inwazja kserofili

Obserwacje mrówek w naturalnym środowisku

Moderator: Moderatorzy

deZOO
Posty: 135
Rejestracja: pt 14 paź, 2005
Lokalizacja: Wrocław

sob 06 maja, 2006

Witam 8)
Jakiś czas temu stwierdziłem z przerażeniem, że z terenu mojego ogrodu zniknęło kilka całkiem sporych kolonii L.niger, Myrmica, L.flavus i co chyba najgorsze D. Quadripunctatus :( Nigdzie nie mogłem doszukać się przyczyny zniknięć kolonii, aż do chwili gdy w mojej łazience nie stanołęm oko w oko z winowajcą. Z czasem jak słóńce co raz mocniej dopiekało odkrywałem nowe dowodu zbrodni i kolejne obszary mojego ogrodu były pacyfikowane przez ... L.emarginatus.
Faktem jest że w bliskim sąsiedztwie mojego domu a może nawet w samym domu istnieją co najmniej trzy duże kolonie emarginatusa. Jedną z nich znam dość dobrze od paru lat, bo co roku pojawiają się długie szlaki zapachowe od płotu sąsiada do ściany mojego domu, po rynnie i giną gdzieś na dachu. Jakiś czas temu Piotr pytał mnie czy występuje u mnie emarginatus... występuje, i to nawet w moim pokoju, na balkonie, w łazience i wszędzie na około domu. Na elewacji przenikają sie szlaki zapachowe, gęste i ruchliwe jak u kartonówkii juz nie wiem jaki szlak prowadzi do którego gniazda tyle tego jest. Każda obca kolaniąstojąca na drodze została wyparta, co w rezultacie bardzo zubożyło mojąogodową myfmekofaunę. A podobno L.emarginatus jest w Polsce gatunkiem niszowym hyhy.
Awatar użytkownika
emo
Posty: 6
Rejestracja: wt 31 maja, 2005
Lokalizacja: Opole

czw 10 maja, 2007

Czyżby Lasius emarginatus w hodowli przydomowej może być wykorzystany do ograniczenia liczby innych mrówek?
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

czw 10 maja, 2007

hm... Może teraz musisz wyprzeć L.emarginatus jakimiś innymi gatunkami? Spróbować "zaszczepić" w ogrodzie kilka młodych kolonii i je ostro dokarmiac.
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

czw 10 maja, 2007

ojej.......w moim pokoju jakieś 3 lata temu co rok o mniej więcej tej samej porze L.emarginatus roił mi się za regałem. Niby fajnie- ale to było straszne...cała ściana czarna od skrzydlatych mrówek....specyficzny zapach....rodzice tępili je równo(odkurzacz, biały proszek mumifikujący). już od jakiś 2 lat nie widziałem ani w domu żadnej robotnicy ani w ogrodzie nie rzucały się specjalnie w oczy. Wczoraj zobaczyłem jakieś nowe gniazdo w starym kojcu dla psa(w sensie pod dyktą miały solarium dla poczwar).

Pozdrawiam, mateusz
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

czw 10 maja, 2007

M@teusz pisze:...cała ściana czarna od skrzydlatych mrówek
Trzeba było wyłapać co się da! No chyba, że wtedy jeszcze nie interesowałeś się mrowami ;)
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

czw 10 maja, 2007

Mrówkolew pisze:No chyba, że wtedy jeszcze nie interesowałeś się mrowami
eh.. no właśnie. Wtedy nawet przez myśl mi nie przeszło, że to to można złapać i powiększyć grono domowych pupili :)
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 10 maja, 2007

biedny pies :?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 11 maja, 2007

Lasius emarginatus należy do mocno drapieżnych gatunków - w razie uzyskania przewagi nad pozostałymi współsąsiadami, rzeczywiście jest dosyć destruktywna, jednak na naszym terenie to raczej sporadyczne zdarzenia.
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pt 11 maja, 2007

Co do Lasius emarginatus: w ogrodzie w konwaliach jakiś czas temu(4-5 dni zauważyłem) znalazł sie padnięty ptak(wróbelek - pokój jemu). Miałem go uprzątnąć ale jakoś zupełnie wypadło mi z głowy. Dziś sobie o nim przypomniałem zaglądam tam gdzie leżał w tam już nieliczne szczątki, kostki i pióra ale cały za to oblepiony masą mrówek. To L.emarginatus. Niezbyt przyjemny widok, ale zadziwiające co takie mróweczki mogą dokonać w ciągu paru dni.

Pozdrawiam, mateusz
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

sob 12 maja, 2007

O! nie wiedziałem, że jest taka ciekawa mrówka - sprzątaczka! Ktoś hoduje Lasius emarginatus? :)
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

sob 12 maja, 2007

Ja bym bardzo chętnie rozpoczął hodowle, jednak u mnie tych mrówek jeszcze nie widziałem, dlatego jakby ktoś chciał się ich od siebie pozbyć to chętnie je przyjmę :)
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

ndz 13 maja, 2007

one chyba buduję głębokie korytarze jak każdy Lasius, więc nie ma szans na spotkanie królowej pod cegła etc., a u mnie to na razie tylko widziałem robotnice... ale w dużej ilości :)
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
ODPOWIEDZ