akwarystyka dla malego dziecka

Masz inne zwierzęta, rośliny? Pochwal się - chętnie poczytamy. ;)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

śr 09 lip, 2008

moj synek mnie molestuje o jakies rybki/akwarium, a ze tutaj sporo jest osob hodujacych nie tylko mrowki, wiec moze ktos mi pomoze.

synek ma dopiero 5 lat, wiec pomyslalem ze moge mu kupic jakies male akwarium, nawet cos kojarze ze widzialem w sklepie kakadu jakis zestaw akwarium+podstawowy osprzet. tyle ze nie jestem pewien, czy sprzedawcy tam sa "kumaci", wiec moze ktos mnie tu wykieruje na odpowiednie forum lub udzieli jakichs rad? np. jakie sa odporne rybki na zaniedbania i spartanskie warunki? i jakie akwa najlepiej kupowac, majac na uwadze ze moj synek zawsze moze stracic toto i zrobic mi potop w salonie ;-) a jak nie on to jego nastepca, czyli jeszcze mlodsze dziecko ;-)

sam jak bylem kilkunastoletnim chlopakiem tez mialem swoje akwarium, ale to bylo w czasach gdy za osprzet wystarczalo akwarium, brzeczyk napowietrzajacy i filtr do wody ;-)
a np. dno akwa robilo sie z wlasnorecznie zebranych i wyplukanych kamieni polnych ;-)
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

śr 09 lip, 2008

No to oczywiscie ze polne sa najladniejsze.A co do rybek to na start proponuje gupiki(ospowiednik lasius niger;D) jakiegos glonojada i moze kiryski ze 2.
Nie warto kupowac tych malych kul lepiej juz cos zwyklego gdzie bedzie mozna zamotnowac pompke z turbina.
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

śr 09 lip, 2008

dzika_mrowka na akwarystyce znam sie dokladnie tak jak Ty :D ale wydaje mi sie, ze Twoj synek bedzie w siodmym niebie jak zabierzesz go na pola na poszukiwanie kamieni do jego nowego akwarium ;)
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

śr 09 lip, 2008

Jeśli boisz się potopu w salonie , to poleciłbym Ci hodowle owadów zwanych patyczkami (ew. niektóre gatunki straszyków). Myślę , że zainteresują twojego synka. Do ich hodowli wystarcza akwarium (ew. wysoki faunabox) , zraszacz do kwiatów i liście jeżyny lub maliny. Dodatkową radość twojemu synkowi powinna sprawić łatwość w ich rozmnażaniu.
Gatunki dobre dla małego dziecka to:
- Patyczak czerwonoskrzydły (Phaenopharos khaoyaiensis)
- Patyczak indyjski (Carausius morosus)
- Patyczak rogaty (Medauroidea extradentata)
- Patyczak wietnamski (Ramulus artemis)

Gatunki wydzielające substancje odstraszające , których nie poleciłbym dawanie na rękę małemu dziecku:
- Straszyk austalijski (Extatosoma tiaratum)
- Straszyk kolczasty (Neohirasea maerens)
- Patyczak skrzydlaty (Sipyloidea sipylus)

Według mnie najlepsze polskie forum o owadach z rzędu Phasmodea:
http://www.mga.com.pl/~adampl/start.php
pozdrawiam

[b]Moja oferta: zainteresowani na gg[/b]
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

śr 09 lip, 2008

Witam!
dzika_mrowka kup synowi jakieś małe akwarium i wpuść mu tam pełno neonków lub gupików. oby dwa gatunki są ciekawe a neonki możesz zafarbować dolewając do słoiczka z nimi barwnika spożywczego. :wink:


///edit\\\ a tak po za tym to mój 100 post!! :D :D
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

śr 09 lip, 2008

A ja bympolecił jakies duże rybki tylko że w młodym stadium np. Skalary, sam kiedyś kupiłem 3 skalary został mi z nich już tylko jeden ale teraz ma około 5-7 cm, oczywiscie zaden filtr niezapewni takiej czystości jak 3 kiryski i 2 średnie glonojady jeżeli trzymasz skalary to odradzam wpuszczanie mniejszych rybek typu neanki bądź gupiki.Za to możesz dołożyć do tego zestawu coś kolorowego np. mieczyki u których rozpoznawanie płci jest prostrze niż u świnki morskiej ;) .Możesz też wsadzić jakies brzanki (np. ogulnodostępne sumatrzańskie) i oczywiscie troche roślinek dla ktorych niezbędne jest światło i sporo kryjówek jak w terrarium.
Jes to zestaw na wiksze terra
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

