Murawka darniowiec - poczwarki i larwy królewskie

Okolice mrowiska to nie tylko mrówki - zależności, wrogowie, kształtowanie środowiska

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

pn 14 maja, 2007

Udało mi się zrobić zdjęcie białej poczwarki królewskiej i larw murawki darniowiec (Tetramorium caespitum) w gnieździe pod kamieniami. :)

Obrazek
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pn 14 maja, 2007

O pierun! Ja mam takie kamienie na działce! Dużo kamieni!
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 14 maja, 2007

A pod moimi głazami narzutowymi w trawie nic nie ma oprócz dżdżownic :?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pn 14 maja, 2007

a u mnie to TYLKO Lasiusy(pod kamieniami)...Tetramorium to nigdzie w okolicy nie widziałem. Ostatnio byłem w świeżo spalonym lesie, zwęglony do zera, i jedyny gatunek zamieszujący ten las(na pierwszy rzut oka) to właśnie Tetramorium caespitum... mnóstwo gniazd, mini kopczyków...jeden przy drugim...
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 14 maja, 2007

Teraz się dokopałam na <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a>, że też mam takie.. mrówkowate małe mini myrmice. Kiedy to to ma rójkę?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pn 14 maja, 2007

M@teusz pisze:a u mnie to TYLKO Lasiusy(pod kamieniami)...Tetramorium to nigdzie w okolicy nie widziałem. Ostatnio byłem w świeżo spalonym lesie, zwęglony do zera, i jedyny gatunek zamieszujący ten las(na pierwszy rzut oka) to właśnie Tetramorium caespitum... mnóstwo gniazd, mini kopczyków...jeden przy drugim...
Nic dziwnego. Tetramorium lubi suche tereny, często gniazduje w pobliżu F. cinerei.
geb88 pisze:A pod moimi głazami narzutowymi w trawie nic nie ma oprócz dżdżownic
Widocznie zbyt wilgotno
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

wt 15 maja, 2007

Nie miałem czasu wcześniej napisać: tych kamieni nie trzeba podnosić żeby wiedzieć czy są i jakie są mrówki. Gniazda murawki rozpoznać można po drobnym "piasku" i maleńkich otworkach. Czasem obok siebie jest tych otwórków kilka (w odległości ledwie paru centymetrów).

W którym miejscu są mrówki w ziemi widać bardzo dobrze po deszczu - mrówki wtedy pięknie budują. Lasius niger tworzy korytarze i kopce. Jednoroczne kolonie tworzą w trawie takie małe kopczyki wyglądające jak "kominy". Starsze kolonie budują płaskie kopce w których tworzą szerokie korytarze. Formica fusca też po deszczu przebudowuje swoje gniazdo i rozsypuje wokół dużo bryłek ziemi. Jeśli dobrze się przyjrzycie i porównacie wielkości bryłek ziemi wynoszonych z gniazda przekonacie się, że po ich wielkości można z daleka rozpoznać jakie to jest gniazdo mrówek.

Jeśli obok otworu wyjściowego położycie kamień, kawałek papy, czy cokolwiek innego co będzie nagrzewało się od słońca, to mrówki zabudują to i będą tam wygrzewać swoje poczwarki i larwy.
http://formicopedia.org
ODPOWIEDZ