Mrowisko w drzewie

Okolice mrowiska to nie tylko mrówki - zależności, wrogowie, kształtowanie środowiska

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pt 27 kwie, 2007

Drzewo to dla wielu gatunków mrówek normalne mieszkanko ale czy dla L. niger też? Może byłem do tej pory ślepy ale to pierwszy raz kiedy spotkałem L. niger gniazdujące w żywym drzewie dokładnie w czereśni. Co ciekawe udało mi się zaobserwować jak mrówki dokonywały przeprowadzki z jednej części drzewa do drugiej :)

Poniżej zdjęcie drzewa wraz z zaznaczoną trasą przemarszu mrówek:

Obrazek

(1) - z tego miejsca mrówy rozpoczynały przeprowadzkę - w kółku zakreślone zostało wyjście z dotychczasowego gniazda, z którego wyłaniały się coraz to nowe robotnice z wynoszonym dobytkiem:

Obrazek


(2) - tu było widać masę wiórków drewna powstałego przy wykonywaniu tuneli w drzewie (ciekawe czy zrobił to L. niger czy może wykorzystały one gotową konstrukcję wykonaną przez inne zwierze):

Obrazek


(3) inne miejsca, gdzie mrówki wchodziły w dziury w drzewie.

Kolejne zdjęcia zrobiłem siedząc na drzewie. Przedstawiającą one robotnice na trasie przemarszu między (1) a (2).
Robotnice wraz z larwami królewskimi:

Obrazek

Obrazek

Robotnica zaciągająca zdobycz do nowego gniazda:

Obrazek

Ciekawe co skłoniło je do mieszkania w drzewie oraz do zmiany lokum o kilka "pięter w górę". Dziś zauważyłem, że duża część mrów schodzi na ziemie w celu zdobycia pokarmu a następnie męczy się z tym na kilku metrowej trasie idąc cały czas pod górę...
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

sob 28 kwie, 2007

Brdzo ładne zdjęcie drzewa. C do gniazdowania L. niger: ona chyba wszedzie gniazduje :D
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
stoprocent
Posty: 55
Rejestracja: sob 24 lut, 2007

ndz 29 kwie, 2007

Można wiedziec co masz za aparat? Fajne foty.
Moje pająki: http://www.arachnea.delfnet.com/forum/viewtopic.php?t=6611&highlight=
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pn 30 kwie, 2007

stoprocent pisze:Można wiedziec co masz za aparat?
Canon 350D
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

pn 30 kwie, 2007

350D czy 10D? To jest ten, którym robisz swoje "MAckro"? :)
Semper Fi!
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pn 30 kwie, 2007

Tommygun pisze:350D czy 10D? To jest ten, którym robisz swoje "MAckro"? :)
zdecydowanie 350D, 10D nigdy nie miałem
określenie MAckro bardzo mi się podoba ;)
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

pn 30 kwie, 2007

Aha.. :) Myślełem że to Ty: http://rainbow.digart.pl/ ale to chyba czarnamrówka. :)

Swoją drogą , też mam na oku Canona 350D :) Po Twoich fotkach widzę, że warto. :D
Semper Fi!
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pn 30 kwie, 2007

Tommygun pisze:Swoją drogą , też mam na oku Canona 350D :) Po Twoich fotkach widzę, że warto. :D
każdą lustrzanką można zrobić takie zdjęcia, ważniejsze jest to co się do tego aparatu przyczepi oraz jak się oświetli obiekt fotografowany
ODPOWIEDZ