Pytania laika ;)

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Marcin
Posty: 2
Rejestracja: sob 10 wrz, 2005
Lokalizacja: Łódź

sob 10 wrz, 2005

Jako laik ma kilka pytan co do formikarium:

1 Zamiezam chodowac L. Niger w formicarium "R" i niewiem jaka moze byc wielkosc platu korka? Mysle o 25cm wys. i 40cm szer. Nie wiem czy to duzo czy malo...

2 Czy 6mm grobosci korka bedzie w sam raz dla tego gatunku?

3 Ile "wyplesniewa" sie korek?

Uff to na razie tyle pytan :lol:
ps. od malego chcialem chodowac mrowki i po wielu latach pomalu spelniam moje marzenie ;)
tekst nie idzie, tekst nie idzie ;)
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

sob 10 wrz, 2005

Witam :)
Wymiary o jakich myślisz, będą super - w tak sporym gniezdzie będzie miejsce dla już naprawdę dużej kolonii ;)
6mm grubości korka wystarczy - co prawda królowa będzie miała niejakie problemy z obracaniem się w wąskich korytarzach, jednak ona i tak z regóły siedzi sobie w jednej większej komorze, gdzie w razie potrzeby już bez problemu się obróci. Można i zastosować grubszy korek - do 1cm ryzyko, iż królowa zostanie skutecznie ukryta przed Twoim wzrokiem, jest minimalne.
Już od pewnego czasu nie martwię się pleśnią - wpuszczam kolonię nawet zanim jeszcze się pojawi - mrówki maja wspaniałe naturalne metody obrony przed grzybkiem i jeżeli tylko będą miały suchą arenę, na którą w razie potrzeby będą mogły wynieść kokony do wietrzenia - nie ma potrzeby zamartwiania się grzybkiem na korku (przynajmniej w przypadku L.niger) ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Marcin
Posty: 2
Rejestracja: sob 10 wrz, 2005
Lokalizacja: Łódź

sob 10 wrz, 2005

Dziekuje za szybka odpowiedz:)
Wlasnie nie wiedzialem jaka grobosc korka dobrac, zeby nie przesadzic i przez szklo widziec sam korek :lol: Ale jak beda mieli w sklepie 1cm to biore. Do konca tygodnia moze uda mi sie zmontowac moje formi;) i zostanie mi tylko czekac na mieszkancow :|
Pozdrawiam:)
tekst nie idzie, tekst nie idzie ;)
MachineRoad
Posty: 3
Rejestracja: pn 24 paź, 2005
Lokalizacja: Krasnystuff
Kontakt:

pt 28 paź, 2005

również mam podobne pytanie :). jeśli zdecyduję się na korek to może być 30x30? a jak tak w wymiary komory muszą być odpowiednio większe? czy "na styk" ? a jeśli komorę wypełniłbym piaskiem Exo-Terra ? co o nim sądzicie?
beek154
Posty: 14
Rejestracja: czw 05 maja, 2005
Lokalizacja: Wrocław

pt 28 paź, 2005

Sam piasek raczej sie nie nadaje, przydało by sie troche glinki żeby go spoić solidnie. Zabezpieczy to mrówki przed zasypaniem korytarzy i komór w wypadku przypadkowego potrącenia formikarium. Poza tym zróżnicowanie wilgotności w piasku jest dość trudne.
MachineRoad
Posty: 3
Rejestracja: pn 24 paź, 2005
Lokalizacja: Krasnystuff
Kontakt:

pt 28 paź, 2005

ale z tego co czytałem to ten piasek exo-terra jest właśnie inny, podno nie korytarze nie zasypują się. ale chce znać wasze zdanie.
ODPOWIEDZ