śr 09 lip, 2008

Według mnie skalary są za bardzo wymagające. Dzika_mrówka nie będzie miała czasu ich pielęgnować a co dopiero mówić o jej dzieciach
Lasius Niger
Lasius Flavus
sony54
Posty: 9
Rejestracja: sob 24 maja, 2008
Lokalizacja: Poznan

śr 09 lip, 2008

gupiki są najlepsze ;)
dzik
Posty: 49
Rejestracja: ndz 28 sie, 2005
Lokalizacja: Bytom

śr 09 lip, 2008

Rowniez polecilbym glupiki, a jak trzeba wiekszej rybki to mieczyki - tez wytrzymala ryba, moj ojciec to zapalony akwarysta i akwarium pamietam od najmlodszych lat, dobrze jak akwarium bedzie cale przykryte - ja jak bylem maly wrzucilem farbke - bo chcialem nakarmic rybki i 3/4 zjadlo farbke i padlo ;P. Dzieci ogolnie chyba lubia wrzucac rzeczy do akwarium, moj brat powrzucal moje kiedys posklejane modele okretow. Kiedy ja troche uroslem to sprawilem sobie wlasne akwarium i wpuszczalem rybki rodzime, polecam takie akwarium. Moze zamiast malych karpi, linow i innych uklejek to sugerowalbym wpuscic karasie do stawow - te kolorowe, laciate. Sa ladne i nie wymagaja grzalek a duzo zniosa, do tego sa to spore rybki i widac, ze cos w tym akwarium plywa :P. Tylko bardzo grzebia w piasku (w zwirku czy kamienistym dnie zadziej) wiec trzeba roslinki gleboko wkopywac.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

śr 09 lip, 2008

oczywiscie zaden filtr niezapewni takiej czystości jak 3 kiryski i 2 średnie glonojady
Oczywiście, że zapewni ;)
glupiki
Gupiki :)

Osobiście również polecam coś z tych żyworodnych - gupiki, mieczyki, molinezje itp. Tym bardziej, że dzieciak będzie miał radochę jak się szybko rozmnożą :)
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

śr 09 lip, 2008

Mam akwarium od...hmm odkąd pamiętam. Osobiście nie polecam łączenia gupików ze skalarami, gupików z brzankami i skalarów z brzankami.

Proponuje rybki żywe <tzn ruchliwe :D>, kolorowe i dosyć duże <robią na dziećkach wrażenie>.

Oto moje typy:
brzanki <sumatrzańskie, purpurowe, zielone/brokatowe (one są żółte), wielkołuskie + kiryski + jakieś azjatyckie rybki podpowierzchniowe <danio pręgowany/lamparci - odradzam danio świecące ze wzgledu na cene>;
gupiki/molinezje/platki/wieloplamki + glonojady <jakieś wolno rosnące>;
neonki/bystrzyki + glonojady + topornice/toporki <nie pamietam xD>

Jak da się zauważyć zaproponowałem gatunki do wszystkich stref <toń, dno, powierzchnia> a takze brałem pod uwage gatunki z tych samych stref klimatycznych i wód o podobnych parametrach fizykochemicznych. Odradzam pielęgnice amerykańskie <pieruńsko trudne, wyjątek Ramirez> i afrykańskie <trudne, drogie, potrzebują dużego zbiornika>.

Jeśli chodzi o brzanki to lubią obgryzać innym rybom płetwy <nie łączymy z bojownikami, gurami, prętnikami, pielęgnicami i welonkami> i delikatne rośliny <mech jawajski, kabomba, rogatek, moczarka>. Rośliny można zachować podając pokarm roślinny jednak ryby i tak będą wolały świeże. Jeśli brzanki trzymamy z brzankami innych gatunków to ich temperament rozkłada się równomiernie. Na dodatek bardzo łatwo się rozmnażają <ikrę składają na gęstych roślinach <ja wypróbowałem moczarkę> ale trzeba je przenieść do innego zbiornika bo zżerają ją dorosłe.

Nie wiem co jeszcze napisać, jak sobie przypomne to dam znać :)

Powodzenia

Ps: Nie za wcześnie na zwierzątka dla dziecka??
rzepa żepa ziepa ziepa
1910spiritRKS
Posty: 24
Rejestracja: śr 19 gru, 2007

śr 09 lip, 2008

Delikatna sprawa jeśli akwaiurm ma być dla małego dziecka, takie coś nietrudno zbić. Ryzyko będzie zawsze. Wszystkie elektroniczne przedmioty oraz cenne (papiery itp) w okolicach akwarium powinny być usytuowane wyżej od podłogi, tak by w razie zbicia szyby nie zostały zalane.

