O prawidłowe i zgodne z polską racją stanu i historii nazewnictwo mrówek!

Mrówki to nie wszystko! Na inne tematy też można pogadać ;)

Moderator: Moderatorzy

Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

ndz 31 mar, 2019

Mamy sobie mrówki. Na przykład Lasius niger. Czy są nazwane losowo? Nie przypuszczam. Przecież wyraźnie widać, że to coś o lesie i czarnym. Czyli o Czarnolesie. Czyli z pewnością jest to hołd składany Janowi Kochanowskiemu!

Dlatego dzisiaj, w Wolnej Polsce, powinno się nazywać mrówką Kochanowskiego lub podobnie.

Weźmy Messor barbarus. Pan, Barbarzyńca..... czy można wątpić, że autor Zbigniewa Herberta miał na myśli? Nie można! Mrówką Herberta albo herbertówką należy ją przeto nazywać.

Proszę o dalsze rozszyfrowania. Polacy nie gęsi i swoje nazewnictwo mrówek mogą mieć!!
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 01 kwie, 2019

Witam.
Mrowiec32 pisze: ndz 31 mar, 2019 Polacy nie gęsi i swoje nazewnictwo mrówek mogą mieć!!
No z tego co mi wiadomo to mają-Hurtnica pospolita :)
Pozdrawiam
Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

pn 01 kwie, 2019

Phi, też coś. Czy ta mrówka hurtownię prowadzi? Czy dostępna jest w hurcie? W dodatku pospolita to vulgaris. Jesteś za wprowadzaniem wulgaryzmów do naszego pięknego języka?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 01 kwie, 2019

Mrowiec32 pisze: pn 01 kwie, 2019 Phi, też coś. Czy ta mrówka hurtownię prowadzi? Czy dostępna jest w hurcie? W dodatku pospolita to vulgaris. Jesteś za wprowadzaniem wulgaryzmów do naszego pięknego języka?
Mrowiec32 proponuję zadanie domowe poszukać przynajmniej 10 rodzimych nazw gatunków i wspólnie możemy zastanowić się nad sensem nazywania ich po polsku - w mojej opinii albo nazwy mają być dla wszystkich albo żadnych. Co o tym myślicie moi drodzy forumowicze?
Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

pn 01 kwie, 2019

Ja nie jestem za zmianami, ale za przywróceniem. Skoro Linneusz nazwał na cześć Kochanowskiego (mam niezłą teorię na ten temat) czy Herberta, to nie należało tego zmieniać na nic nieznaczące nazwy. To pewnie knowania wiadomych sił!

Ale ponieważ późno się robi, to proponuję zamknąć temat na 365 dni (bo 2020 jest przestępny).
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 02 kwie, 2019

Mrowiec32 pisze: pn 01 kwie, 2019 Ja nie jestem za zmianami, ale za przywróceniem. Skoro Linneusz nazwał na cześć Kochanowskiego (mam niezłą teorię na ten temat) czy Herberta, to nie należało tego zmieniać na nic nieznaczące nazwy. To pewnie knowania wiadomych sił!

Ale ponieważ późno się robi, to proponuję zamknąć temat na 365 dni (bo 2020 jest przestępny).
:) Tak myślałem @Mrowiec32
Zablokowany