Chód mrówek

Mrówki to nie wszystko! Na inne tematy też można pogadać ;)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Mentos
Posty: 155
Rejestracja: pn 10 gru, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pn 10 gru, 2007

Cześć słuchajcie Wasze forum jest po prostu spełnieniem moich marzeń. Multum informacji, zdjęć, porad, bazar, po prostu kosmos :) W każde wakacje w okolicach Kozienic na swojej działce, łapałem partię 20-30 robotnic mrówek (różne gatunki), które umieszczałem w 5L słoiku. Była tam 10-15cm mieszanka gleby (doświadczalnie dobrana aby nie zasypywały się korytarze) odpowiednio zwilżona, posypana z wierzchu naturalną w tamtym rejonie, leśną warstwą (drobne patyczki, igły drzew, drobne listki itp.). Za każdym razem łapany przezemnie gatunek rozpoczynał zasiedlanie słoika :) i cieszył me oczy kunsztownymi tunelami, charakterystycznym trybem życia i wybredną bądź mniej (zależy od gatunku) dietą :) W ten sposób za młodu poczyniłem pierwsze doświadczalne próby okiełznania natury! No ale patent z probówką który ujrzałem na forum - fantastyczna sprawa! W końcu wrócę do tego hobby i przeniosę go na stałe do Warszawy.

No ale do rzeczy, bo się rozgadałem. W związku z moją rejestracją kieruję do Was specjalne pytanie, które jak mniemam (sprawdzałem) nie pojawiło się do tej pory na łamach forum. Otóż chodzi mi o pewne dane, informacje, obserwacje, wnioski, związane z chodem mrówek. Sposób poruszania się, diagramy chodu (diagramy te pokazują fazy podparcia i przenoszenia poszczególnych nóg w zależności od czasu), jakieś filmy ukazujące klatka po klatce ruch odnóży, animacje, symulacje no cokolwiek co mogłoby zilustrować ich sposób poruszania się :) Zadaję to pytanie właśnie tutaj, bo wiele o nich wiecie z tego co widziałem, a co ważniejsze macie styczność z tymi owadami chyba codziennie, więc obserwacja nie stanowi większego problemu :)

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam :)
[url=http://www.youtube.com/watch?v=IncF-eaQn_g]zabawny film[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=pNPX-XNgafM]nasrane w głowie[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=c19P1G8lPXo]Jim Carrey i nic dodać[/url]
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

pn 10 gru, 2007

w The Ants Natures Secret Power, byla scena gdzie na zwolnieniu widac bylo biegnaca mrowke, postaram sie wygrzebac
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 10 gru, 2007

na <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a> gn (prawdopodobnie) umieścił film z youtube z mrówkami, które chodzą i/lub skaczą.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Yelonek2
Posty: 96
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Pakość

pn 10 gru, 2007

Z takich technicznych spraw związanych z mrówkami:
http://www.tombot.net/beam/hexapodrobot_queen.html
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

pn 10 gru, 2007

wow! Mentos masz jakies zajecia z biomechaniki czy cos w tym stylu? ;-)
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

pn 10 gru, 2007

Jeśli chciałbyś zbudować własną mrówkę i przetestować na niej różne sposoby chodzenia to znam tylko takie miejsce: http://sodaplay.com/ Zobacz również: http://soda.co.uk/ oraz http://sodarace.net/

http://sodaplay.com/create

Na stronie sodaplay.com jest kreator napisany w javie. Można w nim zbudować wiele stworzeń chodzących.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Projekt wywodzi się z programu XSpringies napisanego kilkanaście lat temu przez Douglas'a De Carlo. Program ten działa również w windowsie. WinSpringies to maleńki na obecne czasy program. Jeśli ktoś z was będzie chciał pobawić się NIM to po wczytaniu przykładu przed kliknięciem na "Go" zmieńcie parametr czasu z 0,0250 na 0,0001.


