Moje myrmica sp

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

pn 01 cze, 2020

Oto fotki z mojej kolonii myrmica sp(20 robo jakieś 40 larw, 20 jajeczek, 2 poczwarki i Q).Wczoraj obserwowałem narodziny aż 5 robotnic.Masowo wybiegają mi z probówki jak karmie (muszki owocówki(death),miód), więc dziś kupuje dla nich jakieś formikarium (małe, jakieś 10x8cm czy coś takiego).Zastanawiam się czy kupić 3d czy jakiś akryl, możecie coś zaproponować w komentarzach np. dać linka czy coś.
Załączniki
IMG_0020mrowka_Easy-Resize.com.jpg
IMG_0020mrowka_Easy-Resize.com.jpg
Ostatnio zmieniony pn 01 cze, 2020 przez KitApple, łącznie zmieniany 2 razy.
:?:
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pn 01 cze, 2020

KitApple pisze: pn 01 cze, 2020 Oto fotki z mojej kolonii myrmica sp(20 robo jakieś 40 larw, 20 jajeczek, 2 poczwarki i Q).Wczoraj obserwowałem narodziny aż 5 robotnic.Masowo wybiegają mi z probówki jak karmie (muszki owocówki(death),miód), więc dziś kupuje dla nich jakieś formikarium (małe, jakieś 10x8cm czy coś takiego).Zastanawiam się czy kupić 3d czy jakiś akryl, możecie coś zaproponować w komentarzach np. dać linka czy coś.
Edit:fotek niema bo pisze ze za duzy rozmiar :cry: :placze:
Nie dajesz może za mało jedzenia im, że wybiegają masowo? Also, polecam samemu zrobić formikarium, wydasz kilka złotych, efekt końcowy lepszy (jeśli się do robienia gniazda przyłoży). Gniazdo z betonu i b. komórkowego dobre wchłania wodę, więc polecm.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

pn 01 cze, 2020

DAje dużo poza tym kolonie będe przesiedlał do formikarium (małego) na pewno.Nie wykonam formikarium sam juz robilem z gipsu wyszlo brzydkie i nie estetyczne zresztą jaką to ma różnice czy kupowane czy DIY
:?:
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pn 01 cze, 2020

KitApple pisze: pn 01 cze, 2020 DAje dużo poza tym kolonie będe przesiedlał do formikarium (małego) na pewno.Nie wykonam formikarium sam juz robilem z gipsu wyszlo brzydkie i nie estetyczne zresztą jaką to ma różnice czy kupowane czy DIY
Jeśli chcesz mieć coś oryginalnego, wyjątkowego to musisz to zrobić sam.
Po za tym możesz zaoszczędzić jeśli to ma dla ciebie znaczenie.
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

pn 01 cze, 2020

Tlaloc pisze: pn 01 cze, 2020
KitApple pisze: pn 01 cze, 2020 DAje dużo poza tym kolonie będe przesiedlał do formikarium (małego) na pewno.Nie wykonam formikarium sam juz robilem z gipsu wyszlo brzydkie i nie estetyczne zresztą jaką to ma różnice czy kupowane czy DIY
Jeśli chcesz mieć coś oryginalnego, wyjątkowego to musisz to zrobić sam.
Po za tym możesz zaoszczędzić jeśli to ma dla ciebie znaczenie.
Wiem, ale tym razem kupuje. Widziałeś fotkę?
:?:
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pn 01 cze, 2020

KitApple pisze: pn 01 cze, 2020
Tlaloc pisze: pn 01 cze, 2020
KitApple pisze: pn 01 cze, 2020 DAje dużo poza tym kolonie będe przesiedlał do formikarium (małego) na pewno.Nie wykonam formikarium sam juz robilem z gipsu wyszlo brzydkie i nie estetyczne zresztą jaką to ma różnice czy kupowane czy DIY
Jeśli chcesz mieć coś oryginalnego, wyjątkowego to musisz to zrobić sam.
Po za tym możesz zaoszczędzić jeśli to ma dla ciebie znaczenie.
Wiem, ale tym razem kupuje. Widziałeś fotkę?
O którą fotkę chodzi?
Ja mam formikarium kupione 20x10 cm ale około 50 nigerek ciągle siedzi w próbówce a wejście do gniazda korkowego jest zatkane. Nie spieszy mi się, tak samo jak moim nigerkom :)
Mam też 2 królowe myrmica. Siedzą w próbówkach umieszczonych w pudełeczkach do pakowania jedzenia do lodówki zakupionych w Netto
Na razie to bardzo małe pudełeczka ale jeśli będą dobrze spełniać rolę areny to po prostu je wymienię na większe jak będzie więcej robotnic (wnet 1 pokolenie)
O kupowaniu formikariów na razie nie myślę.
A zrobić, to bym chętnie zrobił sam o ile by wyszło ładne :)

