Pilne - nigerkowe statystyki.

Okolice mrowiska to nie tylko mrówki - zależności, wrogowie, kształtowanie środowiska

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 07 lip, 2011

Z racji tego, że dzisiaj rójka nigerek, zachęcam do pomocy w tworzeniu statystyk dla AntStats.

Pomóc może każdy - nawet nowicjusz.

Wystarczy złapać królową (lub kilka) nigerki, umieścić ją w probówce i opisywać rozwój.

Parametry, do zapisania i utrzymywania:
  • temperatura (wystarczy podać średnią pokojową)
  • światło (czy królowa jest w ciemnej szufladzie, czy leży na wierzchu)
  • pokarm energetyczny (czy jest dokarmiana miodem co kilka dni)
  • pokarm białkowy (czy jest dokarmiana pokarmem białkowym co kilka dni)
  • ilość królowych w jednej probówce
  • inne, wedle pomysłu autora doświadczenia
Najlepiej na kartce a4 zapisywać coś w rodzaju dziennika - jeśli zauważy się znaczącą zmianę, należy zapisać jaka to zmiana i koniecznie dopisać datę ;)

Monitorować można tylko daty pojawienia się pierwszego jajka/larwy/poczwarki/robotnicy, ale można również monitorować na bieżąco ich liczbę, co jest zadaniem trudnym, ale możliwym i bardzo cennym jeśli chodzi o informacje.

Sam również podjąłem się takiego doświadczenia i na pewno poinformuję o wynikach.

A na koniec garść statystyk zebranych dzisiaj:

Podczas przechadzki wzdłuż chodnika, naliczyłem 100 królowych (zaplemnionych oczywiście) w cztery minuty.

Statystyczna królowa waży około 33 miligramów (mierzona tarowana próbka 20 królowych na wadze miligramowej).
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 07 lip, 2011

A inne gatunki też się przydadzą? Bo u mnie to nawet Tetramorium jeszcze nie wyruszyło ;)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 07 lip, 2011

arni pisze:A inne gatunki też się przydadzą? Bo u mnie to nawet Tetramorium jeszcze nie wyruszyło ;)
Oczywiście, że tak :P

PS: ciekawe, jaki masz gatunek tych tetrasów ;)
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 07 lip, 2011

Dlatego Tetramorium napisałem :D kto wie, może się podejmiesz próby oznaczenia? ;) jeśli uda mi się zebrać i zanotować skrupulatnie to masz we mnie sojusznika. Jeśli brak chęci weźmie górę to pozwolę się pobić :D
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 07 lip, 2011

arni pisze:Dlatego Tetramorium napisałem :D kto wie, może się podejmiesz próby oznaczenia? ;) jeśli uda mi się zebrać i zanotować skrupulatnie to masz we mnie sojusznika. Jeśli brak chęci weźmie górę to pozwolę się pobić :D
Pewnie, ale do tego trzeba dobrego mikroskopu :P
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 07 lip, 2011

Ale ja lubię Ci strony nabijać w tematach :D a tak serio to skrzydlatą moge z poczwarkami podesłać, do tego pare robo i może dasz rade ;)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 17 lip, 2011

Kolejne statystyki, po tygodniu od złapania mrówek:

Pojedyncze królowe - około 30 jaj
Zestaw x2 - około 50 jaj
Zestaw x3 - około 80 jaj
Zestaw x4 - około 100 jaj
Zestaw x5 - około 130 jaj

Wyniki ilości jaj na jedną królową są porównywalne (25-30) - w przypadku pojedynczej wyszło 30 jaj, ale przy małej próbie, błąd jest dosyć duży, więc może się okazać, że ma np. 25 jaj :)

Dokładniejsze dane pojawią się w momencie pojawienia się pierwszych robotnic - w tym momencie policzę ręcznie wszystkie poczwarki i larwy występujące w kolonii, a to powinno dać bardziej miarodajne wyniki.

Statystyka pojawi się również pod koniec roku, przed zimowaniem. (liczba robotnic).
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
ODPOWIEDZ