Jakie polskie gatunki mrówek już obserwowaliście?

Okolice mrowiska to nie tylko mrówki - zależności, wrogowie, kształtowanie środowiska

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

czw 05 kwie, 2007

(moderator prosi: opisz dokładnie nie tylko w temacie ale i w treści!).
Które gatunki były obiektem waszych obserwacji? Nie chodzi mi o to, które widzieliście raz lub dwa, tylko, które obserwowaliście i zauważaliście jakieś ciekawe zachowania itp.

Ja obserwowałem:
Myrmica ruginodis
Myrmica rubra
Myrmica sabuleti
Myrmica sp.
Leptothorax sp. (acervorum?)
Temnothorax sp. (crassispinus?)
Tetramorium caespitum
Formica rufa
Formica polyctena
Formica pratensis
Formica truncorum
Formica fusca
Formica cinerea
Formica cunicularia
Formica rufibarbis
Formica sanguinea
Lasius niger
Lasius platythorax
Lasius alienus
Lasius flavus
Lasius umbratus
Lasius fuliginosus

Pozdrawiam!
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

czw 05 kwie, 2007

Ciekawi mnie tylko, jak rozróżniłeś od siebie różne gatunki myrmic i lasiusów... RESPEKT :D normalnie teraz jak cos złapię to od razu do Ciebie idę żebyś mi oznaczył:D
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

czw 05 kwie, 2007

To porste:
Lasius alienus nie ma włosków na głowie. Lasius platythorax ma owłosione początki czułków.
Myrmici rozpoznałem za pomocą tego klucza

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

sob 07 kwie, 2007

Mrówkolew, opisujesz te obserwacje?

Ja mogę pochwalić się tym, że obserwowałem: mrówkopodobnego żółtego chrząszcza Atemeles pubicollis. Jest to gość gniazda mrówek który komunikując się czułkami z mrówkami, żebrze o jedzenie i swobodnie zamieszkuje gniazdo mrówek. Jeśli zauważycie kiedyś wśród mrówek taką jakąś krótszą niż inną mrówkę koloru żółtego to będzie ten chrząszcz.
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

sob 07 kwie, 2007

gn pisze:Mrówkolew, opisujesz te obserwacje?
JESZCZE nie :)
gn pisze:Ja mogę pochwalić się tym, że obserwowałem: mrówkopodobnego żółtego chrząszcza Atemeles pubicollis. Jest to gość gniazda mrówek który komunikując się czułkami z mrówkami, żebrze o jedzenie i swobodnie zamieszkuje gniazdo mrówek. Jeśli zauważycie kiedyś wśród mrówek taką jakąś krótszą niż inną mrówkę koloru żółtego to będzie ten chrząszcz.
A ja widziałem mrówczynkę. Pająka, podobnego do mrówki :)

Pozdrawiam!
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

sob 16 lut, 2013

Ja obserwowałęm ciekawe interakcje między Camponotus fallax i Formica pratensis:
gniazdo Camponotusów było w starym płocie u dziadka w męcmierzu. Ok. 1 metr dalej jest drzewo, na którym formice mają swoją wartownię ( gniazdo jest 10 - 20 metrów dalej ).
W wartowni mieszka ok 20 robo, a na murze, pod płotem wałęsa się ok 100 robotnic.
Gniazdo C.fallax jest ok. 50 cm nad ziemią. Pewnego razu, gdy wychodziłem z domu dziadka, zauważyłem robo C.fallax. Lecz ledwie zbliżyłem palec, ta znikła w dziurce w płocie z prędkością 100 km/h xD. Gdy szedłem innym razem złapałem królową i majorka/zbieraczkę.
Innnym razem postanowiłem sprawdzić, czy u gmachówek wszystko OK.
Lecz ledwie przyszedłem na miejsce, gdy nagle odskoczyłem - dookoła otworu wejściowego wałesało się ok 5-6 robotnic Formica pratensis, a jedna trzymała coś mniejszego, skulonego, czarnego i połyskującego. Była to robotnica Camponotus fallax :( :cry: :szczena:
EDIT: Sorry za odkopanie tematu .
ODPOWIEDZ