Zapraszam na moją nową stronę o wycince drzew.

Mrówki to nie wszystko! Na inne tematy też można pogadać ;)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
sebokozik
Posty: 28
Rejestracja: śr 02 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

pn 01 sie, 2011

Witam wszystkich :D Zapraszam na moją nową stronkę. Zajmuję się wycinką i pielęgnacją drzew. Przy czym mam możliwość obserwacji wielu gatunków nadrzewnych mrówek. Zainteresowanych tematem zapraszam na gg 7609246 lub mailowo biuro@selvawroc.pl . Adres mojej strony to http://www.selvawroc.pl :)
Messor barbarus, Formica fusca, Formica cunicularia, Formica rufibarbis, Lasius niger, Lasius neglectus, Lasius flavus, Manica rubida.
zeoloog
Posty: 246
Rejestracja: śr 01 cze, 2011
Lokalizacja: Kostrzyn / Słubice

śr 03 sie, 2011

Strona bardzo fajna , i super że zajołeś sie tak ważnym problemem czyli wycinką drzew.A zaobserwowałeś już jakieś gatunki nadrzewne ?
Wszystko zaczyna się od marzeń............................ i zazwyczaj na nich się kończy
Awatar użytkownika
sebokozik
Posty: 28
Rejestracja: śr 02 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

śr 03 sie, 2011

Oczywiście często spotykam różne mrówki na i w drzewach. Niestety często zdarza się, że zmuszony jestem zniszczyć gniazdo, jeśli drzewo wycinam w całości :( Czasem staram się je przenieść, jak choćby w zeszłym roku, w Karpaczu, przeniosłem spory klocek z gniazdem Campo w bezpieczne miejsce :)
Gmachówki spotykam mimo wszystko rzadko, raczej w głębokich ubytkach wgłębnych lub kominowych starych drzew, gdzie jest duże wypróchnienie i ślady żeru wielu innych owadów.
Z innych typowych dendrofili spotykam czterokropka (Dolichoderus quadripunctatus), nie mniej jednak w ich wypadku zwykle ciężko jest określić gdzie właściwie mają gniazdo :D

Wiele innych gatunków mrówek "pomyka" po pniu w górę korony, gdzie prawdopodobnie hodują mszyce. Zdarza mi się spotkać kartonówkę, głównie na starszych drzewach liściastych.

W sytuacji, gdy w pniu głównym drzewa wytworzył się ubytek kominowy, warto takiemu miejscu się przyjrzeć. Na 90% będziemy mieli tam mrówcze gniazdo. Widać to pięknie przy wycinaniu pnia od odziomka. Niedawno ścinałem olszę czarną - rosła na koronie rowu melioracyjnego. Szybkie stępienie łańcucha wskazywało na komin w środku pnia od odziomka do co najmniej 2m wys. I rzeczywiście, środkowa część drzewa była pusta (otwór ok 15 cm średnicy) z wypróchnieniem i odrobiną zniesionej ziemi, a w środku całkiem przyzwoita kolonia... Lasius umbratus :D
Gniazdo nie było zlokalizowane głęboko w korzeniach drzewa, ale w pniu (do którego niewątpliwie dostały się od korzeni).

Można by długo opowiadać :D
Pozdrawiam!
Messor barbarus, Formica fusca, Formica cunicularia, Formica rufibarbis, Lasius niger, Lasius neglectus, Lasius flavus, Manica rubida.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

śr 03 sie, 2011

No to masz okazję fajne fotoreportaże o życiu mrówek w drzewach zrobić. :-)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
sebokozik
Posty: 28
Rejestracja: śr 02 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

śr 03 sie, 2011

pomysł zacny, aczkolwiek może być ciężko, chyba że zmuszę psychicznie kolegów do robienia zdjęć. Mi z piłą lub w siodle na drzewie ciężko :) Ale spróbować można :)
Messor barbarus, Formica fusca, Formica cunicularia, Formica rufibarbis, Lasius niger, Lasius neglectus, Lasius flavus, Manica rubida.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 03 sie, 2011

sebokozik pisze: pomysł zacny, aczkolwiek może być ciężko, chyba że zmuszę psychicznie kolegów do robienia zdjęć. Mi z piłą lub w siodle na drzewie ciężko :) Ale spróbować można :)
Jak koło Łodzi, to ja się piszę :P
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

pt 05 sie, 2011

sebokozik pisze:zmuszę psychicznie kolegów do robienia zdjęć
Warto. Nie tylko chodzi o mrówki ale i pokazanie prawidłowej opieki nad drzewami i prowadzenie przycinek i wycinek.
Na stronę http://www.selvawroc.pl/ dałbym przykład paru z takich prac, nie tylko ze zdjęciami ale i opisem operacji. Coś w takim stylu na przykład: http://forum.kosmetykaaut.pl/viewtopic.php?t=6391
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 20 sie, 2011

To mogę powiedzieć że kolega prawie po moim eks fachu :-D
główny maruda
ODPOWIEDZ