Formikarium gipsowe

Mrówki to nie wszystko! Na inne tematy też można pogadać ;)

Moderator: Moderatorzy

przemo15d
Posty: 9
Rejestracja: ndz 06 maja, 2012

pt 17 sie, 2012

Cześć, chce dzisiaj zrobić sobie formikarium gipsowe, tylko nie wiem, gdziei jaki kupić gips/ czy np w aptece znajdę coś takiego..? Drugie pytanie to w jakich proporcjach mieszaćz woda i czy coś może trzeba dodać? Ostatnie najważniejsze: co zrobić żeby gips po wyschnieciu był twardy i wytrzymały, mogę to upiec w piekarniku? Dzięki z góry
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 17 sie, 2012

Nie pisze się postów jeden pod drugim, a już na pewno nie pisze się po siedmiu minutach "Pomocy...."

Kupisz w budowlanym, na etykiecie jest napisane jak go mieszać. Musisz się spieszyć, bo szybko tężeje.
Nie kombinuj z żadnym piekarnikiem, bo popęka i straci wytrzymałość.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 17 sie, 2012

Ponoć dodanie soku z cytryny powoduje, że gips tężeje wolniej. Nie pamiętam niestety kto o tym pisał.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pt 17 sie, 2012

geb88, chodzi po prostu o spowalniacze. Kwasek cytrynowy jest jednym z nich. Sam kiedyś dałem za dużo i mi gniazdo ponad dobę zastygało.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 17 sie, 2012

Tzw. inhibitor ;)
Dodaje się go bardzo mało.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Lux Ferre
Posty: 47
Rejestracja: sob 28 lip, 2012
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska
Kontakt:

sob 17 sie, 2013

Trochę odkopuję, ale to chyba lepsze, niż zakładanie nowego tematu...

Szukałem dziś w Leroy'u gipsu budowlanego i niestety nie znalazłem. Kupiłem gips "budowlano-modelarski".
Orientujecie się może, czy się nada do budowy gniazda?. Nazwa sugerowałaby, że pod względem estetycznym, etc. spełni swoją funkcję lepiej niż zwykły budowlany, ale czy nie zawiera jakichś trujących dla mrówek "uszlachetniaczy"?
http://ants.aq.pl - Blog + dziennik z hodowli.
Awatar użytkownika
raste
Posty: 67
Rejestracja: śr 08 sie, 2012

pt 04 paź, 2013

Lux Ferre pisze:Trochę odkopuję, ale to chyba lepsze, niż zakładanie nowego tematu...

Szukałem dziś w Leroy'u gipsu budowlanego i niestety nie znalazłem. Kupiłem gips "budowlano-modelarski".
dziwne bo ja w jakim markecie budowlanym bym nie był to zawsze widziałem gips budowlany i szpachlowy
Orientujecie się może, czy się nada do budowy gniazda?. Nazwa sugerowałaby, że pod względem estetycznym, etc. spełni swoją funkcję lepiej niż zwykły budowlany, ale czy nie zawiera jakichś trujących dla mrówek "uszlachetniaczy"?
no tu Ci niestety nie pomogę ale powiem troszkę może nie na temat. Testowałem zarówno gips budowlany jak i ten szpachlowy i do tego pierwszego raczej już nie wrócę. Gips budowlany wiąże bardzo szybko naprawdę trzeba rozrabiać bardzo małe porcje żeby cokolwiek zrobić. Poza tym po wyschnięciu ma szary kolor. Gips szpachlowy wiąże znacznie dłużej ale przez to mamy znacznie więcej czasu na zrobienie czegokolwiek i po wyschnięciu ma kolor biały. Przynajmniej tak to wygląda jeżeli chodzi o producenta "Dolina Nidy".
L.niger
L.flavus
F.cunicularia
F.cinerea
Formica fusca
C.ligniperdus
M.barbarus
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

sob 05 paź, 2013

Dobra, tak przy okazji cytuję BMW:
Do budowy formikarium nadaje się każdy gips budowlany. Gips budowlany jest lekko szary ale bezpieczny dla mrówek. Nie należy stosować gipsu szpachlowego, który łatwo ściera się i pyli. Biały gips szpachlowy wilgotny "rozmazuje się" i może spowodować zatkanie przetchlinek.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
rojek999
Posty: 46
Rejestracja: pn 22 lip, 2013
Lokalizacja: Wodzisław śl.

ndz 06 paź, 2013

Musi tam być gips. Pytałeś się sprzedawawcy?
Mam lasius niger
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 06 paź, 2013

gips bez gipsu?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
raste
Posty: 67
Rejestracja: śr 08 sie, 2012

pn 07 paź, 2013

Revan pisze:Dobra, tak przy okazji cytuję BMW:
Do budowy formikarium nadaje się każdy gips budowlany. Gips budowlany jest lekko szary ale bezpieczny dla mrówek. Nie należy stosować gipsu szpachlowego, który łatwo ściera się i pyli. Biały gips szpachlowy wilgotny "rozmazuje się" i może spowodować zatkanie przetchlinek.
to mnie zaskoczyłeś, mam kilka takich gniazd i żadnych problemów. Ładnie chłonie wodę, jest po prostu wilgotny nie zauważyłem żadnego rozmazywania nawet jak te wilgotne części przecierałem palcem. Pyli i ściera się? ale pod wpływem czego? No chyba nikt mi nie powie że mrówki chodząc powodują ścieranie się gipsu...także nie wiem od czego ma być to pylenie...
L.niger
L.flavus
F.cunicularia
F.cinerea
Formica fusca
C.ligniperdus
M.barbarus
ODPOWIEDZ