Kwestia indywidualnego podejścia
Co innego gdybyś miał np. jakieś Atta sp. :)


PS. Ktoś gdzieś napisał że już od 1 robotnicy kolonia powinna mieć arenę a nie tylko probówkę. To że wychodzą to ich naturalne zachowanie :)
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

pn 01 cze, 2020

Tlaloc pisze: pn 01 cze, 2020
KitApple pisze: pn 01 cze, 2020
Tlaloc pisze: pn 01 cze, 2020

Jeśli chcesz mieć coś oryginalnego, wyjątkowego to musisz to zrobić sam.
Po za tym możesz zaoszczędzić jeśli to ma dla ciebie znaczenie.
Wiem, ale tym razem kupuje. Widziałeś fotkę?
O którą fotkę chodzi?
Ja mam formikarium kupione 20x10 cm ale około 50 nigerek ciągle siedzi w próbówce a wejście do gniazda korkowego jest zatkane. Nie spieszy mi się, tak samo jak moim nigerkom :)
Mam też 2 królowe myrmica. Siedzą w próbówkach umieszczonych w pudełeczkach do pakowania jedzenia do lodówki zakupionych w Netto
Na razie to bardzo małe pudełeczka ale jeśli będą dobrze spełniać rolę areny to po prostu je wymienię na większe jak będzie więcej robotnic (wnet 1 pokolenie)
O kupowaniu formikariów na razie nie myślę.
A zrobić, to bym chętnie zrobił sam o ile by wyszło ładne :)

Kwestia indywidualnego podejścia
Co innego gdybyś miał np. jakieś Atta sp. :)


PS. Ktoś gdzieś napisał że już od 1 robotnicy kolonia powinna mieć arenę a nie tylko probówkę. To że wychodzą to ich naturalne zachowanie :)
Fotki które dałem. Ja uważam że myrmica sp to co innego niż nigerki i powinny mieć już małe formi.
Pozdro
:?:
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pn 01 cze, 2020

Formikarium z gniazdem czy samą arenę i probówkę jako gniazdo?
Moje 2 królowe myrmica mają od pierwszego dnia od kiedy je złapałem małe areny na które wychodzą po miód albo mącznika. To królowe półklasztorne. Nie chcę ich zamykać, niech sobie wyjdą od czasu do czasu, przecież to naturalne.
Nigerkom udostępniłem arenę jak były 1-3 robotnice, już nie pamiętam

Daj otwartą probówkę na jakąś arenę.
Jeśli będziesz miał nadal problem karmić to daj większą arenę.
Jak ci kolonia jeszcze trochę podrośnie to przeniesiesz ją do gniazda z "prawdziwego zdarzenia"
A idą wakacje i może ciepło, kolonia ci podrośnie i może za miesiąc twoje gniazdo będzie za małe
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

pn 01 cze, 2020

Myślę że póki probówka nie pęka od nadmiaru robotnic albo póki mrówki nie drążą w wacie odzielającą wodę od strefy suchej by powiekszyć swoje gniazdo to nie ma sensu ich przenosić do formikarium. Co najwyżej można udostępnić im arenę by było je łatwiej karmić. Probówka jest o tyle lepsza od formikarium że nie musisz pamiętać o nawadnianiu gniazda.
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

wt 02 cze, 2020

Myślę że kupię większe gniazdo i po prostu poczekam żeby w probówce zrobiło się ciasno a w tedy przeniosę mrówki do nowego domu. :naglowie:
:?:
ODPOWIEDZ