Rzeczpospolita monarchią?

Mrówki to nie wszystko! Na inne tematy też można pogadać ;)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pn 14 sie, 2006

Witam!
Dzisiaj rano wpadła mi w ręce jedna z moich ulubionych gazet/czasopism, a mianowicie Angora. W tejże oto publikacji natrafiłem na temat związany z królami Polski.

Jak zapewne wielu z was słyszało, polskim złotnikom udało sie odtworzyć koronę służącą do intronizacji. Ludzie zajmujący sie jej odtworzeniem zaczeli szukać osoby godnej nosić tyle złota na głowie. I jak sie okazuje takową osobę znalezli w ... No tak, więcej dowiecie sie z lektury np. w Empiku lub Kolporterze (a że mnie nie uwzględnili w poszukiwaniach to nie wspomne :wink: ).

Wielu ludzi chciałoby przywrócenia dziedziczności tronu w Polsce, jaką zapewnia Konstytucja Trzeciego Maja. Pytam, co o tym myslicie?

Ps: Ja osobiscie jestem za, patrzac na naszych polityków.
rzepa żepa ziepa ziepa
DAAMOOK
Posty: 179
Rejestracja: wt 11 paź, 2005
Lokalizacja: Białystok

pn 14 sie, 2006

Tylko kto bylby tym krolem????

I wez pod uwage ze pewnie krol chcialby dostawac pieniazki od panstwa na swoja dzialalnosc.
Czyli wyrosnie kolejny darmozjad.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pn 14 sie, 2006

Jakis Maria costam.
Jest potomkiem sasów a konstytucja o nich traktuje.
Był przyjaciele/znajomym JP2.
On ma własne posiadłosci kolo Wrocławia.
Zresztą mógłby być monarchą konstytucyjnym-***** do gadania jak w GB.

Ps: Może ktos da ankiete?
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

pn 14 sie, 2006

Czy ten artykul jest dostepny gdzies w necie?
r___l
Posty: 7
Rejestracja: czw 03 lis, 2005

pn 14 sie, 2006

Rzeczypospolita Polska posiada wspaniałe dziedzictwo kulturowe, związane z jej jakże bogatą historią. Wprowadzenie monarchy byłoby wg mnie doskonałym sposobem na kontynuację tego spadku. Poza tym w dzisiejsztch czasach najwyższa władza nie jest otoczona dużym szacunkiem. Czytając książki albo ucząc aię historii od razu zauważa się różnicę w sposobie traktowania monarchy.
RP wprowadziła republikę bo wg mnie to wynik długotrwałej walki o prawa najpierw przez polską szlachę, a potem przez obywateli do ingerencji w sprawy państwa. W okresie XVII i XVIII- wiecznych wojen ze Szwecją, Rosją, Chmielnickim i Tatarami widocznie osłabła władza królewska, a monarchowie starali się ją wzmocnić. Niestety mnogość praw szlacheckich i osłabienie wewnątrzne uniemożliwiały to. W kosekwecji nieodpowiedzialna szlachta i magnateria doprowadziła do rozbiorów i zagłady I RP.
Wynika z tego że obywatele chcą rządzić woim państwem wg zasad demokracji. Najlepszym sposobem na pogodzenie tych dwóch racji jest wprowadzenie monarchii parlamentanej.


PS. Jestem w trakcie lektury "Potopu" - doskonałego nauczyciela histroii, patriotyzmu i wieności wobec Boga. Polecam!!
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pn 14 sie, 2006

czy jest w necie? Nie mam pojęcia :oops:
r___l masz racje!
A no tak Cevi, jest za granicą. O ile mi wiadomo to Angora wychodzi równiez za granicą, musisz poszukac. A moze ktoś ci zeskanuje strone z Angory o wysle mail'em?
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

wt 15 sie, 2006

Jeśli byłby dobry król* to czemu nie. Jak wiadomo Polska byłaby właściwie prywatną własnością króla co w rękach nieodpowiednich ludzi mogłoby być tragedią :/

Pozdrawiam!


* Ja powinienem być królem, bo mam wypasionego nicka :D
Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

wt 15 sie, 2006

Albert jesli masz mozliwosc to zeskanuj, chetnie sobie przeczytam bo niestety u mnie w miescie nie dostane Angory. ;)
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

wt 15 sie, 2006

<hlip> Bardzo mi przykro <hlip> popsuł mi sie skaner* <łeeeeee :cry: >



*Jakies 2 tygodnie temu :oops:
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

wt 15 sie, 2006

A który to numer może ja go mam?
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

śr 16 sie, 2006

Ze zdjeciem Krauzego w turbanie... Polski szejk
rzepa żepa ziepa ziepa
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

śr 16 sie, 2006

r___l pisze:PS. Jestem w trakcie lektury "Potopu" - doskonałego nauczyciela histroii, patriotyzmu i wieności wobec Boga. Polecam!!
Jak się dobrze wczytasz, to tam przede wszystkim chodzi o ... babę :D .
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
r___l
Posty: 7
Rejestracja: czw 03 lis, 2005

śr 16 sie, 2006

O babie to myśli głównie Kmicic, ja mam ma myśli postawę Jana Kazimierza, ks. Kordeckiego czy hetmana Sapiehę.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

czw 17 sie, 2006

Eee tam, Kordecki i spółka są tylko przykrywką dla tego ekhmm... romansu.

Devil moge Ci skserowac ta strone i wysłać pocztą. Albo jak przeczytam cała to Ci wysle cały egzemplarz, ale to dopiero po niedzieli.
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

czw 17 sie, 2006

Nie no, az tak mi sie tego czytac nie chce zeby Cie na poczte gonic ;) Jak nie da rady wyslac mailem no to trudno ;) Dzieki za checi :)
ODPOWIEDZ