Pozyskiwanie poczwarek

Obserwacje mrówek w naturalnym środowisku

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pt 11 cze, 2010

W ręce wpadły mi już cztery królowe F. polyctena/rufa. Macie jakiś sprawdzony sposób na pozyskiwanie poczwarek? Już kilka dni wysokiej temperatury. Kiedyś miałem stanowisko pod drzewem gdzie pod starymi liśćmi F. fusca układały poczwarki, ale to rok lub dwa lata temu. Teraz tam chodzę i prawie po mrówkach śladu nie ma. Idąc na piaszczyste miejsca w lesie i napotykając F. cinerea chyba nie mam szans na znalezienie poczwarek. Specjalnie układałem płaskie kamienie, żeby mrówki wygrzewały pod nimi poczwarki ale po czasie i tak nic pod nimi nie było.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 11 cze, 2010

No najlepiej byłoby szukać pod kamieniami lub starą nagrzaną korą ;) Ale wiesz... skoro u Cb nie ma to w sumie mógłbym się nadwyrężyć i jak się już Formica fusca rozkręcą to mógłbym Ci coś skołować :p Mam na "tym moim zaCampionym i zaFusconym" pagórku kilkanaście kamieni z Formica fusca, oraz 2 stare kory ;)
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

ndz 13 cze, 2010

No naprawdę tak jest że ciężko na moim terenie o poczwarki. Jedynie pod starymi liśćmi można coś znaleźć lub pod gałęziami. Gniazd jest sporo ale tak jak mówiłem-bez możliwości swobodnego podbierania. U Ciebie pewnie nie brak kamienistych terenów więc jak będziesz miał nadwyżki to powiedz :)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 13 cze, 2010

Ok :) Na razie widuję same jajka i kokony królewskie.
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

ndz 13 cze, 2010

U mnie 99% znanych mi gniazd F.cinerea jest pod chodnikami, a miejsca pod nagrzanymi płytkami są idealne do wygrzewania poczwarek. Nietrudno się domyślić jaki mandat grozi za podnoszenie płytek śrubokrętem :D
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

ndz 13 cze, 2010

Ja w tym roku mam problem z podbieraniem poczwarek dla F. cinerea, Myrmica a nawet dla L. niger :/ . Jakoś wyparowały wszystkie mrowiska co były pod kamieniami :D. W tamtym roku były, ale nie brałem. Hmm :)

No i nie bardzo mi podchodzi sposób Lilith66. Prawie wszystkie chodniki są u mnie wyłożone kostką.
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 13 cze, 2010

u mnie żwirówki też siedzą pod kostka albo asfaltem. Byłem dziś i u fuscy widziałem tylko jaja i średnie larwy.
główny maruda
ODPOWIEDZ