Do kogo?

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 01 kwie, 2007

Przesukałam wieeele stron w internecie 8) i pytałam się w wieeelu zakł. akwar. i sklepach zoolo. jak również zakł.szklar. o możliwość wykonania akwarium (czyt. formi) na zamówienie.. No cóż...z reguły jak się dowiedzieli jakie wymiary, to wyrażali głębokie zafrasowanie 'czy na pewno' przez znak zapytania.. Byłam na jedynej stronie z formi. w polsce całej chyba( wiadomo czyjej :roll: ).
Ale ja niezbyt chcę duuuuuuuuużych drogich formi typu I czy leżących z kolioniami :roll: więc gdzie mam sie zwrócić o pomoc?? :?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

ndz 01 kwie, 2007

Ależ Geb88 - kompakcik nie jest ani drogi, ani nie koniecznie już z kolonią ;)
Recenzję tego modelu, pozostawię jego dotychczasowym użytkownikom ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 01 kwie, 2007

A istnieje szansa, na skonstruowanie niekoniecznie drogiego, małego formi typu I, czy to mrówkom niezbyt wtedy pasuje??
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

ndz 01 kwie, 2007

Pierwsze formicarium kupuj u Curtusa, potem możesz sama eksperymentować. Ja się trzymam takiej strategii :)

Pozdrawiam!
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 02 kwie, 2007

Jak najbardziej istnieje taka możliwość : http://formicarium.pl/galeria/displayim ... m=2&pos=24 - brak ozdobników, niewielka konstrukcja (fosa to 20cm średnicy szalka petriego), jednak całość jest nieźle funkcjonalna i świetnie się spisuje przy chowie niewielkich gatunków (L.brunneus, L.niger, M.rubra, M.ruginodis itp) a cena to 60zł.
Swoją drogą, mini drzewka dla Leptothorax sp. to koszt 38zł już z mieszkańcami : http://www.antstore.net/album_mod/uploa ... 50a2e3.jpg (a nie mam pojęcia dlaczego tych fotek nie wrzuciłem do własnej galerii, swoją drogą to jak porównuję sobie oglądalność własnych fot na tamtej stronie z innymi tam zamieszczonymi - jakoś miło mi się robi na serduszku :D) ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 02 kwie, 2007

Dzisiaj osiągnęłam sukces :oops: . Znalazłam szklarza prawie pod domem, który zrobi formi wg. mojego projektu (jedno stojące formi "I "z przedzieloą w środku na pół przestrzenią, w którym będa gniazdować 2 kolonie tak, że do siebie nie będą miały dostępu - oszczędność miejsca :) ).

Tylko jeszcze jedno pytanie.. Ma być to formikarium dla L.Flavus i mam nadzieje zrobić je z ziemią... ale jaką?? Wystarczy piasek typu "znad-morza" (grubszy albo drobny) ,czy można zrobić je naprzykład z ziemią do kwiatów.. A może jeszcze jakiś inny?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 03 kwie, 2007

Trzymam kciuki za Twojego szklarza ;)
Co do L.flavus - zdecydowanie nie nadaje się dla niej nadmorski piasek - ziemia doniczkowa (a raczej z ogrodu) będzie zdecydowanie odpowiednia - swoją drogą ciekawią mnie obserwacje tego gatunku w "I" ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 03 kwie, 2007

Mam nadzieję, że szklarz sprawi się dobrze i nie zostawi dziur :wink: wrazie co, tato moooże mi pomoże (najpierw jak się dowie, że mam mrówki :lol: ) zakleić. Tylnią stronę chcę zakryć, a zresztą częściowo przednią też (do odkrywania). Zobaczymy jak się faktycznie sprawdzi dla Flavus. Niestety na R nie mam miejsca.. :(
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 09 kwie, 2007

Poradziłam sobie bez taty, ale szklarz widać nie poradził sobie bez nadzoru ;) Zostawił parę nieznacznych dziur (przynajmniej dla mnie, ale nie dla mrówek). Jak na razie zakleiłam je plasteliną i pomalowałam akrylem dla "stwardnienia". Ziemię kupiłam dla kaktusów ( z " granulkami" kamieni i drobną ziemią). Wysokość jest 30 cm a dł 20 cm (miało być odwrotnie, na ale przeżyję) oraz 1,5 cm głębokości. Wzdłuż umieściłam giętki wężyk o fi mniejszym niż by się zmieścic miała mrówka, a służy on do nawilgocenia formi. Skorzystałam ze świąt i podrzuciłam parę ziaren rzerzuchy- możeee w niedalekiej przyszłości doczepię do niej mszyce, jak się da.
Problem mam tylko z wymyśleniem wieka, ale narazie jest linijka z plasteliną w nierównościach i taśma przeźroczysta. Co o tym sądzicie?? Może nie jest to cudo, no alee.. na to mnie jeszcze było stać ;) Mrówkom jak na razie też odpowiada, już się kopią :)


