Łacina klasyczna :)

Mrówki to nie wszystko! Na inne tematy też można pogadać ;)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 19 cze, 2011

Wrzucę wam tutaj wszystkie 5 deklinacji have fun :p Na początek może wymowa i pisownia http://lacina.info.pl/index.php?dzial=w ... cja=zasady
http://lacina.info.pl/index.php?dzial=g ... deklinacja cześć druga deklinacje i tutaj zaczynają się schody :p 5
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 19 cze, 2011

Co to jest "restyt"? Wynika z tego, że Formica cinerea, to formika kinerea, a z różnych innych rodzajów wychodzi cjinerea, czinerea itp.
Któremu ufać?
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 19 cze, 2011

Restyt odnowiona wznowiona chyba. Ja bym ufał z Europy północnej. Bo przez Cz, czy k ciężko wymówić a przez c już o wiele łatwiej :wink:
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

ndz 19 cze, 2011

Hmm, ja bardzo rzadko wymawiam nazwy łacińskie, bo niby z kim mam o nich gadać? :mrgreen: I chyba po prostu trzeba wymawiać tak jak jest nam najprościej, bo tak naprawdę nie wiemy jak wyglądała oryginalna wymowa tego języku.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 19 cze, 2011

patry090 pisze:I chyba po prostu trzeba wymawiać tak jak jest nam najprościej, bo tak naprawdę nie wiemy jak wyglądała oryginalna wymowa tego języku.
Nie zgodzę się - język ma swoje zasady i tak samo jak nie mówimy "made in china", tylko "mejd in czajna", powinniśmy mówić "tetramorjum kajspitum", a nie tetramorium caespitum" ;)
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

ndz 19 cze, 2011

Formik pisze:
patry090 pisze:I chyba po prostu trzeba wymawiać tak jak jest nam najprościej, bo tak naprawdę nie wiemy jak wyglądała oryginalna wymowa tego języku.
Nie zgodzę się - język ma swoje zasady i tak samo jak nie mówimy "made in china", tylko "mejd in czajna", powinniśmy mówić "tetramorjum kajspitum", a nie tetramorium caespitum" ;)
Źle mnie zrozumiałeś :) Chodziło mi o to, że na stronie, którą podał kamiklo jest kilka typów wymowy. Z racji, że tak jak mówiłem nie wiadomo jak wymiawiano to wieki temu, możemy wybrać sobie w jaki sposób będziemy to wymawiać - wymowa anglosaska będzie tak samo prawidłowa jak północno-europejska. Jednak żeby oswoić się z wymową nazw, trzeba ich po prostu używać :)
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 14 paź, 2012

Jak już odkopaliśmy offtopem coś czego nie widziałam, to tylko dorzucę coś od osoby, która gdzies tam łacinę liznęła i szybko zapomniała.

J. łaciński zmieniał się wraz z biegiem wieków (jak to się ma nawet w j. polskim), przede wszystkim w wymowie. Wymowa j.łacińskiego wieku X do wieku Y ma się ledwie ledwie. Dodatkowo nie można porównywać łaciny 'średniowiecznej' do starożytnej, a nawet do krajów ówczesnie sąsiednich. Wszędzie są widoczne naleciałości z każdego możliwego narodu. Łacina jest językiem wymarłym, używanym w ramach religii i nauk, jako twór ponadnarodościowy (takie odstarożytne esperanto). Nowomowa, jaką są w większości nazwy gatunkowe, ma się nijak wg mnie do starożytności.

Reguły są, ale nie ma co się kłopotać wymową, gdy o mrówkach najczęściej się pisze.

wygrywamy : gracka archeologa
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