Poszukiwany rzadki gatunek grzyba - Antinoa juniperinella

Okolice mrowiska to nie tylko mrówki - zależności, wrogowie, kształtowanie środowiska

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Pimpek
Posty: 12
Rejestracja: pn 08 sty, 2007
Lokalizacja: Kłodzko

wt 23 sty, 2007

Cześć kolegom Mrówkarzom :)

okolica mrowiska to nie tylko mrówki..... no właśnie! W związku z tym, że założę się, że nie straszna Wam zima może mi pomożecie ?

Szukam rzadkiego grzyba - Antinoa juniperinella (P. Karst.) Velen. (1934). Występuje on właśnie teraz - zimą na opadłych szpilkach ŚWIERKA (Picea abies).

Wiem, że właśnie pada śnieg..... ale pod śniegiem on też rośnie :) Ja swoje znalazłem na igłach, przykrytych warstwą liści. Dla ułatwienia pokażę zdjęcia miejsca, gdzie dokonałem swojego znaleziska:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sam grzybek jet malutki, ma czarny cieniutki trzonek i śnieżnobiały kapelusz - łatwo rzuca się w oczy. Piszę własnie publikację o tym gatunku i chętnie przebadałbym kolekcje z innych miejsc Polski. Gdyby komuś chciało się poszukać, to do lasu proszę wziąć słoiczek. Gdyby udało się go znaleść, igły z grzybkiem należy wraz z różnymi mokrymi liśćmi (ale bez śniegu i wody) włożyć do słoiczka, zamknąć, żeby nie wysłchło i wysłac mi, żebym mógł przebadać grzybka jeszcze żywego.

Oto pomniejszone zdjęcie grzybka:

Obrazek

Za każdą pomoc serdecznie dziękuję i w publikacji umieszczę Wasze stanowiska i podziękowania

Pimpek
deZOO
Posty: 135
Rejestracja: pt 14 paź, 2005
Lokalizacja: Wrocław

wt 23 sty, 2007

hmm. Znam tego grzybka. Czasami wypatrując mozolnie małych mrówek we wszystkich zakamarkach podszytu mozna spotkać wiele ciekawostek. Wybiorę się jutro do pobliskiego parku gdzie chyba widziałem ten gatunek a jeśli nie ten to przynajmniej bardzo podobny. Zaintrygował mnie natomiast grzyb który swoją drogą też tam znalazłem poszukując mrówek. Około 5 cm wysokości. Kapelusz z blaszką od 3 do 6cm raczej okrągły i co najbardziej mnie zaciekawiło miał niesamowity niebiesko fioletowy kolor. Momentami sprawiał wrażenie pół przezroczystego. Nie mam pojęcia co to za gatunek ale późną jesienią można go wypatrzeć w niewielkich skupiskach.
Pimpek
Posty: 12
Rejestracja: pn 08 sty, 2007
Lokalizacja: Kłodzko

wt 23 sty, 2007

Hej,

Super! Są grzybki podobne do niego, ale przyznam, że chciałbym, żeby to były one.
Dam Ci jeszcze dwa zbiżenia, sory za jakość, padł mi aparat i jutro do Wrocka wiozę na serwis.

Obrazek

Obrazek

Trzonki mogą być zarówno makroskopowo gładkie, jak takie jak mam na zdjęciu, czyli porośnięte wyglądającą na włoski formą rozmnażania bezpłciowego tego gatunku.

Co do fioletowych to wymiękam - są to zapewne jakies podstawczaki (Basidiomycetes), czyli nie moja klasa. Ja pracuję tylko z klasą workowców (Ascomycetes).
Pimpek
Posty: 12
Rejestracja: pn 08 sty, 2007
Lokalizacja: Kłodzko

śr 24 sty, 2007

Ale dosypało :) Byłem dzisiaj we Wrocławiu i byłbyś magikiem, gdybyś dzisiaj znalazł w parku te maleństwa :)
Awatar użytkownika
Mr.Q
Posty: 200
Rejestracja: pt 26 maja, 2006
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

czw 25 sty, 2007

Pimpek, na AGH (Akademia Górniczo-Hutnicza) w krakowie jest jeden superspec od grzybków. Znazs go może? Jeśli nie, to mogę postarać się ułatwić z nim kontakt oraz z prof.dr.hab. Janem W. Dobrowolskim, też nielada specem ;p Jak coś to wal jak w dym!
POZDRAWIAM! Mr.Q Chamaeleonid

http://picasaweb.google.pl/MrQ1987

http://www.mynight.pl/
Pimpek
Posty: 12
Rejestracja: pn 08 sty, 2007
Lokalizacja: Kłodzko

czw 25 sty, 2007

Hej,

a tu mnie miło zaskoczyłeś. W spisie mikologów mam 7 osób z Krakowa, ale 1 z Uni a 6 z PAN - nie wiedziałem, że na AGH też by się ktoś znalazł? A nóż będzie się poruszał w "mojej grupie" grzybów? Bardzo chętnie nawiązałbym te kontakty!
ODPOWIEDZ