Obrazek
To też maszyna krocząca :-) Roboty tutaj: http://www.walking-machines.org/
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 10 gru, 2007

co od ostatniego mam pytanie. Jak Dodać tam mięśnie lub cokolwiek co by się ruszało? Nie mówiąc już o tym, że wszystko leci bez podparcia :D
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pn 10 gru, 2007

Normalnie mrówki chodzą na zasadzie "trójnoga" - podnoszą jednocześnie trzy odnóża, - przednią i tylną z jednej strony, a środkową z drugiej - w każdej chwili stojąc stabilnie na trzech pozostałych. Diagram taki można znaleźć tu: http://chabin.laurent.free.fr/gaits.htm Tak jest w przypadku biegu lub typowego truchciku po równej powierzchni, natomiast kroki bywają bardziej chaotyczne w przypadku powolnego łażenia bez sensu lub w konieczności wspinania się po skomplikowanym terenie. Wówczas trudno mówić o jakimkolwiek schemacie. Jednak zwyczajny "roboczy" chód jest taki właśnie dla wszystkich chyba gatunków mrówek. W praktyce trudno to zaobserwować bez użycia dobrej kamery i zwolnionego tempa, bo duże mrówki zazwyczaj przebierają nogami bardzo szybko, a małe mają ledwie widoczne, cieniutkie odnóża.
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

pn 10 gru, 2007

Gdy budujesz konstrukcję to zatrzymaj ruch - u góry po prawej jest: Run oraz Stop.

Budowanie konstrukcji - wybierz przycisk Construct.
Definiowanie ruchu - wybierz przycisk Select/Move.

Pod rysunkiem jest wykres ruchu (sinusoida). Na nim umieścić trzeba wybrane nogi konstrukcji. Zaznacz odcinek którym chcesz poruszać. Podświetli się na niebiesko. Na dole w wąskim prostokącie po lewej pojawia się jako obiekt (kreska z kropką w środku). Kliknij na ten obiekt i przenieś w prawo na sinusoidę. W taki sposób definiuje się mięsień.
http://formicopedia.org
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pn 10 gru, 2007

PS: Gdyby interesowało cię więcej szczegółów, to naukowy artykuł o chodzie mrówek (po angielsku oczywiście) masz tu:
http://jeb.biologists.org/cgi/reprint/192/1/95.pdf
Awatar użytkownika
Mentos
Posty: 155
Rejestracja: pn 10 gru, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pn 10 gru, 2007

SmoodeR Nie jeszcze nie mam, ale będę miał i nie takimi rzeczami będę się tam zajmował :( Najpierw będę musiał przebrnąć przez szereg teoretycznych spraw związanych z mechaniką (kinematyka, dynamika) oraz wytrzymałością konstrukcji cienkościennych i dopiero potem na szarym końcu będzie coś ciekawszego.

Chód mrówki jest mi potrzebny tylko i wyłącznie do przeanalizowania sposobu poruszania się tego owada, późniejszego zmodelowania itd. Wydaje mi się że przynajmniej kilka gatunków porusza się nieco inaczej niż powiedzmy chrząszcze czy karaluchy. Jako że to moje ulubione owady to zadanie sprawia mi przyjemność i robię to w wolnym czasie, dla siebie :) Potem (jak się uda) w przyszłości napiszę pracę magisterską związaną właśnie z implementacją ruchów mrówki u maszyn kroczących. Automatyka i robotyka to moja pasja, hobby, kierunek studiów no i zajęcie mam nadzieje do końca życia. Kształcę się więc zawzięcie, zbieram informacje o nowinkach itp. Teraz potrzebne były konkretnie mrówy :)

