Hodowla mrówek - źródła inspiracji.

Mrówki to nie wszystko! Na inne tematy też można pogadać ;)

Moderator: Moderatorzy

Jak w poście.

Czas głosowania minął pt 23 gru, 2005

Internet.
6
40%
Telewizja.
1
7%
Czasopismo.
0
Brak głosów
Wystawy, galerie (różnego rodzaju).
1
7%
Koleżanka / kolega.
0
Brak głosów
Pomysł przyszedł "sam z siebie".
6
40%
Kilka źródeł.
0
Brak głosów
Nie pamiętam.
1
7%
 
Liczba głosów: 15
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

wt 13 gru, 2005

Skąd dowiedziała(e)m się o możliwości hodowli mrówek?
Które źródło zainspirowało mnie do prowadzenia takiej hodowli?
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Bartosz
Posty: 92
Rejestracja: wt 12 kwie, 2005
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

wt 13 gru, 2005

witam,

w sumie to nie pamietam jak zaczalem, pierwsze mrowy mialem za czasow theAtns od Krzyska (:D), pozniej pojawil sie radiss i lasiusy wyslane PKS ;] w prowizorycznym formikarium a raczej terrarium ;)

byly tez Myrmice ...

sowja fascynacje mrowkami zawdzieczam wlasnie Markapowi, Krzyskowi to dziek im ich pomocy i stronie mrowki zawitaly do mnie - dzieki chlopaki :D

w miedzyczasie rewelacyjna ksiazka: E.O. Wilson'a Spoleczenstwa owadow - kapitalna lektura, przenisla mnie w swiat jakiego do tej pory nie znalem :]

pozniej pojawil sie Piotr, wczesniej chyba Radiss i wszysko ruszyl, oprocz lasiusow, myrmic itp. zaczely sie pojawiac co raz to nowe gatunki a co waznejsze mieszkanka dla nich

i tak to sie rozwinelo wszytsko :), wszytsko na dobre

szkoda tylko pewnych podzialow ;/
[b]Pozdrawiam Bartosz :D[/b]
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 13 gru, 2005

Witam :)
Od "zawsze" byłem terrarystą a w końcu wylądowałem w handlu egzotyką - pod koniec 2003r jeden ze sklepów, które zaopatrywałem, rzucił hasło (co prawda wcześniej Devil coś tam na czacie marudził, jednak jeszcze to wtedy do mnie nie docierało) - mrówki... No cóż - podjąłem temat i w trakcie poszukiwań trafiłem na TheAnts.prv.pl (a może wcześniejsze "Tetramorium" - na jedno wychodzi :P ). BartTP, Markap nie umieli mi pomóc, chociaż nie mogę odmówić im tego, że przygotowali mnie nieźle w teorii "początkowej", dotarłem też do Krzyśka - udało się... Krzysiek miał "nadliczbowe" kolonie L.flavus, L.niger, T.caespitum, M.rubra i nie wróciłem z wizyty u Niego z pustymi rękoma ;)
No cóż, mrówy som... tyle, że jedne w doniczce, inne w "zbiorczym" akwarium z ziemią, fajnie, ale tego to ja do sklepu nie wstawię... U Krzyśka widziałem płaskie formicaria łączone z areną wężykiem - tego też się nie da w/g mnie sprzedać w sklepie - trzeba było usiąść i wydumać Rkę - wyzwanie dla "szklarza kombinatora" :D
Niestety wszystkie cztery kolonie miały PHa :(
W trakcie wietrzenia formicariów, L.niger napadł na T.caespitum i wyciął je "do nogi" (podobna liczebność działała na korzyść hurtnicy). Następnie zdażył się wypadek, którego nie przewidziałem - wiosenne słoneczko wpadające przez szkło, ugotowało mi M.rubra i L.niger.
L.flavus ususzyli w sklepie po jakichś 6miesiącach :(
No cóż, potem były już "moje pierwsze mrówy" i pozostałem do dnia dzisiejszego ich gorącym fanem ;)
No... nie mogę pominąć Radissa - jezdem nieuk i niemota gdy idzie o języki obce, On nie ma z tym problemów - sporo informacji o różniastych gatunkach miałem i od Niego (ja siedziałem w warsztacie kombinując coraz to nowe formicaria - On siedział i siem umiał na zachodnich stronkach o mrówach) - mnie nadal bardziej pociągają rozwiązania techniczne a Radek woli wiedzieć ile i jakich feromonów używają poszczególne gatunki (to miała być przenośnia Panie Naukowiec ;P ) :D
Bartek - podziały już istnieją i pozostańmy przy tym, nie popadając z ich powodu w konflikty - wtedy będzie dobrze ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Radek. P.
Posty: 23
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

wt 13 gru, 2005

Ja znalazłem na początku poprzednich wakacji w internecie formikarium na sprzedaż. Już nie wiem gdzie dokładnie to było, ale postanowiłem, ze muszę mieć hodowlę mrówek. Cena tamtego formikarium mnie jednak skutecznie odstraszyła, ale zacząłem szukać tańszych formikariów w internecie. I znalazłem TheAnts, gdzie przeczytałem jak zrobić formikarium samemu. Oczywiście od razu zabrałem się do roboty i niedługo pózniej znalazłem królową Lasius niger. Za nic nie mogłem jej jednak zmusić do wejścia do wnętrza (musiałaby isć rurką do góry) i po pewnym czasie mi zdechła. W te wakacje zrobiłem trochę inne formikarium z wybiegiem bezpośrednio nad częścią główną i udało mi sie złapać kilka królowych i poczwarek mrówek leśnych. Od razu wlazły do formikarium i obecnie je zimuję. No cóż, jestem początkujący, liczę na to, że wiosną kolonia zacznie mi sie rozwijać.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

czw 19 sty, 2006

Qrde... kończ to zimowanie i ogrzej je stopniowo :P
W następnym miesiącu spodziewam się już solidnej relacji z tego, w jaki sposób dają sobie rade ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Radek. P.
Posty: 23
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pt 20 sty, 2006