Patrząc od strony technicznej brałbym akwarium możliwie jak największe, ładnie urządzony baniak jest ozdobą pomieszczenia w którym stoi. Jeśli będzie to zbiornik w granicach do 100 litrów zbyt wiele trzymać w nim nie wolno. Wiadomo że na siłę upchnie się 100 gupików, kilkanaście mieczyków i innych ryb ale to będzie istny sajgon. Przeliczniki są różne, dla ryb dennych jest to powierzchnia dna, dla ryb wolnopływających są to litry. Oczywiście nie są to sztywno ustalone wartości, jednak nie należy popadać w skrajność. Na początek polecam zbiornik z przedziału 100-200 litrów, no chyba że naprawdę nie ma miejsca lub to może się okazać przygoda na jeden sezon, wówczas minimów to 50 litrów. Mnie kiedyś kumpel zaraził akwarystyką i zostanie mi to do końca życia, myślę że taki zbiornik 2m na pewno pojawi się w moim domu/mieszkaniu.

Techniczne sprawy.

Podstawa to filtr, są zewnętrzne i wewnętrzne. Na początek wystarczy jakiś wewnętrzny, prosty Aquael (będzie robił także jako napowietrzacz) dobrany odpowiednio pod litraż. Lepiej na zapas wziąć o jeden rząd większy.

Grzałka - ważna sprawa jeżeli w pomieszczeniu z akwarium są duże wahania temperatury i gdy może spaść ona poniżej 18-20 stopni. Najrozsądniejsze wyjście to zakup grzałki z termoregulatorem. Tutaj są 2 opcje: grzałka z wbudowanym i zewnętrzny termoregulator+grzałka. Polecam zakup oddzielnego termoregulatora + grzałki, z doświadczenia wiem że grzałki z wbudowanym urządzeniem często się psują i trzeba kupić nowe (są droższe), do tego można przy okazji usmażyć rybki. Nadmienię tylko że u mnie nigdy nie stosowałem grzałki, po prostu mam zawsze ciepło w pomieszczeniu gdzie stoi akwarium.

Do tego termometr, są elektroniczne i zwykłe alkoholowe. Może być zwykły, jak najtańszy.

Oświetlenie - to jest ciekawe zagadnienie. Na upartego wystarczy zwykła kompaktowa żarówka energooszczędna lub inny prosty twór typu lampka halogenowa. Jest to tylko wariant dla akwarium z typową obsadą rybną. Uwaga, roślinki przy tego typu oświetleniu nie będą rosły. Nie ma co ukrywać, akwarium to nie tylko ryby ale i ładnie posadzone, rozmieszczone i dobrane zdrowo rosnące rośliny (na wzór holenderski). Takie baniaki są najpiękniejsze (ustępują jedynie morskim). Aby mieć ładne, zdrowe roślinki trzeba zakupić odpowiednie świetlówki takie jak PowerGlo, AquaGlo, Sylvania lub odpowiednie tańsze odpowiedniki Philipsa, jest tego sporo. Dobrać moc, długość rur pod baniak no i jakąś elektronikę która to odpali. Najprościej zakupić akwarium z pokrywą w której można umieścić ze 2 rury. Większą ilość zawsze można dołożyć.

Do tego jeszcze dojdzie siatka na ryby, lepiej brać troszkę większą, podstawa kiedy będziemy zmieniać wodę w akwarium.

Wąż do wylewania wody z końcówka która nie będzie zasysała żwirku.

Sam żwirek, są różne granulacje i kolory, polecam zwykły standardowy żadnych udziwnień typu pomarańczowy lub zielony.

Elementy dekoracyjne - tło na tylną szybę, można zrobić własnoręcznie bądź kupić gotową tapetę. Korzenie uprzednio spreparowane by nie gniły, mogą być też łupiny kokosa. Można pokusić się o sklejenie grotki z większy kamyków bądź zakup gotowej. Wystrzegać się jakiś nurków, zamków, statków i tego typu pierdół, są bardzo nienaturalne. Tutaj pole do popisu jest ogromne.

Preparaty uzdatniające wodę, odżywki dla roślin itd. można sobie darować jeśli zbiornik będzie tylko chwilową przygodą bądź pływać w nim będą jak najmniej wymagające ryby.


