naturalne formikarium/wiwarium

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

pt 17 sty, 2020

Witam!
Zainspirowany filmikami z YouTube postanowiłem zrobić formicarium/wiwarium w małym akrylowym akwarium. (18 x 30 powierzchnia dna i około 25 cm wysokości).
Podtawowe pytanie jakie mam to który gatunek mrówek lepiej będzie się czuł w takim naturalnym zbiorniku. Mam kolonię lasius niger z około 100 robotnicami i messor barbarus z około 50 robotnicami. Bardziej nastawiam się na messor barbarus.
I tu drugie pytanie z czego wykonać mieszankę podłoża - piasek i glina czy jeszcze coś innego? Chodzi o to żeby przy niewielije wilgotności nie było zbyt luźne tak żeby korytarze i komory się nie zawalały.
Czy do tego konieczna jest jakaś warstwa drenażu czy niekoniecznie?
Ostatnie pytanie dotyczy nawadniania. Jak to najlepiej rozwiązać? Myślałem o mchu z jednej strony zbiornika który byłby spryskiwany wodą. Czy to wystarczy?
Wiem że sporo pytań ale jeśli ktoś ma jakieś dosiadczenia z tego typu formikarium to będę wdzięczny za porady jakich błędów unikać.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 17 sty, 2020

MarniC pisze: pt 17 sty, 2020 Witam!
Zainspirowany filmikami z YouTube postanowiłem zrobić formicarium/wiwarium w małym akrylowym akwarium. (18 x 30 powierzchnia dna i około 25 cm wysokości).
Podtawowe pytanie jakie mam to który gatunek mrówek lepiej będzie się czuł w takim naturalnym zbiorniku. Mam kolonię lasius niger z około 100 robotnicami i messor barbarus z około 50 robotnicami. Bardziej nastawiam się na messor barbarus.
I tu drugie pytanie z czego wykonać mieszankę podłoża - piasek i glina czy jeszcze coś innego? Chodzi o to żeby przy niewielije wilgotności nie było zbyt luźne tak żeby korytarze i komory się nie zawalały.
Czy do tego konieczna jest jakaś warstwa drenażu czy niekoniecznie?
Ostatnie pytanie dotyczy nawadniania. Jak to najlepiej rozwiązać? Myślałem o mchu z jednej strony zbiornika który byłby spryskiwany wodą. Czy to wystarczy?
Wiem że sporo pytań ale jeśli ktoś ma jakieś dosiadczenia z tego typu formikarium to będę wdzięczny za porady jakich błędów unikać.
Jest to małe jak na wiwarium w na moje oko.

ja bym poszedł z innej strony - gdzie występują takie mrówki? Gdzie najczęściej zakładane są takie gniazda? czy chcesz dodawać rośliny?
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

sob 18 sty, 2020

Z roślin to raczej tylko mech ewentualnie jakieś suche trawy. Widziałbym to raczej jako bardziej suchy biotop. Widziałem w takim środowisku messory w Portugalii
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

sob 18 sty, 2020

MarniC pisze: sob 18 sty, 2020 Z roślin to raczej tylko mech ewentualnie jakieś suche trawy. Widziałbym to raczej jako bardziej suchy biotop. Widziałem w takim środowisku messory w Portugalii
Ja bym poszukał miejsca gdzie je widziałem na goolge maps i poszperałbym za zdjęciami z tej okolicy, zrobił bym sobie notatki i wtedy bym zaczął robić.
ODPOWIEDZ