No i właśnie propo ostatniej stronki (http://www.walking-machines.org/), pragnę zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie obecne maszyny dzielimy wedle pewnych kryteriów: statycznej stabilności, quasi-statycznej stabilności bądź dynamicznej stabilności. Maszyny spełniające pierwsze kryterium mają dużo aktywnych stopni swobody, ich konfiguracja jest stała, ruch jest opisany z wykorzystaniem wyłącznie metod kinematyki, trajektorie ruchu korpusu i nóg zadane są precyzyjnie i oczekiwana jest dokładna ich realizacja. Takie maszyny są najprostsze do wykonania, a według mnie to w gruncie rzeczy poligon doświadczalny dla nowych systemów pneumatycznych, przegubów, silników elektrycznych, programów realizujących dany sposób poruszania się itd. Roboty drugiego kryterium posiadają mniejszą liczbę stopni swobody, zaś pomiędzy statycznymi fazami ruchu występują fazy braku stabilności statycznej, maszyna jednak nie przewraca się gdyż zachowana jest stabilność dynamiczna. Gorzej jeśli w fazie ruchu nagle zechcemy przerwać jej działanie. Przykładami takich maszyn są maszyny dwunożne o dużych stopach. Ostatni rodzaj maszyn może mieć kilka do kilkudziesięciu stopni swobody, charakteryzują się ciągle zmienną konfiguracją czego rezultatem jest stabilny dynamicznie ruch postępowy urządzenia. Maszyny te zachowują stabilność tylko w fazie ruchu. Przykładem takich robotów są konstrukcje jedno-, dwu- i czteronożne poruszające się skokami. Zawsze występuje problem z przejściem ze stanu spoczynku do ruchu i odwrotnie. Tyle słowem wstępu, a teraz o co chodzi konkretnie. Otóż pomijając fakt nienaturalnego, powolnego poruszania się, wynikający z zastosowanego napędu takiego robota, niedoskonałych sensorów, czujników to można stwierdzić że ŻADNA konstrukcja nawet częściowo nie naśladuje sposobu poruszania się mrówki, a jedynie chrząszcza, karalucha, osy coś w ten deseń no chyba że...i czytamy dalej :P

Jeżeli jednak ogon ma rację że owady te poruszają się trójpodporowo to wszelkie maszyny 6 nożne tak się właśnie poruszają. Jednak wydaje mi się że gatunek Lasius Brunneus, bo taki jak wyczytałem na forum hodowałem, porusza się w nieco inny sposób niż sugerowany trójpodporowy. Zgodzę się z faktem iż szybkość przestawiania nóg jest tak duża, że gołym okiem ciężko to stwierdzić i może zaistnieć sytuacja, w której Lasius Brunneus porusza się w nietypowy sposób lub sprytnie zmienia chód, bo jak mi wiadomo jest aż 6 kombinacji chodu trójpodporowego jaki wykorzystują konstrukcje mechaniczne oraz żywe naturalne stworzenia:

Chód 1 – noga lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia, lewa tylna
Chód 2 – noga lewa przednia, lewa tylna, prawa tylna, prawa przednia
Chód 3 – noga lewa przednia, prawa przednia, lewa tylna, prawa tylna
Chód 4 – noga lewa przednia, prawa przednia, prawa tylna, lewa tylna
Chód 5 – noga lewa przednia, lewa tylna, prawa przednia, prawa tylna
Chód 6 - noga lewa przednia, prawa tylna, lewa tylna, prawa przednia

Więc załóżmy że porusza się Chodem 1 by nagle po kilku przestawieniach odnóży rozpocząć podróż Chodem 4. Nikt mrówie tego nie zabroni :), a że już biegnie i ma wyjątkowo szybko reagujący mechanizm napędowy to utrzyma stabilność swojej postury :) Szalenie komplikuje to obserwacje i stąd może mój złudny osąd że 2 przednie pary poruszają się jak czworonożne zwierzęta (np. przednie 2 pary odnóży konika polnego) zaś ostatnia tylna para jako że dłuższa niż inne, odpycha do przodu naprzemiennie raz lewa raz prawa, cały korpus (prawie jak człowiek spacerujący z tymi kijkami narciarskimi...tak to się teraz jakoś nazywa fachowo, ale nie wiem jak hehe). Tak więc no naprawdę sam już nie wiem :P

Dzięki wielkie za każdą wypowiedź, za każdego linka, wszystko muszę teraz dokładnie przeanalizować :) zwłaszcza ten artykuł od ogon’a in other język ;) Pozdrawiam

P.S.Wasze forum jest genialne!
[url=http://www.youtube.com/watch?v=IncF-eaQn_g]zabawny film[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=pNPX-XNgafM]nasrane w głowie[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=c19P1G8lPXo]Jim Carrey i nic dodać[/url]
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

pn 10 gru, 2007

Wrzuć na google: Plustech forest - maszyna do prac leśnych.
http://www.unoriginal.co.uk/footage32_6.html

Moim zdaniem najlepszy biegającym robotem jest Rhex, a to za sprawą ciekawej konstrkcji elastycznych "łap". Wpisz "rhex" na youtube to zobaczysz. Grupa która zbudowała rhexa, ma na swoim koncie również robota chodzącego po ścianach budynków i biegającego psa (bardzo dziwacznie biega).

