Strona 1 z 1

Temat na olimpiadę biologiczną

: pt 09 maja, 2008
autor: Jeremi
Poszukuję ciekawego tematu na eksperymenty związane z zachowaniem mrówek. Mam już pewne pomysły, ale może ktoś wymyśli lepsze? Podpowiedzi proszę przysyłaś najlepiej na PW.

Re: Temat na olimpiadę biologiczną

: pt 09 maja, 2008
autor: ehx-ray
Mój pomysł , prędzej czy później zrealizuje, ale dla przyjemności, to zbadanie jaki wpływ na zmianę zachowania (styl budowy gniazd, agresywność, udział w napadach na inne kolonie itp, itd) ma to iż, serviformice są niewolnicami u F.sanguinea. Czy zmienia się zachowanie serviformic (jak, u których gatunków) gdy są w mniejszości czy może zmienia zachowanie całej koloni, gdy są w większości. I długo by jeszcze gadać... :P Największa wada to ogrom pracy i czasu które w to trzeba włożyć, ale może kiedyś.

Jak chcesz to możesz spróbować coś podobnego, ale skromniejszego np. czy robo Formica fusca zmieniają zachowanie, gdy są w kolonii F.sanguinea. Potrzebne są tdo tego dwie kolonie - Formica fusca i F.sanguinea + fusca niewolnicy.

Jeszcze pomyśle nad jakąs propozycją. Ale łatwiej będzie jak napiszesz jakie mrówy masz.

Re: Temat na olimpiadę biologiczną

: pt 09 maja, 2008
autor: gn
Nie lubię pisać na pw..

Już gdzieś o tym pisałem - badanie wpływu temperatury na rozwój potomstwa lub coś związanego z tym: http://www.springerlink.com/content/npu8d9evgc1v2jec/ - preferencje temperaturowe potomstwa w zależności od "stopnia rozwoju". Badania mogłbyby pomóc wielu hodowcom w dobraniu optymalnych "parametrów klimatycznych" w formikariach dla poszczególnych gatunków mrówek.

Re: Temat na olimpiadę biologiczną

: pt 09 maja, 2008
autor: zielczi
ehx-ray Tez sie zastanawialem czy porwane robotnice przyjmuja cechy zachowawcze kolonii w ktorej przebywa

Re: Temat na olimpiadę biologiczną

: sob 10 maja, 2008
autor: Mrówkolew
Pomysł z Formica sanguinea ciekawy. Możesz zrobić kolonię mieszaną (Podrzucić poczwarki od jak największej ilości różnych Formic) i badać zmianę ich zachowania.

Re: Temat na olimpiadę biologiczną

: ndz 11 maja, 2008
autor: Jeremi
OK OK a zna ktoś jakąś oficjalnie opracowaną metodę/miarę sprawdzania np. agresywności? Bo mi jedyne co się z tym kojarzy to trzech naukowców którzy zbadali i zaklasyfikowali mrówki do:
-agresywności terytorialnej
- -||- w obronie gniazda
- -||- (walka) o stację pokarmową

Re: Temat na olimpiadę biologiczną

: ndz 11 maja, 2008
autor: ehx-ray
No chyba można podzielić na takie kategorie podone np:
-czy atakują podczas furażerki spotkane owady (ranne / żywe, zdrowe), czy uciekają
-jw tyle że z mrówkami
- czy bronią (atakuja od razu / wywołują panike i dopiero potem atakują) zaciekle gniazda, gdy wrzucimy do wejścia jakiegoś owada.
- czy atakuja inne kolonie (mniejsze / większe) które są w pobliżu. (wstawisz mały pojemniczek z dziurka wielkości jednej mrówki "badanej" z parunastoma lub więcej złapanymi nigerami)

itp itd Dużo można takich kategorii wymyslić.

Re: Temat na olimpiadę biologiczną

: wt 20 maja, 2008
autor: Jeremi
Byłem ostatnio poszukać kolonii F. sanguinea i podpatrzeć jak one atakują. Mam już pewne dane. Jednak temat na ten sezon będzie inny, "na szybkiego i tandetny" no ale cóż. Muszę jeszcze dowiedzieć się czy nie zostało to jeszcze stwierdzone i czy eksperyment ma szansę powodzenia.