Wiosna ruszyła pełna parą!

Okolice mrowiska to nie tylko mrówki - zależności, wrogowie, kształtowanie środowiska

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
RedX
Posty: 112
Rejestracja: pt 05 paź, 2007
Lokalizacja: Częstochowa

wt 08 kwie, 2008

Z okazji mojego pobytu na imieninach u cioci, na wsi postanowiłem sie z rana (kiedy to jeszcze wszyscy spali po imprezie ;) ) wybrać do pobliskiego lasu (OGROMNEGO swoja drogą). Spodziewałem sie, że spotkam kilka gatunków, ale nie spodziewałem sie czegoś takiego. Uzbrojony w lupę i cały zeszyt ze zdjęciami i opisami poszczególnych gatunków (niestety nie miałem aparatu ;/ ) udało mi sie rozpoznać:
- Lasius niger - co chwila na nie natrafiałem
- Lasius alienus - zobaczyłem je tylko raz w drodze do lasu
- Myrmica rubra - często spotykałem je w sąsiedztwie L. niger, często bardzo bliskim
- Formica rufa/Formica polyctena - tutaj mam wątpliwości, bo z tego co czytałem to F. rufa ma włoski na ciele. No i faktycznie były włoski, ale tylko u niektórych osobników. Część ich nie miała.

Jednym z ciekawszych momentów mojej wyprawy było starcie robotnic nigerków z moją sznurówką ;) W pewnym momencie mrówki zaczęły ciągnąć za moje sznurowadło. Nie chcąc psuć im zabawy podniosłem lekko buta, tak aby mogły przenieść je. Jak można się było domyśleć zaniosły je do gniazda, gdzie niestety musiałem im zabrać zdobycz. Na pociechę podrzuciłem im kawałek bułki z miodem.

To wszystko jeżeli chodzi o moją wyprawę do lasu. Także z czystym sumieniem mogę ogłosić, że na południu Polski wiosna rozpoczęła sie na dobre! 8)
[img]http://aycu35.webshots.com/image/48394/2002100794070209548_rs.jpg[/img]
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 08 kwie, 2008

A powiedz jeszcze jak na oko rozpoznajesz Lasius niger i alienus :|
Awatar użytkownika
RedX
Posty: 112
Rejestracja: pt 05 paź, 2007
Lokalizacja: Częstochowa

wt 08 kwie, 2008

Alienus mają żółtawe odnóża, poza tym przyglądałem się im przez lupę więc nie jest to tak "na oko" :D
[img]http://aycu35.webshots.com/image/48394/2002100794070209548_rs.jpg[/img]
ODPOWIEDZ