Jeśli chcesz zaprojektować coś rewolucyjnego w robotyce to przyjrzy się "elastyczności" odnóży mrówek. Elastycznoś jest trójwymiarowa. :-)
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Mentos
Posty: 155
Rejestracja: pn 10 gru, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pn 10 gru, 2007

Rhex'a znam doskonale, ale to nie maszyna krocząca z rodziny jakie mnie interesują. Jego podstawowa wada to praktycznie zerowy udźwig ze względu na charakter jego odnóży. Jest universalny i może służyć do wielu zadań w dowolnym terenie, ale nie nadaje się do transportu, więc pozostanie w takiej formie w jakiej został zaprojektowany. Dobry patent na pojazd szpiegowski, rozpoznawczy itd. Co innego plustech. Bardziej interesują mnie jednak roboty typu "xPod V2 hexapod firmy micromagic systems. Tą gałęzią chcę się w przyszłości zajmować :) Dzięki że zwróciłeś uwagę na Rhex'a i Plustech'a ale ten ostatni został już dumnie pokazany na tej stronie
[url=http://www.youtube.com/watch?v=IncF-eaQn_g]zabawny film[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=pNPX-XNgafM]nasrane w głowie[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=c19P1G8lPXo]Jim Carrey i nic dodać[/url]
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

wt 11 gru, 2007

Elastyczne łapy dodały gracji ruchom Rhexa. :)

Przyjrzyj się teraz nogom mrówek i zwróć uwagę jak się one uginają. Mechaniczne konstrukcje jak na razie są zbyt sztywne.
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Mentos
Posty: 155
Rejestracja: pn 10 gru, 2007
Lokalizacja: Warszawa

wt 11 gru, 2007

No ja nie wiem czy gracji hehe można to tak nazwać :) Na pewno zwiększyły jego mobilność :) Co do odnóży mrówek, cóż mają one z tego co wiem w każdej nodze 4 przeguby i segmentowo zbudowaną końcówkę stopy. To zapewnia ich kończynom chyba 6 stopni swobody czyli tyle ile ma samolot czy dobre ramię manipulatora w fabryce. Z kolei roboty kroczące z uwagi na pewne uproszczenia w modelowaniu jak i konstrukcyji związane z masą napędowów, a to z kolei związane z masą własnego źródła zasilania, mają mniej ruchomych przegubów. Właśnie Rhex jest takim uproszczeniem, bo posiada jedynie jeden przegub, czy też może stopień swobody (może tylko kręcić nogą). Wracając do segmentowej stopy mrówki, czy właśnie o tych segmentach mówisz, że są one tak giętkie? Czy masz na myśli całą nogę czyli udo, goleń itp.? :) Nie pamiętam jak elastyczne ma kończyny ten owad biorąc pod uwagę jego zewnętrzny szkielet. Dawno na żywca mrówki nie widziałem, a film to nie to samo :D Kurde ja chcę znowu hodować mrówy!
[url=http://www.youtube.com/watch?v=IncF-eaQn_g]zabawny film[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=pNPX-XNgafM]nasrane w głowie[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=c19P1G8lPXo]Jim Carrey i nic dodać[/url]
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 11 gru, 2007

Witam :)
w danym przypadku poleciłbym zbójnicę - Campotus co prawda większy(i w sumie tańszy, bo można kupić samotną królową, czego w przypadku zbójnicy nie da rady zrobić), jednak zbójnica zwykle mobilniejsza 8)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

wt 11 gru, 2007

Moje ukłony za zwrócenie uwagi na chód mrówek!
ODPOWIEDZ