pytanie o formikarium...

Mrówki to nie wszystko! Na inne tematy też można pogadać ;)

Moderator: Moderatorzy

Kocham nigerki :)
Posty: 17
Rejestracja: ndz 10 lip, 2022

sob 11 lut, 2023

Witam. Mam pytanie co do formikarium dla moich nigerków. Królową złapałem w rójce tamtego roku. Teraz były zimowane pierwszy raz. Królowa złożyła sporo jajeczek po zimowaniu a robotnic na ten moment jest około 30-40 (były zimowane na balkonie) kupywałem dla nich formikarium ziemne 30x20x1 cm od ant center. Jeszcze ich nie przeprowadzam na ten moment są w probówce położnej na arenie 20x20. Jednak nie wiem czy aby na pewno formi ziemne to dobry wybór ponieważ jedni piszą że to nie jest zbyt dobry wybór bo w ziemi mogą zalęgnąć się roztocza. A jedni piszą że to dobry wybór bo mrówki będą czuć się lepiej w piasku i będą mogły kopać swoje własne korytarze. Mi nie zależy za bardzo na obserwowaniu ich, bardziej zależy mi na tym że czują się komfortowo. Czy to był dobry wybór? Czekam na odpowiedzi :)
L. Niger :D
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 12 lut, 2023

Owszem w ziemi mogą się znajdować roztocza, grzyby, bakteria i cala masa innej maści patogenów. Jest jednak stary sprawdzony sposób na przygotowanie ziemi do akwariów który pozwala się pozbyć powyższych problemów:
1-odmieżyć potrzebną ilość ziemi z niewielkim naddatkiem.
2-wymieszać dokładnie w jakimś pojemniku ziemię z woda tak żeby powstało bardzo luźne błoto
3- odstawić na kilka godzinę do dwóch potem zlać wodę z nad odstanej ziemi wraz z pływającym syfem
4- Powtórzyć punkty 2 i 3 około 4 razy w zależności od tego ile zanieczyszczeń organicznych wypływa na powierzchnię (im mniej tym lepiej)
5-po ostatnim płukaniu rozłożyć ziemię cienką warstwo do wyschnięcia.
6- wyschniętą ziemię wsypać na blachę i włożyć do piekarnika na 220C na pól godziny.
8- wystudzić i gotowe. W tak przygotowanej ziemi nie powinno być już nic szkodliwego dla mrówek.
Co ważne poprzez płukanie pozbywamy się także nawozów co utrudni rozwój mikroorganizmów oraz grzybów. Teraz co do samej ziemi. Odradzam ziemię do kwiatków i tą zbieraną w ruchliwych miejscach (ze względu na zanieczyszczenia). Odradzam ziemię bardzo żyzną i bardzo piaszczystą. W pierwszym wypadku będzie więcej płukania a w drugim może dojść do zapadania się komór przy przenoszeniu. Odradzam ziemię z pół i ich obrzeży ponieważ zawiera nawozy sztuczne a często i środki owadobójcze. Odradzam ziemię z lasów iglastych (dal L. niger oczywiście) ze względu na PH. Odradzam ziemię znad stawów jezior i z trzcinowisk.
Pozdrawiam.
główny maruda
Kocham nigerki :)
Posty: 17
Rejestracja: ndz 10 lip, 2022

ndz 12 lut, 2023

Drwal pisze: ndz 12 lut, 2023 Owszem w ziemi mogą się znajdować roztocza, grzyby, bakteria i cala masa innej maści patogenów. Jest jednak stary sprawdzony sposób na przygotowanie ziemi do akwariów który pozwala się pozbyć powyższych problemów:
1-odmieżyć potrzebną ilość ziemi z niewielkim naddatkiem.
2-wymieszać dokładnie w jakimś pojemniku ziemię z woda tak żeby powstało bardzo luźne błoto
3- odstawić na kilka godzinę do dwóch potem zlać wodę z nad odstanej ziemi wraz z pływającym syfem
4- Powtórzyć punkty 2 i 3 około 4 razy w zależności od tego ile zanieczyszczeń organicznych wypływa na powierzchnię (im mniej tym lepiej)
5-po ostatnim płukaniu rozłożyć ziemię cienką warstwo do wyschnięcia.
6- wyschniętą ziemię wsypać na blachę i włożyć do piekarnika na 220C na pól godziny.
8- wystudzić i gotowe. W tak przygotowanej ziemi nie powinno być już nic szkodliwego dla mrówek.
Co ważne poprzez płukanie pozbywamy się także nawozów co utrudni rozwój mikroorganizmów oraz grzybów. Teraz co do samej ziemi. Odradzam ziemię do kwiatków i tą zbieraną w ruchliwych miejscach (ze względu na zanieczyszczenia). Odradzam ziemię bardzo żyzną i bardzo piaszczystą. W pierwszym wypadku będzie więcej płukania a w drugim może dojść do zapadania się komór przy przenoszeniu. Odradzam ziemię z pół i ich obrzeży ponieważ zawiera nawozy sztuczne a często i środki owadobójcze. Odradzam ziemię z lasów iglastych (dal L. niger oczywiście) ze względu na PH. Odradzam ziemię znad stawów jezior i z trzcinowisk.
Pozdrawiam.
Piasek również kupywałem od ant center jasny.
Pozdrawiam dziękuje za odpowiedź :)
L. Niger :D
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 12 lut, 2023

Piasek kwarcowy płukany (a na taki on mi wygląda) nadaje się do dekoracji areny natomiast ponieważ jest on pozbawiony fazy ilastej nie nadaje się jako wypełnienie gniazda. Będzie się bardzo łatwo osypywał. Upewnij się u sprzedawcy. Nie chcesz chyba doprowadzić do sytuacji w której nawet chwilowe przesuszenie jakiejś części gniazda doprowadzi do jej osypania?
główny maruda
Kocham nigerki :)
Posty: 17
Rejestracja: ndz 10 lip, 2022

ndz 12 lut, 2023

Drwal pisze: ndz 12 lut, 2023 Piasek kwarcowy płukany (a na taki on mi wygląda)
Przepraszam za błędy 😬
Nie piasek tylko ziemia, tu jest link
https://antcenter.com.pl/pl/p/Ziemia-do ... -kolor/305


pozdrawiam :)
L. Niger :D
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 13 lut, 2023

Taka ziemia jest ok. tylko wyprażyć w piekarniku i można używać.
główny maruda
ODPOWIEDZ