Dogrzewanie nigerek na balkonie

Mrówki to nie wszystko! Na inne tematy też można pogadać ;)

Moderator: Moderatorzy

Kocham nigerki :)
Posty: 17
Rejestracja: ndz 10 lip, 2022

wt 06 cze, 2023

Witajcie mrówczarze! Z racji tego że zaczyna się robić ciepło na dworze i zbliża się lato, pomyślałem o dogrzewaniu moich nigerek na słońcu a konkretnie na balkonie. Moja kolonia ma około 100 robotnic a królową złapałem w poprzednim roku. Trzymam je w sandwichu ziemnym dużym podłączonym do areny 20x20x10 z AntCenter. Oczywiście mrówki nie były by wystawione bezpośrednio na słońce a jeśli chodzi o ciemność w gnieździe to nie ma problemu ponieważ z dwóch stron gniazda mam przyklejoną czarną kartke którą odklejam gdy chcę zajrzeć do mojej kolonii. Chciałbym też zostawiać je na balkonie na parę ciepłych dni i nocy, lub dopóki się nie ochłodzi lub nie będzie zbyt gorąco. Zauważyłem też, że nigerki w naturze wygrzewają swoje poczwarki pod gorącymi cegłami lub kamieniami a moja kolonia ma na ten moment dosyć sporo poczwarek. Jednak zanim to zrobie chciałbym się dopytać bardziej doświadczonych hodowców :lol:
Dziękuje za odpowiedzi :)
L. Niger :D
Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

sob 10 cze, 2023

Czarne rzeczy na balkonie latem? Świeci tam Słońce?

No to ryzykujesz przegrzanie.

Kamień w naturze nie rozgrzewa się tak bardzo, a mrówki mają możliwość przejścia do miejsca o optymalnej temperaturze. W sandwiczu raczej nie.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 11 cze, 2023

Witam.
Zasadnicze pytanie-jaką masz temperaturę w pokoju? Takie dogrzewanie na słońcu nie jest dobrym pomysłem, bo nie masz kontroli nad temperaturą, będziesz stał z termometrem i zasłaniał gdy zrobi się zbyt ciepło? ;)
Druga sprawa to stres od drgań podczas przenoszenia.
100 robotnic, to one raczej powinny jeszcze w probówce siedzieć ;)
Pozdrawiam
Kocham nigerki :)
Posty: 17
Rejestracja: ndz 10 lip, 2022

ndz 11 cze, 2023

slodkie_ciacho pisze: ndz 11 cze, 2023 Zasadnicze pytanie-jaką masz temperaturę w pokoju?
Witam. W pokoju mam około 23-24C° .
Gniazdo nie jest za duże, bo mrówki powiększają je ze wzrostem kolonii ze względu na to, że jest ono ziemne :)
L. Niger :D
Kocham nigerki :)
Posty: 17
Rejestracja: ndz 10 lip, 2022

ndz 11 cze, 2023

Mrowiec32 pisze: sob 10 cze, 2023 Czarne rzeczy na balkonie latem? Świeci tam Słońce?

No to ryzykujesz przegrzanie.

Kamień w naturze nie rozgrzewa się tak bardzo, a mrówki mają możliwość przejścia do miejsca o optymalnej temperaturze. W sandwiczu raczej nie.
Dziękuje za odpowiedź pozdrawiam :).
L. Niger :D
ODPOWIEDZ