Zbójnica i roztocza

Okolice mrowiska to nie tylko mrówki - zależności, wrogowie, kształtowanie środowiska

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Faflun
Posty: 81
Rejestracja: śr 18 cze, 2008
Lokalizacja: Kartuzy / Pomorskie
Kontakt:

pn 04 sie, 2008

łaziłem ostatnio po porębie na której roiło się od zbójnic. Praktycznie nie było spróchniałego pniaka, w którym by nie siedziały, a spróchniałych pniaków było od groma, bo to stara poręba jest.

był jednak jeden taki, od którego powiało grozą (taki mrówczy horror). mrówki były wszędzie, ale ten jeden pniak jakby omijały. nie znalazłem żadnej w promieniu 2 metrów, co od razu rzuciło się w oczy z powodu zagęszczenia mrówek na tym obszarze (w tym jednym miejscu mogłem stać spokojnie nie obłażony przez mrówki). często w terenie podważam fragment kory, czy kawałeczek pniaka, żeby sprawdzić czy gniazduje w nim jakiś gatunek, zrobiłem tak i tym razem, sądząc, że może coś w tym pniaku jest czego mrówki nie lubią.

odłupałem kawałek i zobaczyłem, że ma strukturę typowego gniazda dużych mrówek - jak każdy inny pniak w okolicy, jednak w przeciwieństwie do reszty nie wyskoczyło z niego na mnie kilkaset wściekłych mrów. był pusty. odłamałem kolejny kawałek - głębiej. tym razem na pniak wylazło kilka zaniepokojonych zbójnic. cofnęło mnie - były całe oblezione szarymi roztoczami (fuj!).

gniazdo sprawiało wrażenie smętnie opustoszałego - mrówek było niewiele (kilkanaście) i nie atakowały zajadle jak inne. właściwie szwendały się tylko zaniepokojone. każda jedna miała na sobie mniej lub więcej roztoczy. w pobliżu żadnych poczwarek... nic... pniak opustoszały, a w nim same zarażone roztoczami mrówki, jakby pozostawione na śmierć i ze zrozumieniem pozostające w omijanej, skażonej zonie. brr...

widzieliście może coś podobnego?
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pn 04 sie, 2008

Kiedyś widziałem zaatakowaną przez taką epidemię roztoczy kolonię Formica rufa. W następnym roku wymarła.
Awatar użytkownika
ohmlet
Posty: 183
Rejestracja: ndz 13 lip, 2008
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

pn 04 sie, 2008

Niesamowite. Jeszcze raz zadziwiająca jest reakcja mrówek na niebezpieczeństwo. Wiedzą lepiej. Po prostu.
ohmlet to ohmleT. Jaki jest - każdy widzi :|
Awatar użytkownika
Faflun
Posty: 81
Rejestracja: śr 18 cze, 2008
Lokalizacja: Kartuzy / Pomorskie
Kontakt:

pn 04 sie, 2008

zastanawiam się czy to faktycznie jest tak, że one jakoś czują, że lepiej się tam nie zbliżać. nie można wykluczyć zbiegu okoliczności. zastanawiałem się czy to przypadkiem nie jest tak, że każdy pniak z odrębną kolonią (szczególnie w takim zagęszczeniu) ma wokół siebie jakąś strefę jej przynależną (np. rzeczone 2m), na którą nie włażą mrówki z sąsiednich gniazd, żeby nie wchodzić sobie w drogę. Może to gniazdo opanowane przez roztocza po prostu szlag trafił na tyle szybko, że sąsiednie mrówki nie zdążyły załapać, że pieniek jest "do wzięcia" i omijały przyległy doń teren, bo nie zdążyły wytyczyć tam nowych szlaków?
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

pn 03 lis, 2008

Faflun, - Mrówki jeżeli wyczują kolonie słabszą to jest jedna wielka demolka i "przejmują " jej teren.Wątpię aby taka wielka kolonia/ie bały sie chorej kilkunastomrówczej kolonii. sądzę że zastosowały coś w rodzaju izolacji. Opuściły ten pniak a słabsze osobniki niezdolne do przeprowadzki pozostały same sobie.
Lasius Niger
Lasius Flavus
ODPOWIEDZ