Gekon Lamparci - zwierzę cud:)

Masz inne zwierzęta, rośliny? Pochwal się - chętnie poczytamy. ;)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Emo Prince
Posty: 12
Rejestracja: pn 11 cze, 2007

wt 12 cze, 2007

Ja od jakiegoś czasu (1,5 roku) jestem szczęśliwym hodowcą Gekona Lamparciego :) Bardzo ciekawe zwierzątko, je świerszczyki, to czasami coś się mrówkom mojego brata chapsnie :wink: Średnio utrzymuję w Terrarium temperaturę około 40 stopni, do czego używam specjalnej lampki grzewczej. Nie wymaga zbyt wielkiej opieki, wystarczy co jakiś czas karmić, zapalać i gasić lampę oraz spryskiwać Terrarium. Polecam wszystkim hodowlę tego zwierzątka :D

P.S: Jest to jeden z nielicznej garstki gekonów, które nie mają palców zakończonych "przylepkami", czyli nie może wspinać się po ścianach. Nadrabia to jednak całkiem ostrymi pazurkami :twisted:
Życie grozi śmiercią...
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 12 cze, 2007

Dodam, że zwierzak pomimo małych gabarytów jest bardzo kontaktowy, nie agresywny i zarąbiście aksamitny. Prowadzi zasadniczo nocny tryb życia, jednak i w dzień potrafi wyjść z kryjówki, szczególnie w momencie podawania pokarmu - również go polecam początkującym :)
Emo Prince - odpuść trochę z temperaturą, 40stC powoduje tak duży skok metabolizmu, że zwierzak "żyje dwa razy szybciej" a co za tym idzie, krócej się nim nacieszysz - proponowałbym utrzymanie maximum 33stC i urozmaicanie dietki o owady łąkowe ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
DAAMOOK
Posty: 179
Rejestracja: wt 11 paź, 2005
Lokalizacja: Białystok

wt 12 cze, 2007

Potwierdzam ze gekony lamparcie (Eublepharis macularius) sa swietnymi zwierzetami.

Posiadam dwie sztuki:
- samice prawie dorosla HighYellow,
- samca -> miesieczny maluszek HypoTangerine possible SHT het. TA.

Sa to zwierzeta bardzo wdzieczne w hodowli, bo nie wykazyja agresji wzgledem czlowieka. Mozna by nawet powiedziec ze sa towarzyskie.
U mnie ta wieksza samica jak tylko sie troche sciemni wychodzi z kryjowki i jest bardzo aktywna. Maluszek jest jeszcze niezbyt smialy, ale coraz lepiej mu to idzie. Dobrym pomyslem jest karmienie gekonow o dosc stalej porze w dzien. Pomaga to w przyzwyczajeniu gekona do pseudodziennego trybu zycia.

Oczywiscie wiadomym jest ze nie da sie trzymac dwoch samcow w jednym terrarium, bo doprowadzi to do smierci jednego. Beda ze soba walczyly az jeden zginie. Za to samice sa wzgledem siebie towarzyskie.

Spryskiwanie terrarium nie jest potrzebne gdyz sa to gekony prawie pustynne. Wystarczy im miseczka z woda.

Aaa i jeszcze 40 stopni to zdecydowanie za duzo. Trzymajac w takiej temperaturze doslownie mordujesz gekona. Napisales srednio - czyli masz wyspe ciepla gdzie ile jest??????
Sam grzeje kablem grzewczym z termostatem do max 32 stopni i to na dodatek taka temperatura jest tylko w 1/4 terrarium.

Podsumowujac gekon lamparci jest wspanialym zwierzeciem do trzymania jako zwierzatko domowe. Bardzo ladnie sie oswaja i przyzwyczaja do czlowieka. Jest bezproblemowe i towarzyskie.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

śr 13 cze, 2007

Ja ma parkę klasyczna i "urzekła mnie ich historia ale mnie to rybka". Samica ciężarna złożyła już jedno jajko a drugie widać przez skórę - zapewne dojrzewa. Generalnie mnie one nudzą. Trzymam je z takiego względu iż jest to prezent (samica, samca dokupiłem aby był z tego jakiś zysk) a matka nie pozwala mi na ich sprzedaż. bleee

Aha, ja teraz utrzymuje temperature bez dogrzewania.

Ps: One chyba nie wiedza że nie umieją sie wspinać. U znajomej (ma Blizzardy, HighGlow i inne) często siedzą na suficie.
rzepa żepa ziepa ziepa
Goliard
Posty: 80
Rejestracja: czw 26 kwie, 2007
Lokalizacja: Wrocław

czw 14 cze, 2007

Piękne zwierzaki, kiedyś myślałem nad hodowlą, ale wybrałem mrówki bo są bardziej samodzielne, nie przejadają się i nie trzeba im potem masować brzucha ; - D
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

pt 15 cze, 2007

Goliard pisze: i nie trzeba im potem masować brzucha ; - D
w tym momencie wyobrazilem sobie potrzebe masowania brzuszkow np. 100 robotnic i prawie spadlem z krzesla ze smiechu ;-)
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 15 cze, 2007

No niestety - przeżarty gekon lamparci musi zaznać bądż dużych przestrzeni, bądź masażu - urok gatunku ;>
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

pt 15 cze, 2007

PIOTR pisze:dużych przestrzeni, bądź masażu
ktos mi top juz keidys tlumaczyl, czemu masuje sie brzuch gekonowi...
ale wizja masowania brzuszkow setce robotnic np. tetraskow jest wybitnie rozsmieszajaca...
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 15 cze, 2007

I dlatego po 20tukilku latkach w terrarystyce przewaliło mnie do mrówków :D
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

pt 15 cze, 2007

PIOTR pisze:I dlatego po 20tukilku latkach w terrarystyce przewaliło mnie do mrówków :D

bedziesz masowal brzuszki tetraskom i innym swoim koloniom ??? :lol: :lol: :lol:
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 15 cze, 2007

pass :)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

pt 15 cze, 2007

sorki, juz chyba mam lekka glupawke z przepracowania i szybkosci dzialania w dniu dzisiejszym ;-)
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 15 cze, 2007

Znam z autopsji i dlatego nie podejmuję rękawicy - pass ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

pt 15 cze, 2007

Sorry, pomyliło mi się 8) 40 stopni jest w najcieplejszym miejscu terrarium, na skałce, która jest bezpośrednio pod lampką. Na niej gekon z rana poleguje, aby zebrać energię na resztę dnia :D Ogólnie temperatura to około 32-34 stopni, nie licząc jamki, która jest w zacienionym miejscu. Gdyby była 40 wszędzie, to chyba by mój gad padł:( No i wszyscy macie rację - jest to zwierzę b. łagodne, czasami wchodzi na rękę, daje się głaskać:) Tak apropo, to wydaje się, że jest powolny gdy porusza się w terrarium z piaskiem... Niech ktoś spróbuje go wypuścić na dywan :twisted:
ODPOWIEDZ