Życie:

W akwarium powierzchnia dzieli się na 3 strefy. W dolnej trzymamy glonojady, mułojady, kiryski i inne podobne dziwolągi, w środkowej i górnej polecam wspomniane wcześniej gupiki, są idealne dla początkujących. Problemem są potem młode, gupik-ryba żyworodna, rozmnaża się na potęgę. Dobre są także inne żyworodne rybki jak mieczyki, molinezje. W przypadku tych ostatnich ważna jest wielkość zbiornika. W zbyt małym mogą się źle czuć i wyskakiwać. Trzeba przykrywać akwarium szybą. Inną efektowną rybą są Neonki, ale uwaga są to ryby żyjące w miękkich wodach, w takiej kranówce mogą długo nie pociągnąć, także są bardziej płochliwe i przegrywają rywalizację o pokarm z gupikami.

Nie trzymać gupików ze skalarami!!!, te drugi wyżrą wszystkie młode:) i zaczną podgryzać ogony starym. No chyba że to będzie swego rodzaju zabezpieczenie antykoncepcyjne:)

UWAGA dotycząca glonojadów. Do małego akwarium nie kupować żadnych gibicepsów, plecostomusów (mogą osiągać nawet 50cm!!!). Zwykły glonojad zwany zbrojnikiem niebieskim będzie odpowiedni, chociaż wg. mnie 50l akwarium dla takiej ryby jest i tak za małe. Innym wyjściem jest zakup Otosków,chyba najmniejsze rybki z tej rodziny, nieźle wcinają glony i chyba tylko glony, mogą zdechnąć jeśli będzie ich brak.

Najogólniej obsadę rybną dobieramy według biotopu w którym żyją ryby, wtedy nie powinno być większych kłopotów. Proponuje zacząć od ryb żyworodnych i zdobywać wiedzę, jeśli kogoś to wciągnie z pewnością na tym nie poprzestanie:)

Z innych żyjątek polecam krewetki słodkowodne. Małe toto i fajne, małe wymagania, są różne odmiany kolorowe, jak to mówi moja mamuśka takie małe "szczurki".

Są też ślimaki typu świderki i inne, też dla niektórych mogą być ozdobą. Tylko uwaga, niektóre gatunki mogą stać się plagą, wtedy trzeba użyć chemikaliów, niektóre ryby mogą nie wytrzymać takiej próby.

Czasami można spotkać w zoologikach także żabki, fajnie to wygląda aczkolwiek nigdy nie hodowałem.

Jedzenie:

Niezależnie co trzymamy w baniaku należy to karmić. Mamy pokarm suchy w postaci płatków, tabletek jak i mrożony lub żywy. Ryby roślinożerne typu glonek także dokarmiamy. Nie sugerować się nazwą!!!, glony jedzą tylko w młodości. Polecam zwykłego ogórka bez skóry, od lat największy przysmak tej ryby. Karmić 2x dziennie małymi porcjami tak by jadło zniknęło w ciągu 5 minut.


Tyle na wstępie. Akwarystyka to naprawdę fascynujące hobby ale i kosztowne. W miarę zdobywania wiedzy pojawiają się takie pojęcia jak cykle azotowe, lampy HQI, automatyczne dolewanie wody, filtry zewnętrzne typu sump, filtry RO, denitratory i inne.


Postaram się wkleić kilka ciekawych stron dotyczących akwarystyki. niektóre baniaki powalają na kolana:

http://www.zbrojniki.pl - fajna stronka, można kupić ciekawy asortyment.
http://www.zbrojniki.info - polskie forum dotyczące glonków.
http://www.plecofanatics.com - stronka o glonojadach, osobiście najbardziej lubię te ryby.
http://www.akwaria.pl - coś o krewetkach.
http://amazonarium.blogspot.com - blog, to jest dopiero kolos.
http://ilkus.net/~triamond/opis.html - stronka godna polecenia, dużo ciekawych rozwiązań technicznych, jest co poczytać, od tego zaczynałem.
http://dami-rz.pl/~woczko/zbiorniki.htm - zgrabna 350-tka
http://www.holenderskie.aip.pl - podstawowa strona jeśli chodzi o zbiorniki holenderskie, jest na czym oko zawiesić.
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2007.cgi - stronka konkursu AGA, to są dopiero cuda. baniaczki od 2000 roku, podzielone na różne kategorię, polecam galerię.
http://www.akwarium.org - kolejny portal, ładnie przedstawiane wyniki konkursu ADA i innych, luknijcie fotki.
http://www.rybki.republika.pl/ - prosta stronka, opis kilku baniaczków autora.
http://akwa-mania.mud.pl/ - następna stronka hobbysty, ciekawa.

