To tylko tak sobie..

Okolice mrowiska to nie tylko mrówki - zależności, wrogowie, kształtowanie środowiska

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 30 maja, 2007

Od dawna marzyło mi się zrobić wypad rowierkiem za miasto do lasku, a przed chwilą wróciłam nawet z dwóch lasków :P Jak miło, jak się nie ma co robić i jest z kim pojechać :D
A na wyprawce oprócz meszek od groma i komarów, było pełno mmrówek. ijaaaa.. i to takich, których w moim mieście zbytnio (bo fusc'ę-chyba- raz widziałam pod drzewem) ni widu ni słychu czyli formice. Ułaaa i myrmic pełno było.. wszędzie po prostu.. tak jak u mnie w ogrodzie same lasius tam wszędzie rubra.. a do tego lasius najmniej z wszystkich mrówek :D Jednakowoż szkoda, że było po deszczu, może byłyby jakieś królowe.
Taka zwykła radocha z tego, że się zobaczyło mrówki dla reszty znajome :D jakby nie było się z czego cieszyć :mrgreen:

Ale mam znlezisko.. już myślałam, że to jakaś królowa z myrmic - no to ja w pogoń po trawach.. złapana/y w tic-tac'a okaz okazał się jednak nie być mrówką- Jest to coś bardzo podobnego do mrówki i uznałabym ją za myrmicę, gdyby nie:
1. śmieszne teletubisiowe czułki, na wpół czarne na wpół pomarańczowe i dość giętkie
2. żądełko- krótkie, ale cały czas widoczne
3. głowę- czarniawą, takąąą lekko rozrośnięta w osi oczu, a nie w przód.
Od razu rzuciło sie na miód. Dodam jeszcze, że po spiciu miodu, odwłok jest jak tygrys: pomarańczowo-rubrowy w trzy czarne paski, które kończą się na bokach. Nie ma skrzydeł.
Może ktoś wie co to jest? Pytam się z ciekawości.. za niedługo pożyczę aparat i zrobię nim zdjęcia ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

czw 31 maja, 2007

geb88 pisze:Jest to coś bardzo podobnego do mrówki i uznałabym ją za myrmicę
Ja już nie raz coś takiego spotkałem. Upodabnia się ,,to" do nigerów, fusci i właśnie Myrmici. Wie ktoś co to w ogóle jest? :shock:
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

czw 31 maja, 2007

I to jest takie rozbiegane i trzepocze tymi czyłkami. Fajne to, miałem o tym napisać bo na pikniku naukowym w Warszawie w ta sobotę to spotkałem.
rzepa żepa ziepa ziepa
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

czw 31 maja, 2007

Tak się składa, że też to to widziałem... ba zobaczyłem także pająka podobnego do mrówki, ale poznałem bo 4 parze nóżek no i po strasznie dużych żuwaczkach, takich wystających, czarnych, które gdy były złączone wyglądały jak głowa mrówki. Było to czerwono czarne.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

czw 31 maja, 2007

Ten pająk to mrówczynka, jest dość pospolity ale prowadzi skryty tryb życia. Poluje tylko na mrówki a jego ubarwienie być może jest wynikiem przystosowania do polowania na mrówki z rodzaju Myrmica.
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 31 maja, 2007

Coś mrówkopodobnego i pająk, chodzi właśnie po szybie i od paru dni takie coś spotykam - przypomina niestety nigerkę nie myrmicę ;) A to wcześniejsze.. dałam mały kokonik l.flavus i trochę miodu.. Co zastałam po godzinie może pół? kokonik był rozszarpany i wytaplany w miodzie :P
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
marc_el
Posty: 6
Rejestracja: śr 02 sie, 2006

pt 08 cze, 2007

Pająk upodabniający się do mrówki to z pewnością przedstawiciel Myrmarachne. Należą one do rodziny skakunowatych (Salticidae). Rozpoznać je można po przerośniętych chelicerach, które mają imitować mrówcze czułki (aczkolwiek są one bardzo przerośnięte; na jakimś angielskim serwisie wyczytałem, że u niektórych gatunków ich długość może dochodzić do nawet ~50% długości ciała). Zaobserwowano także przyjmowanie przez nie spadzi mszyc, jednak prawdopodobnie w celu uzupełnienia zapasu płynów.

Zawsze jednak wydawało mi się, że korzystają po prostu z "gościnności" mrówek, żyjąc w okolicach, lub nawet w samym mrowisku, nie polując na nie. Może to jednak jakiś gatunek osy, czy co? Ma to coś skrzydła? I ile ma nóg oczywiście? :)
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

sob 09 cze, 2007

Sześć nóg, jest bezszkrzydłe a przypomina nigerka z wytrzeszczem. I jeszcze tak wibruje czułkami :lol:

Może to byc ewolucyjnia forma przejsciowa osy i mrówki. A może to nieopisana "żywa skamieniałośc"?
rzepa żepa ziepa ziepa
marc_el
Posty: 6
Rejestracja: śr 02 sie, 2006

sob 09 cze, 2007

Sześć nóg, jest bezszkrzydłe a przypomina nigerka z wytrzeszczem. I jeszcze tak wibruje czułkami
A ma jeszcze takie długie, wystające żądło? Bo u mnie w okolicy mnóstwo takich os. Z tymże one mają skrzydła :?

A co do bezskrzydłych os. Po żmudnych poszukiwaniach w globalnej sieci, znalazłem tylko jeden opis rodzaju os bezskrzydłych Dasymutilla.

Osy te wcześniej były zaliczane do mrówek, są zresztą do nich bardzo podobne. Pokryte są gęstym, kolorowym "puchem" i stąd angielska nazwa Velvet Ants.

Niestety występują tylko na południu Ameryki Pólnocnej oraz w Ameryce Środkowej.

Opis rodzaju. Niestety po angielsku.
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

sob 09 cze, 2007

marc_el pisze:A ma jeszcze takie długie, wystające żądło?
Ma długie wystające żądło ale nie ma skrzydeł
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 09 cze, 2007

Albert pisze:Może to byc ewolucyjnia forma przejsciowa osy i mrówki. A może to nieopisana "żywa skamieniałośc"?
Jakaś zwykła błonkówka.
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

sob 16 lut, 2013

Też takie coś widziałem: miało wystające żądło, małą głowę, długie czułki, duże oczy i czarny pasek na odwłoku.
GG: 51713465
ODPOWIEDZ