za dużo rudnic

Obserwacje mrówek w naturalnym środowisku

Moderator: Moderatorzy

Ineslik
Posty: 4
Rejestracja: czw 24 maja, 2007

pt 25 maja, 2007

Witam. Mieszkam w lesie. 50 metrów od ogrodzenia są dwa duże mrowiska. Co dwa-trzy tygodnie mam pełno mrówek w ogrodzie i nowy kopiec. Przenoszę mrówki do lasu, ale przychodzą znowu. Mrówki czują się u mnie dobrze, ale ja nie mogę leżeć, stać w miejscu czy chodzić na boso przez "mrówcze pieszczoty".Mam nadzieję, że wśród Ekspertów na forum znajdzie sie rada, jak sprawić, żeby mrówki przychodziły do mnie tylko na wycieczki.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 26 maja, 2007

Ustawić słońce bliżej kopca i podgrzewać. Nie zmieniać też kąta padania promieni :mrgreen: To tak na żarty.

W zamierzchłej przeszłości, będąc dzieckiem dość ciekawskim, rozkopywałam kopce i uprzykrzałam życie mrówkom. Po tygodniu/2 mrówki z reguły się wynosiły.. Ale raczej wątpię, żeby to było miłe dla mrówek ( :? ) jak i dla ciebie - cały czas babrać się w mrówkach... Sposób jest .. 'prosty'.. Zrobić coś żeby uprzykrzyć mrówkom życie w tym miejscu..
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

sob 26 maja, 2007

geb88 pisze:uprzykrzyć mrówkom życie w tym miejscu..
Może lepiej uprzyjemnić im życie w innym? :D
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 26 maja, 2007

Tylko czy te inne miejsce znajdą ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

sob 26 maja, 2007

Osobiście odgrodziłbym się od tych 2 kopców pasem wapna wysypanego wdłóż płotu - nie musi być szeroki, 10cm wystarczy - trzeba jednak odnawiać po deszczu.
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

sob 26 maja, 2007

Ineslik pisze:Przenoszę mrówki do lasu, ale przychodzą znowu
Możesz je przenieść jeszcze dalej. Masz 10 minut na to aby mrówki nie zatruły się oparami kwasu mrówkowego, więc zgarnij kopiec, zamknij pojemnik, wsiąć w samochód i sruuu wcześniej ustaloną trasą. Otwórz pojemnik w jakimś wygodnym dla mrówek miejscu i uciekaj zanim Cię dorwą ;)
Powodzenia!
Ineslik
Posty: 4
Rejestracja: czw 24 maja, 2007

ndz 27 maja, 2007

Mam jeszcze pytanie dotyczące przeprowadzki. Kiedy najwięcej mrówek jest w kopcu- te moje szaleją po ogrodzie chyba całą dobę.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

ndz 27 maja, 2007

Wstarczy ze zwiniesz wieksza część kopca, jest wtedy duże prawdopodobienstwo że królowe sa w nim. Doradzam ranek, około 10 lub też popołudnie, około 18-19
rzepa żepa ziepa ziepa
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

ndz 27 maja, 2007

Królowe siedzą w ziemi, a nie w kopcu
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

ndz 27 maja, 2007

Co nie wyklucza faktu ze moga tam wedrowac w celu ogrzania sie , jak np nigerkowa krolowa pod kamieniem.
rzepa żepa ziepa ziepa
Ineslik
Posty: 4
Rejestracja: czw 24 maja, 2007

wt 15 lis, 2011

Dzień dobry. Znalazłam swój haniebny post sprzed lat. Wstyd mi okropny, jak mogłam chcieć pozbyć się mrówek? Teraz , to moje pupilki. Uwielbia je też mój Mumbik - dokarmia cukrem, mięsem, robi im ogrodzenia. One w podzięce sprzątają nam podwórko, czyszczą dęby z pasożytów.

Okropne, że od kilku miesięcy mam też ...kury. Przykra sprawa.
antwito
Posty: 248
Rejestracja: ndz 09 paź, 2011

śr 16 lis, 2011

Bo rudnice są naprawdę pożyteczne.
Fragment z wikipedii:
Znaczenie
Mrówka rudnica odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych. Latem mrówki jednego mrowiska zabijają ok. 50 tysięcy larw owadów, broniąc w ten sposób las przed masowym ich rozmnożeniem się. W czasie masowego pojawienia się szkodników mrówki jednego mrowiska mogą zniszczyć nawet 10 mln owadów. Ponadto mrówki usuwają martwe szczątki zwierząt, pełniąc rolę "czyścicieli" lasu.
Dziennik moich gmachówek: viewtopic.php?f=38&t=5376
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

śr 16 lis, 2011

Ineslik pisze:Okropne, że od kilku miesięcy mam też ...kury. Przykra sprawa.
Już widzę ten post w 2015r. jak Ineslik pisze, że kocha kury. :lol:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
karol223
Posty: 98
Rejestracja: sob 04 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce / Ujrzanów

czw 17 lis, 2011

Harnaś pisze: Już widzę ten post w 2015r. jak Ineslik pisze, że kocha kury. :lol:
2016r. Ineslik kocha kury, pojawiły się lisy...
Ineslik
Posty: 4
Rejestracja: czw 24 maja, 2007

czw 17 lis, 2011

Nie znacie jeszcze mojego sprytu.
Mrówki przed kurami , a kury przed lisem chronione są w ten oto przemyślny sposób.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 28 lut, 2015

mamy 2015 :-D czekam na post o kochaniu kur :-D
główny maruda
ODPOWIEDZ