Formikarium z korka ekspandowanego

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Marek
Posty: 3
Rejestracja: ndz 22 mar, 2020

pn 23 mar, 2020

Witam
Czy ktoś posiada formikarium z wypełnieniem z korka ekspandowanego ? Mam mały problem- korek nie namaka - czy trafiłem na taki pechowy materiał czy korek ten jest aż tak hydrofobowy że nie namoknie ?
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

pn 23 mar, 2020

Ja posiadam takie formikarium i to prawda - ciężko je nawodnić, ale z czasem robi się to łatwiejsze. :D Z tego co wiem, przy pierwszym nawadnianiu trzeba czekać aż trzy godziny (a czasem nawet dłużej!!). Jest to normalne w przypadku korka. Ja próbuję jakoś wstrzykiwać wodę pomiędzy korek a szkło. Wtedy trzeba uważać, aby zbytnio nie trząść. 8)
Marek
Posty: 3
Rejestracja: ndz 22 mar, 2020

pn 23 mar, 2020

Dzięki za odpowiedź, tyle że moje namaka już tydzień(!) i w dalszym ciągu nic z tego - chyba taki niestety lekko chybiony materiał - pożyjemy zobaczymy.
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

wt 24 mar, 2020

Witam.
Ja zrobiłem tak:
Namoczyłem cały korek w misce, potem wysuszyłem na wiór. Po tym zabiegu już bezproblemowo absorbował wodę. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 25 mar, 2020

Marek pisze: pn 23 mar, 2020 Witam
Czy ktoś posiada formikarium z wypełnieniem z korka ekspandowanego ? Mam mały problem- korek nie namaka - czy trafiłem na taki pechowy materiał czy korek ten jest aż tak hydrofobowy że nie namoknie ?
Korek ekspandowany nie ciągnie wody - kilka lat temu robiłem eksperyment - nalałem do wiadra 20 litrów wody włożyłem korek i zakryłem wiadro aby woda mniej parowała...ubyło 200 ml - czyli korek nie wciągnął wody.
Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

śr 25 mar, 2020

ANTek mrówczarz pisze: wt 24 mar, 2020 Witam.
Ja zrobiłem tak:
Namoczyłem cały korek w misce, potem wysuszyłem na wiór. Po tym zabiegu już bezproblemowo absorbował wodę. :D
ten sposób i ja polecam :D sam go używam :lol:
mrufki
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 25 mar, 2020

Bodzio pisze: śr 25 mar, 2020
ANTek mrówczarz pisze: wt 24 mar, 2020 Witam.
Ja zrobiłem tak:
Namoczyłem cały korek w misce, potem wysuszyłem na wiór. Po tym zabiegu już bezproblemowo absorbował wodę. :D
ten sposób i ja polecam :D sam go używam :lol:
Ale miałeć korek techniczny - taki jasny ? Bo mój jest bardzo ciemny prawie brązowy i nic chusteczki nie pije wody .

Możesz pokazać zdjęcie tego korka?
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pn 30 mar, 2020

Witam.
Mam jasny korek i chłonie bardzo dobrze wodę. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 31 mar, 2020

ANTek mrówczarz pisze: pn 30 mar, 2020 Witam.
Mam jasny korek i chłonie bardzo dobrze wodę. :D
To jest korek techniczny nie ekspandowany
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

śr 01 kwie, 2020

Ekspandowany nie jest chyba taki granulkowaty i rzeczywiscie widzę że ma problemy z trzymaniem wody.
Aktualnie eksperymentuje z dwoma sandwiczami z takowym. Namaczałem przez parę dni i potem wrzuciłem.
Wymieniać już nie będę, bo mrówki mają oprócz tego drugie gniazdo z nawadnianiem.
Pomimo tego że woda jest chyba głównie na ściankach przy korku mrówki sobie radzą. Po prostu w komorach mają też przemielony podczas prac górniczych i wg. mnie tam jest mokro.
Mrówki (F.cinearea i M.barbarus) dzielnie rzeźbią i lubią tam siedzieć, co nie zmienia faktu że następnym razem dam drobny techniczny.
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

śr 15 kwie, 2020

olaf pisze: śr 01 kwie, 2020 Ekspandowany nie jest chyba taki granulkowaty i rzeczywiscie widzę że ma problemy z trzymaniem wody.
Aktualnie eksperymentuje z dwoma sandwiczami z takowym. Namaczałem przez parę dni i potem wrzuciłem.
Wymieniać już nie będę, bo mrówki mają oprócz tego drugie gniazdo z nawadnianiem.
Pomimo tego że woda jest chyba głównie na ściankach przy korku mrówki sobie radzą. Po prostu w komorach mają też przemielony podczas prac górniczych i wg. mnie tam jest mokro.
Mrówki (F.cinearea i M.barbarus) dzielnie rzeźbią i lubią tam siedzieć, co nie zmienia faktu że następnym razem dam drobny techniczny.
Tak po napisaniu tego posta stwierdziłem że wrzucę sobie do szklanki kawałek ekspandowanego żeby poobserwować.
Po dwóch tygodniach wygląda bardzo ładnie, na bardzo namoknięty, nieco sliskawy. Mam wrażenie że dość szybko schnie.
Myślę (ale nie mam jak sprawdzić) że kluczem na nasiąkanie i trzymanie wody jest ziarnistość.
Obstawiałbym że im mniejsze ziarna tym bardziej nasiąka i lepiej trzyma.
W każdym razie mrówki mi jakoś nie nie narzekały, choć miały tylko wejście na start, a dokopały już do dna.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 11 maja, 2020

Marek pisze: pn 23 mar, 2020 Witam
Czy ktoś posiada formikarium z wypełnieniem z korka ekspandowanego ? Mam mały problem- korek nie namaka - czy trafiłem na taki pechowy materiał czy korek ten jest aż tak hydrofobowy że nie namoknie ?
Korki ekspandowane nie namokną - mój moczył się kilka tygodni i nic -powinieneś zmienić na korek techniczny :)
ODPOWIEDZ