Pyłek jako źródło energii

Mrówki to nie wszystko! Na inne tematy też można pogadać ;)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

sob 02 gru, 2006

Witam!
Od pewnego już czasu prowadzę doświadczenie na jednej z licznych kolonii nigerka jakie posiadam. Z jej jadłospisu wykluczyłem miód jako źródło energii, nie podaje też mieszanki jajecznej. Jako źródło białka stosuję watróbke i inne mięsko (robaki itp). Pyłek podaje im w formie granulatu (bo taki kupiłem). Na razie (ok 2 tygodnie) robotnice zachowują sie tak jakby jadły wciąz miód. Bradzo chetnie podejmuja ten rodzaj pokarmu (naprawde jest smaczny^^) a część zanoszona jest do gniazda.

Co mnie skłoniło do podawania pyłku?
Pewnie wygoda ponieważ miód lepi sie i klei do wszystkiego natomiast pyłek jest suchy.

Moje pytanie:
Czy wykluczenie miodu z jadłospisu nie wpłynie na moje nigerki źle?
Czy może powinieniem stosowac miód i pyłku zamiennie?

Pozdrawiam
rzepa żepa ziepa ziepa
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

sob 02 gru, 2006

Witam :)
Sugeruję podawanie również i miodu (np. na kapslu). Osobiście zaeksperymentowałem co prawda z pyłkiem (obnóża), jednak nie wzbudził on większego zainteresowania moich kolonii. Sam go też spróbowałem i... więcej do ust nie wezmę :D
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

sob 02 gru, 2006

L. niger jest bardzo plastycznym gatunkiem, który potrafi przeżyć nawet w ekstremalnych warunkach. Pamiętam, że jakiś czas temu miałem niewielką kolonię L. niger w doniczce na parapecie. Ma się rozumieć, karmić mi się jej nie chciało, a jednak prosperowała.

A wiecie jak? :)

Po prostu mam wiecznie katar. Przed snem zazwyczaj dmucham nos i wywalam chustkę na parapet. Okazało się, że nigerkom te moje wydzieliny smakowały. :)
Bartosz
Posty: 92
Rejestracja: wt 12 kwie, 2005
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

ndz 03 gru, 2006

witam,

ostanio zainteresowalem sie wlasnie pokramem energetycznym (art w drodze), pylek napewno nie jest dobra forma, ja stsuje skrystalizowany miód, tez sa grudki

spadz, ktora morwki pobieraja w naturze zawiera szereg cukrow i aminkwasow - w pylku tego nie ma
[b]Pozdrawiam Bartosz :D[/b]
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

ndz 03 gru, 2006

A gdyby dać im trochę energy drinka?? :D
Bartosz
Posty: 92
Rejestracja: wt 12 kwie, 2005
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

pn 04 gru, 2006

witam,

Wydaje mi sie ze kofeiny raczej nie przyswoja :)
[b]Pozdrawiam Bartosz :D[/b]
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pt 15 gru, 2006

Witam ponownie!
Własnie zakończyłem moje doświadczenie.
Wniosek:
1) Pyłek stanowi doskonałe zródło energii i może być stosowany zamiast miodu. Ponadto zawiera niewielkie ilości białka.

Kolonia na której owe doświadczenie przeprowadziłem rozwijała sie tak samo jak kolonia kontrolna, która nie miała dostepu do ziaren pyłku - zamiast niego miała miód.

Eksperymentowano na Lasius niger.
rzepa żepa ziepa ziepa
ODPOWIEDZ