mszyce korzeniowe na wiechlinie rocznej.

Obserwacje mrówek w naturalnym środowisku

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

wt 26 cze, 2012

Między krzewami i kwiatami a trawnikiem mam porozkładanych wiele różnych kamieni. Są to miejsca gdzie mrówki lubią urządzać sobie gniazda: murawki, hurtnice, czasem wścieklice. Ostatnio mam możliwość obserwacji pozadomowej hodowli mszyc korzeniowych na niewielkiej wiechlinie rocznej (taki typowy trawa-chwast ogródkowy). Korzenie zaczynają się pod kamieniem i kawałek łodygi jest kamieniem przykryty. Wokół korzeni jest ubita przez mrówki ziemia i utworzona komora, w której pasą się mszyce. Mszyce oblepiają korzenie, a mrówki opiekują się swoimi krówkami. Nie przeszkadza im to, że zaglądam co kilka dni pod ten kamień.

Wnioski z obserwacji:

1. Trawa może rosnąć w wąskiej przestrzeni - można zrobić małe gniazdo ziemne o szerokości na przykład 6-8mm.
2. Mrówki tworzą komory wokół korzeni w miejscach gdzie hodują mszyce - szerokość przestrzeni to około 6-8mm - to pasuje do tego aby była widoczność w formikarium ziemnym.
3. Mszyce siedzą na korzeniach i nie będą rozłazić się po formikarium (gdy wrzuci się sam liść z mszycami, mszyce porzucają go bo soki przestają płynąć).

Skąd brać mszyce korzeniowe?

1. Znaleźć trawę z mszycami i przenieść ją w pobliże wabika z zasadzoną młodą trawką i korzeniami przykrytymi kamieniem.
2. Odczekać aż mrówki zasiedlą trawę.
3. Przesadzić trawę do niewielkiego formikarium ziemnego - trzeba opracować metodę nawadniania rośliny.
4. Formikarium z mszycami i trawą wstawić na arenę do mrówek.

Nie sprawdzę tego i nie planuję hodowli - to tylko teoretyczne rozważania. Myślę, że miałoby to szansę. Na początek polecam zorganizować sobie zestaw kamieni do obserwacji pozadomowych. :)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

pt 29 cze, 2012

Tak wyglądają mszyce wypasane przez mrówki na korzeniach trawy:

Obrazek
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
ODPOWIEDZ