Czy postąpiłem słusznie?

Obserwacje mrówek w naturalnym środowisku

Moderator: Moderatorzy

JakubN
Posty: 192
Rejestracja: czw 10 lip, 2008
Lokalizacja: Szczekociny

sob 16 maja, 2009

A więc (nie wiem czemu ale zawsze zaczynam tak każdą mą wypowiedź), w gródku zauważyłem początki wojny między koloniami L.niger i M.rubra.
Gniazdo L.niger było ogromne, przy wejściu zaobserwowałem jakieś 50 sztuk, mrówki wszędzie hasały i rzuciły się na małą kolonie M.rubra która liczyła (całe gniazdo) ~30 sztuk.
Postanowiłem zapobiec wojnie i wykradłem całą kolonie (oczywiście nie kopałem przy wejściu, tylko obkopywałem je do dookoła i wsadziłem do wiaderka).
M.rubra już prawie przeprowadziły się do próbówki (królowa też jest, a nawet chyba dwie :?: ).
I pytanie, czy słusznie postąpiłem?
Ostatnio zmieniony sob 16 maja, 2009 przez JakubN, łącznie zmieniany 2 razy.
[b]Moje mrówki to:[/b]
Lasius niger,
Myrmica rubra,
Formica cinerea,
Tetramorium caespitum.
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

sob 16 maja, 2009

Nie potępiłem tylko postąpiłem :)

Chyba słusznie :) Też bym chyba tak zrobił, w końcu uratowałeś kolonię a przy okazji sam skorzystałeś :D
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
JakubN
Posty: 192
Rejestracja: czw 10 lip, 2008
Lokalizacja: Szczekociny

sob 16 maja, 2009

Dzięki.
Myślałem, że już usłyszę, że zaburzyłem ekosystem w moim ogródku :mrgreen: .
[b]Moje mrówki to:[/b]
Lasius niger,
Myrmica rubra,
Formica cinerea,
Tetramorium caespitum.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 16 maja, 2009

JakubN pisze:A więc (nie wiem czemu ale zawsze zaczynam tak każdą mą wypowiedź),
To niedobrze.
JakubN pisze:czy słusznie postąpiłem?
Teraz nie ma co oceniać. Można było się zastanowić przed faktem. Ja bym zostawił je w spokoju. Być może ustaliłyby nowe granice żerowania(kiedyś u mnie ustalały które mszyce do których mrówek należały-zadziwiło mnie to). Teraz i tak L.niger będzie jeszcze większym hegemonem na tym skrawku ziemi bez żadnego wysiłku.
Rozpaczać też nie ma sensu, bo to tak pospolite mrówki, że przeniesienie całym gniazdem nie zaszkodzi.
Chociaż 30-50szt. to nie jest duża populacja.
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pn 18 maja, 2009

ot pomysłowy dobromir ;) ja bym pozostawił bez zmian. jak mówi jeremi - myrmic jak ludziów ;) wszędzie pełno. a przecież ich nie ukatrupiłes- chociaż dla srodowiska one już nie istnieją ;)
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
ODPOWIEDZ