co dalej?

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

malusia21
Posty: 13
Rejestracja: pn 05 wrz, 2005

wt 06 wrz, 2005

OK...zdechła moja królowa wczoraj....niem am pojęcia dlaczego, ostatnio znosiła bardzo dużo tych swoich jajek i dosyc pokaznie powiekszyła mi sie kolonia. trzymam ją w takim specjalnym akwrarium gdzie w płaskiej pionowej sciance z szybek jest korek, to tam była umieszczona królowa.wiem ze mam jakies chyba hiszpańskie te mrówki albo mi sie wydaje..chciałabym bardzo uratować je jakos przed smiercia z powodyzerowego przyrostu naturalnego:)ale nie mam pojęcia jak!!! helppp
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

wt 06 wrz, 2005

Generalnie to moje doświadczenie jest niewielkie w mrówczym świecie, ale tutaj to wg mnie może pomóc tylko następna królowa :(
Pozdr.,
D.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
malusia21
Posty: 13
Rejestracja: pn 05 wrz, 2005

wt 06 wrz, 2005

no ok tylko skad ja wziasc i jak umiesici w tym korytarzyku:O
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 06 wrz, 2005

Witam :)
Ustalmy najpierw z jakim gatunkiem mamy do czynienia ;)
Większość gatunków dostępnych na naszym rynku a przeznaczonych do chowu w formicariach tego typu, jest dosyć długowieczna - nawet robotnice pożyją spokojnie około roku. Jest więc czas, na to, aby poeksperymentować z adoptowaniem przez nie młodej królowej własnego gatunku (trzeba ustalić ten gatunek) - czy mogłabyś dowiedzieć się od sprzedawcy co konkretnie posiadasz ? W przeciwnym razie, trzeba będzie samodzielnie oznaczyć a to już pewien problem na odległość.
Narazie sugeruję ustawienie całości w chłodnym, niezbyt jasnym miejscu - obniżona temperatura powinna spowolnić procesy życiowe kolonii i dać nam jeszcze więcej czasu na "kombinowanie" ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

wt 06 wrz, 2005

Po pierwsze to trzeba by wiedzieć, co to za gatunek - tu proponuję zrób fotki i zwróć się o radę na forum - jest tu kilku doświadczonych hodowców, którzy mogliby Ci pomóc (choć bez binokularu i tak może być trudno). Królowe można kupić od kogoś z forum lub ze sklepu internetowego - np. administratora tego forum:
www.curtus.pl
lub złapać po rójce (tylko, że Ty masz jakieś hiszpańskie te mrówy).
Tak, czy inaczej, należałoby zacząć od ustalenia gatunku, a poźniej zobaczy się co dalej.
I nie wrzucaj tak po prostu królowej do osamotnionej kolonii - tu też musiałby Ci pomóc ktoś z większym doświadczeniem.
Pozdr.,
D.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
malusia21
Posty: 13
Rejestracja: pn 05 wrz, 2005

wt 06 wrz, 2005

ok postaram sie dowiedziec w piatek co to za okazy:) heheh dobra schowam je pod biurko zeby przestały swirowac
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

wt 06 wrz, 2005

O wilku mowa :D . Piotr CURTUS to właśnie osoba z większym doświadczeniem, jesteś w dobrych rękach :wink: .
Powodzenia,
D.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
malusia21
Posty: 13
Rejestracja: pn 05 wrz, 2005

wt 06 wrz, 2005

fajnie chłopaki....dzieki.moze jutro porobie fotki to przesle....eee tylko komu?curtusowi?
malusia21
Posty: 13
Rejestracja: pn 05 wrz, 2005

wt 06 wrz, 2005

heh w ogole to te mrówki ciągle teraz gdzies ciagają tą krolową, ciekwe czemu zdechła...przeciez dbałam o nie;(
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 06 wrz, 2005

Możesz fotki przesłać do mnie ( curtus@formicarium.pl ), ale w sumie to jest od tego galeria, gdzie możesz utworzyć sobie własny album i tam umieścić te zdięcia a na forum podać je w formie linków - jeżeli się postarasz, to i uda się je wyświetlić bezpośrednio tutaj ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

wt 06 wrz, 2005

Obawiam się, że ja nie będę mógł pomóc :? - sam się tym zajmuję od niedawna.
Bądź dobrej myśli :wink: .
Pozdr.,
D.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 06 wrz, 2005

Echhh... przyroda... czasami nie mamy wpływu na rzeczywistość :(
Ciągają ją, gdyż najprawdopodobniej nie straciła jeszcze swojego zapachu i robotnice zgłupiały - jednak pogodzą się w końcu z faktem utraty królowej i wyniosą trupka na zewnątrz.
Nie wiem jak dbałaś, nie wiem w jakim wieku mogła być królowa, nie wiem co jadła, nie wiem jakie dokładnie miała warunki temperaturowe i wilgotnościowe - nie mam pojęcia praktycznie o niczym co ma wpływ na kondycję mrówek u Ciebie - nie będąc jasnowidzem, powiem tak - http://formicarium.pl/open/3/chow/html - poczytaj ;)
Gdy już zaznajomisz się z podstawami, będzie nam łatwiej uniknąć w przyszłości podobnego wypadku ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
malusia21
Posty: 13
Rejestracja: pn 05 wrz, 2005

wt 06 wrz, 2005

Curtus ja mam Twoje mrówki Lasius niger
hih wcisnełes mi jakas lewą królową...hihih nie no zartuje.to juz wiemy tyle ze wiesz jak wyglada moje formikarium i jakie to mrówki....skołujesz mi nowa królowa?
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 06 wrz, 2005

Witam :)
Heh... niestety nie wiem z kim rozmawiam... w każdym razie jeżeli mrówki zostały zakupione wraz z formicarium - podlegają dożywotnej gwarancji - gatunki krajowe oczywiście ;)
Prosiłbym jednak w przyszłości o kontakt mailowy w tematach tego typu jak reklamacja - będę mógł zweryfikować klienta jak i Jego zakupy.
Pojęcia nadal nie mam, co mogłoby być przyczyną zejścia królowej, jeżeli jednak chcesz utrzymać tę istniejącą już kolonię a adoptować do niej królową - pobawimy się w bożków i to zrobimy ;)
W temacie reklamacji proszę o kontakt na curtus@curtus.pl - w sprawie dalszego dzialania z mrówami - pogadamy tutaj ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
malusia21
Posty: 13
Rejestracja: pn 05 wrz, 2005

czw 08 wrz, 2005

własnie podgzrewam dolna komore zeby wyprowadzic tamte mrówki a wprowadzic nowe....tylko jak sie je wrowadza?
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

czw 08 wrz, 2005

Hmm... więc jednak nie chcesz poeksperymentować ??:>
Ja spróbowałbym ;)
Ale cóż - nie mogę nikogo zmuszać do takich działań...
Proszę o kontakt mailowy :)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
ODPOWIEDZ