Mam prośbę do posiadaczy- i nie - ziemnych formi o przesłanie paru zdjęć. Chciałabym zobaczyć parę innych pomysłów.. :)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Yelonek2
Posty: 96
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Pakość

pn 09 kwie, 2007

Wklejajcie na forum. Też bym chciał zobaczyć. ;)
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pn 09 kwie, 2007

geb88 pisze:oraz 1,5 cm głębokości.
geb88 pisze:Skorzystałam ze świąt i podrzuciłam parę ziaren rzerzuchy
1, 5 cm piasku? Jeśli tak to mrówki będą miały dużą chcicę żeby się przerpowadzić. Rzerzucha dodatkowo potrzebuje wilgotności, za czym mrówki również przepadają i co zachęci ich dodatkowo do przeprowadzki do ziemi. Najlepiej zasadzić ew. jakiegoś kaktusa itp.
geb88 pisze:Mam prośbę do posiadaczy- i nie - ziemnych formi o przesłanie paru zdjęć. Chciałabym zobaczyć parę innych pomysłów..
Polecam odwiedzić stronę www.formicarium.pl/galeria :) Zachęcam do wrzucania tam również swoich zdjęć :)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 09 kwie, 2007

Hmm... mniejszej szerokości do wyboru nie było, jeśli dobrze zrozumiałam.. Rzerzuchę mogę "przesadzić" na kawałek waty, który można będzie dodatkowo podlewać, albo ją sama zjem :P. Ale czy do kaktusa doczepią się mszyce?? szczególnie te korzeniowe- kaktusy prawie wcale nie wytwarzają korzeni ;/
W galerii już sprawdzałam, nie ma ziemnych niestety ;/

Pozdrawiam.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

śr 11 kwie, 2007

hmmm, ależ oczywiście że wytwarzają(korzenie mam na myśli). Co prawda nie o kaktusach będę pisał a o sukulencie. Lithopsy, inaczej żywe kamienie, czy jak to każdy je zwie, wytwarzają długie palowe korzenie, nie wymagają wilgoci prawie wcale, tylko w okresie intensywnego wzrostu. W super marketach często sprzedają dorosłe okazy, ale np. ja we wrześniu wysiałem i już mają średnicę ~1cm. W formikarium-terrarium mogą nawet wisieć w powietrzu i naprawdę rzadko(1/miesiąc) zraszać je wodą. Ja przynajmniej tak robię. Pozdrawiam
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

czw 12 kwie, 2007

Masz moze do odsprzedania nasionka? :)
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

czw 12 kwie, 2007

Mi zdechły lithopsy u mrówek. Miałem 4 z czego jednego nadal mam bo go nie wsadziłem do nich. Rosły w formi ziemno-piaskowym razem z fuscą. Korzenie ich rosły w kierunku probówki z wodą bo pod nią piasek był wilgotny. Czemu zdechły? Nie wiem. Po prostu sie zapadły. :?
rzepa żepa ziepa ziepa
deZOO
Posty: 135
Rejestracja: pt 14 paź, 2005
Lokalizacja: Wrocław

czw 12 kwie, 2007

moje lithopsy też padły niestety
:cry:
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

czw 12 kwie, 2007

eh, nasion już nie mam, ale proponuje poszukać w ogrodniczych, ja swoje kupiłem w takim mini ogrodniczym, można powiedzieć, że nawet kiosk z nasionami i doniczkami :) 3 zł z groszami saszetka ~50 nasion...
pozdrawiam
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 24 kwie, 2007

Ja znowu wracam do tematu.. Czy zamiast gipsu można użyć... cekolu (trochę z wapnem jest) :? ??
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 24 kwie, 2007

A diabli wiedzą - trzeba by przetestować - będziesz prekursorką :D
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 24 kwie, 2007

hih.. nie mam gipsu, korka nigdzie dostać nie mogę, a cekol stoi :).. ale w cekolu jest wapno :? nie spali mi mrówek??
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 24 kwie, 2007

Geb88 - jak już mówiłem - tego to nie wie nikt, kto cekolu dotąd nie wypróbował - trzeba zaeksperymentować z kilkoma robotnicami.
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 24 kwie, 2007

A więc do dzieła.. dam znać o rezultatach ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