Pytanie o formikarium dla Lasius Niger

Mrówki to nie wszystko! Na inne tematy też można pogadać ;)

Moderator: Moderatorzy

Kocham nigerki :)
Posty: 17
Rejestracja: ndz 10 lip, 2022

wt 30 maja, 2023

Witam :). Czy takie gniazdo połączone z areną z Ant Center nadawało by się dla dorosłej kolonii Lasius Niger? A jeśli nie, mógłbym dopłacić i kupić razem z dwoma gniazdami gipsowymi? Mam na myśli dojrzałą kolonię 10 - 15 tysięcy robotnic. Dziękuje za odpowiedzi :).
https://antcenter.com.pl/pl/p/Lubi-Max/181
Załączniki
500_500_productGfx_1b4d92205ef3beba2e32225bf1213366.jpg
L. Niger :D
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 30 maja, 2023

Witam.
Nadać pewnie by się nadało, ale czy wystarczy dla dorosłej kolonii to nie wiem, najwyżej dołączysz kolejne gniazda :D .
Jednak dla dużej kolonii jaką planujesz, według mnie obowiązkowy jest rant z barierą z suchego smaru (podobno tylko tej firmy działa) lub fluonu, na obu arenach. Bez niego sprzątanie będzie udręką-podniesiesz pokrywkę i będą uciekały ;)
I tu rodzi się kolejny problem-smar/fluon może nie działać na arenie z gniazdami-bo tam będzie większa wilgotność z parujących gniazd, a przy dużej wilgotności te bariery nie działają :?
Kolejna sprawa to zimowanie. Czy masz gdzie postawić tak duże gniazdo-arenę na okres zimowania? W tej kwestii lepiej sprawdzają się gniazda sandwich/akrylowe/3D (z możliwością odłączenia wężyka od areny. Wtedy zaganiasz je do gniazda i zimujesz same gniazdo w lodówce. No chyba że masz jakiś zimny strych/piwnicę/garaż.
Pozdrawiam
Kocham nigerki :)
Posty: 17
Rejestracja: ndz 10 lip, 2022

wt 30 maja, 2023

slodkie_ciacho pisze: wt 30 maja, 2023 Czy masz gdzie postawić tak duże gniazdo-arenę na okres zimowania? W tej kwestii lepiej sprawdzają się gniazda sandwich/akrylowe/3D (z możliwością odłączenia wężyka od areny. Wtedy zaganiasz je do gniazda i zimujesz same gniazdo w lodówce. No chyba że masz jakiś zimny strych/piwnicę/garaż.
Pozdrawiam
Tak, na ten moment trzymam je w gnieździe ziemnym sandwich (dużym) przeprowadziłem je tam po pierwszej hibernacji bo zimowałem je na balkonie więc nie ma problemu z takim gniazdem bo na balkonie mam sporo miejsca a mrówki przezimowały bez problemu i królowa złożyła sporo jajeczek po hibernacji :). Tylko faktycznie był by mały problem z zagonieniem ich spowrotem do gniazda przed hibernacją, ponieważ w tym gnieździe jest tylko jedno wejście :p
L. Niger :D
Kocham nigerki :)
Posty: 17
Rejestracja: ndz 10 lip, 2022

wt 30 maja, 2023

Lub gdyby gniazdo nie wystarczyło mogę wybrać opcję z dwoma gniazdami i dopłacić trochę więcej i zatkać je wacikiem a gdy kolonii nie starczyłoby to jesno gniazdo to bym odetkał te drugie (chodzi mi o dorosłą kolonię)
Pozdrawiam :)
Załączniki
Screenshot_20230530_123218_Chrome.jpg
L. Niger :D
ODPOWIEDZ