Aktywność mrówek nocą

Obserwacje mrówek w naturalnym środowisku

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

czw 15 maja, 2008

Witam! :)

Postanowiłem zbadać aktywność nigerek nocą niedaleko domu mam park w którym można spotkać różne gatunki mrówek ,z przewagą nigerek oczywicha.
Rano godz. 7.30 ide przez niego do szkoły patrzałem ja sobie jak z dnia na dzień usypują sie coraz wieksze kopczyki.Wpadłem na pomysł żeby sprawdzić ich aktywnośc w nocy (godz. 22.30 - wyjscie z psem )poruwnojąc do godz ww. Okazuje sie że :

Rano: Mróweczki chodzą ładnie dookoła wyjść z gniazda w niewielkich grupkach.Zapewne patrolując i szukając " świerzej krwi " :twisted:

Wieczorem: Mrówki bardzo powoli w ogromnych grupkach niemalże "stoją" dookoła gniazda. Gdy je lekko "szturchnąłem" wpadły w 15sek. panike po czym znowu zastygły bez ruchu ;/

Pytanie: Dlaczego mrówki w tak dużych ilościach ( 30 -50 sztuk) siedzą w nocy przed gniazdem niereagując na potencjalne zagrożenie? :roll:
Awatar użytkownika
Zordon
Posty: 237
Rejestracja: pt 29 cze, 2007

pt 16 maja, 2008

Wieczorem na powierzchni ziemi (szczególnie na chodnikach) jest jeszcze cieplej niż wewnątrz gniazda. Do tego po zachodzie słońca wilgotność przy ziemi jest wyższa (parowanie) niż za dnia. Mrówkom jest w takich warunkach wygodniej.

Porównaj tą obserwację za pare miesiecy gdy ziemia mocniej sie rozgrzeje.
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

pt 16 maja, 2008

miniu993miniu993,
Wczoraj zaobserwowałem podobna reakcje patrze a tu juz post w tym temacie :) :ok:
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
ODPOWIEDZ