Trzymam je na strychu, bo tam po pierwsze jest miejsce, po drugie, jako, ze nie mam tam ogrzewania, temperatury są bardziej zbliżone do tych na zewnątrz niż w mieszkaniu. Zimno tam się zrobiło dopiero, kiedy było zimno na dworze. Myślisz, ze nie powienienem czekać do wiosny, tylko znieść je teraz?
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 20 sty, 2006

Tak - tak myślę :D
moim Formica wystarczył ten zimny okres, jaki mamy od może 2miesięcy ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Guttata
Posty: 32
Rejestracja: pn 12 gru, 2005
Lokalizacja: Oświęcim

pt 27 sty, 2006

Stoisko pana Piotra w Świętochłowicach :)
Pozdrawiam - Guttata
Radek. P.
Posty: 23
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

ndz 05 lut, 2006

Zakonczylem wiec zimowanie moich mrówek lesnych i dzisiaj krolowe zlozyly jaja :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

czw 27 lip, 2006

W tej ankiecie powinien być jeszcze jeden punkt! Ja np. czerpałem inspirację wprost z natury. Obserwowałem godzinami sobie mrówki i pomyśłałem że można je hodować. Na poważnie zająłem sięd opiero nimi po przeczytaniu książki ,,Imperium mrówek". Za mojej kadencji na szczęście było już kilka stron o mrókach i 2 fora ;)
Wissereth
Posty: 10
Rejestracja: ndz 06 sie, 2006
Lokalizacja: Staniątki

sob 12 sie, 2006

W sumie identycznie jak Mrówkolew, ale myślałem o tym już wcześniej, tylko był problem z rodzinką (Dopiero moje kochanie zrozumiało i nawet mnie zachęca :D )
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

sob 12 sie, 2006

ja po kolei:
1. analizujac sklepy internetowe przypadkiem natknalem sie w sieci na antquarium w toys4boys
2. pomyszkowalem w sieci i znalazlem http://www.formicarium.pl/open.php?p=ar ... l=1&art=47
3. poczytalem na antmania.pl i formicarium.pl o hodowli, metodach, potrzebach + przejrzenie forow
4. krolowe Lasius niger siedza w probowkach i skladaja jajka (niektore maja juz sporo).
5. plany na przyszlosc: http://formicarium.pl/forum/viewtopic.php?t=477
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

sob 12 sie, 2006

dzika_mrowka pisze:. analizujac sklepy internetowe przypadkiem natknalem sie w sieci na antquarium w toys4boys
2. pomyszkowalem w sieci i znalazlem http://www.formicarium.pl/open.php?p=ar ... l=1&art=47
HA! Widzisz Piotr czyli jednak bojkot się przydał :D
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

sob 12 sie, 2006

Mrówkolew pisze:HA! Widzisz Piotr czyli jednak bojkot się przydał :D
informacje w sieci (szczegolnie ze jest powtorzona w kilku miejscac) latwo znalezc ;-)
Awatar użytkownika
Zordon
Posty: 237
Rejestracja: pt 29 cze, 2007

pt 20 lip, 2007

Ja wpisałem kiedyś w wyszukiwarce "hodowla mrówek" i od razu wyskoczyło pełno stron z informacjami. Stąd dowiedziałem się, że nie jest to takie trudne. Najbardziej podobała mi się taka japońska strona (teksty po angielsku tylko .jp w adresie www) gdzie pismem obrazkowym było wyjaśnione jak buduje się formikarium i zakłada kolonię. :D
Kalach
Posty: 26
Rejestracja: czw 28 wrz, 2006
Lokalizacja: Żywiec

sob 11 sie, 2007

Ja z artykułu w "Przekroju" jakieś 1,5 roku temu
Awatar użytkownika
Billo
Posty: 116
Rejestracja: pt 12 paź, 2007
Lokalizacja: Rękawiec

pn 29 paź, 2007

widzę ze bardzo stara data ale tez chce sie wypowiedzieć na więc tak...

siedze sobie kiedyś w niedziele w domku chłodno na dworze i oglądam sobie moje rybki nagle zauważyłem ze jedna rybka coś szwankuje więc zaraz do kompa i patrze na www.pl.wikipedia.org co moze jej być nadole zauważyłem link wiwarium wlazłem potem zauważyłem link formicarium i wreszcie odnalazłem link http://www.formicarium.pl wszedłem przeczutałem potem na farmicopedie krok pierwszy krok drugi faq forum i wreszcie porśba o mróweczki pare osób sie odezwało ArkadiuszA przywiuzł mi 2 kolonie i odej pory mam piękne mrówy[/b]
Ostatnio zmieniony wt 30 paź, 2007 przez Billo, łącznie zmieniany 1 raz.
DzienDobry znowu
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

pn 29 paź, 2007

A źródłem mojej inspiracji była myśl - kurcze, fajnie by było hodować mrówki (ciekawe, które są lepsze 1 vs 1 ;)).
Awatar użytkownika
Maximus
Posty: 193
Rejestracja: śr 03 paź, 2007
Lokalizacja: Wejherowo

wt 30 paź, 2007

U mnie kuzynka na necie szukała jakiegoś ptasznika dla swojego chłopaka i przypadkiem wpadliśmy na mrówy i sie zaczęło Oczywiście wcześniej mrówy mnie zadziwiały ale to już inna historia
ODPOWIEDZ