Trochę morszczyzny, najwyższy poziom akwarystyki:

http://www.morskie.aip.pl/index.html - polski baniaczek
http://www.miniriff.de/ - niemiecka stronka, ale ujdzie przeglądanie
http://www.akwarystyka.fr.pl/index.html - polski baniak, 2m.
http://www.astercity.net/~lumen/ - kilka fotek morszczaków z zoo
http://www.moyesreef.com/home.php - ciekawy projekt, kolega ma specjalne pomieszczenie za akwarium na sprzęt:), ładny baniaczek.
http://www.nano-reef.pl/ - podstawowe forum dla morszczaków, sporo zdjęć w galerii.
http://www.reefkeeping.com - magazyn internetowy, proponuje przejrzeć dział akwaria miesiąca, trafiają się nawet baniaki 8m!!!!
http://www.akwarium-farm.com.pl/ - sklep, ale też niezłe foty w galerii.
http://www.siren.pl/ - kolejny sklep, nietuzinkowe zamówienia.


http://www.atollzoo.com.p - bardzo dobry sklep
http://colisa.com.pl/ - podstawowy sklep, można zorientować się w cenach.
http://www.aqua-art.pl/polski/index.php - sklep Bartka Lipczyńskiego, guru jeśli chodzi o rośliny.

Tyle wystarczy, kurcze większość naprawdę ciekawy stron nie istnieje a ludzie pozakładali specjalistyczne sklepy:), dobrze że zapisywałem strony na dysku. Nadmienię tylko że trafiały się osoby (niestety nie w naszym kraju) które we własnym domu miały zbiorniki o pojemności 20-30 tysięcy litrów, w dodatku były to baniaki morskie!!!!
Ostatnio zmieniony śr 09 lip, 2008 przez 1910spiritRKS, łącznie zmieniany 32 razy.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

śr 09 lip, 2008

Witam :)
Skromnie wspomnę jedynie o najtwardszej według mnie rybce do małego akwarium (10-20l wystarczy) - pielęgniczka boliwijska ewentualnie bardziej barwna ale już delikatniejsza ramirezka - obie te ryby z powodzeniem mnożyłem w 15litrowym basenie zaskrońców rybołowów (jeszcze za starych, dobrych czasów zabawy w terrarystykę amatorską :D ) - przy nich gupiki wysiadają ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

czw 10 lip, 2008

Przeczytałem to, co napisał Albert:
Odradzam pielęgnice amerykańskie <pieruńsko trudne, wyjątek Ramirez>
Myślałem, że się pomylił... Zobaczyłem co napisał Piotr:
[...] ramirezka - obie te ryby z powodzeniem mnożyłem w 15litrowym basenie zaskrońców [...]
A w mojej - bądź co bądź wiekowej - książce akwarystycznej napisane jest, że jest to gatunek bardzo trudny w hodowli... ;) A taką zawsze miałem ochotę na te rybki - ale jednak bałem się porażki! ;) Może jednak warto spróbować... :)
Semper Fi!
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

czw 10 lip, 2008

1910spiritRKS pisze:Jeśli będzie to zbiornik w granicach do 100 litrów zbyt wiele trzymać w nim nie wolno
wiesz, raczej myslalem ze dla malego dziecka wystarczy akwa 20-30 litrow + kilka malych rybek, latwych w hodowli i wytrzymalych na lekkie zaniedbania.

jak sie dziecku znudzi to zona bedzie sie nimi zajmowala (ja juz z totalnego braku czasu musialem wypuscic wiekszosc moich mrówek), a jak okaze sie ze ta akwarystyka jest juz na stale, to wtedy pomysle o duzym akwa.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

czw 10 lip, 2008

1910spiritRKS pisze:Neonki, ale uwaga są to ryby żyjące w miękkich wodach, w takiej kranówce mogą długo nie pociągnąć, także są bardziej płochliwe
Obecnie neony są hodowane w Polsce i och narybek trafia do sklepów więc z twardością nie ma problemu.

Ramirez... mmm jedna z niewielu efektownych rybek jakie udało mi się rozmnożyć. I wcale nie jest trudna w chowie.
rzepa żepa ziepa ziepa
ODPOWIEDZ