Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26 listopada 2010

Masz inne zwierzęta, rośliny? Pochwal się - chętnie poczytamy. ;)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

śr 22 gru, 2010

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26 listopada 2010 w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.
Projekt rozporządzenia został wysłany do konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzynarodowych. Termin zgłaszania uwag względem rozporządzenia mija 27 grudnia 2010.
Gatunki mające być ujęte w rozporządzeniu podzielono na dwie grupy: I - najbardziej niebezpieczne, uznane za niebezpieczne z racji naturalnej agresywności bądź właściwości biologicznych; II - pozostałe gatunki niebezpieczne.
W dalszej części szczegółowo określone są warunki przetrzymywania oraz znakowania (wszczepiania mikroczipów) ww. gatunków.
I tak na I załączniku pośród pajęczaków znalazł się Atrax robustus, pośród rodziny Buthidae rodzaje: Androctonus, Hottentotta, Leiurus, Tityus.
W gadach przy Varanidae pozostaje jedynie waran z Komodo.
Pierwszy załącznik obejmuje także wszystkie gatunki żmijowatych Viperidae, zdradnicowatych Elapidae, grzechotnikowate Crotalidae, węże morskie, żmije grzebiące Atractaspididae. Pośród Colubridae znajdujemy między innymi "boigę" Boiga irregularis.
W Crocodilia na I załączniku znajdą się wszystkie gatunki z wyłączeniem: Caiman crocodillus, C.latirostris, C.yacare, Paleosuchus palpebrosus, P.trigonatus, Osteolaemus tetraspis oraz Aligator sinensis.
Szczęśliwie I załącznik w całości pomija dusiciele...
W ptakach pozostają kazuary. Pośród ssaków, z małp: wszystkie gatunki makakowatych, orangowatych, goryle i szympansy. Z ssaków drapieżnych: wilk, likaon, Pantherinae, hienowate za wyjątkiem protela. W łasicowatych: rosomak, arirania, wydra olbrzymia oraz ratel. Wszystkie gatunki niedźwiedziowatych. Płetwonogie za wyjątkiem fok: pstrej, pospolitej, szarej, nerpy i obrączkwanej. Wszystkie trąbowce. Tapiry, nosorożce, wół piżmowy, gaur, bawół afrykański, hipopotam nilowy i karłowaty.
Mieszańce gatunków zwierząt, których co najmniej 1 przodek należał do gatunku z kategorii I także znajdują się w tym załączniku!
II załącznik zawiera:
Wśród pajęczaków: czarną wdowę Latrodectus mactans oraz L.katipo, L.geometricus, L.hesperus. W Buthidae wszystkie gatunki z wyjądem przedstawicieli rodzajów ujętych w załączniku I. Ponadto wszystkie gatunki Bothriurus.
Z gadów: Varanus salvadorii, V.salvator, V.giganteus. Wszystkie gatunki heloderm. W wężach: anakonda żółta i zielona, pyton ametystowy (M.amethisina), pyton siatokwany, skalny i tygrysi. Z krokodylowych: Caiman crocodillus, C.latirostris, C.yacare, Paleosuchus palpebrosus, P.trigonatus, Osteolaemus tetraspis oraz Aligator sinensis. Pośród żółwi: sępi i jaszczurowaty a także Chitra indica - choć osobiście ciekawi mnie umieszczenie tego żółwiaka pośród skorpuchów..:]
Z ssaków, z małp: wyjce, muriki, wełniaki, gerezy, talaponiny, gibonowate. Znajduje siętutaj także mrówkojad olbrzymi. Dalej z psowatych: cyjon, wilk grzywiasty, dingo, z kotowatych: rysie, mormi, badia, karakal, ocelot, serwal. Ponadto tapiry, nosorożce, pekari, żyrafy, gnu, bawolce, anoa, bentang i oryksy.
Mieszańce gatunków zwierząt, których conajmniej 1 przodek należał do gatunku kategorii II, z wyjątkiem tych, których co najmniej 1 przodek należał do gatunku kategorii I także znajdują się w tym załączniku.

Przepisy ustawy o ochronie przyrody w art. 73 ust. 3 obligują do podzielenia zwierząt niebezpiecznych na dwie kategorie. Do kategorii I zaliczane są gatunki szczególnie niebezpieczne, które będą mogły być przetrzymywane jedynie w ogrodach zoologicznych, cyrkach i placówkach naukowych, a do kategorii II – gatunki, które mogą być w posiadaniu osób prywatnych, jeśli będą one posiadały stosowne zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Ponadto rozporządzenie określa warunki przetrzymywania poszczególnych gatunków lub grup gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, jak również sposoby ich znakowania.
W kategorii I znajdują się gatunki lub grupy gatunków zwierząt wyjątkowo niebezpiecznych. Są to przede wszystkim śmiertelnie jadowite gatunki węży, gatunki dużych zwierząt drapieżnych oraz gatunki, w stosunku do których istnieją informacje o ich szczególnej agresywności i udokumentowanych wypadkach z ich udziałem, w efekcie których nastąpiła śmierć, bądź trwałe uszkodzenie ciała człowieka. Do kategorii II zaliczono gatunki zwierząt, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi, i z tego względu wymagają szczególnych umiejętności właściciela oraz właściwych warunków przetrzymywania, uniemożliwiających ich ucieczkę. Do tej kategorii zaliczono m. in. gatunki jadowitych pajęczaków, gatunki mniejszych zwierząt drapieżnych oraz gatunki zwierząt, które ze względu na agresywność lub wielkość mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.
Podstawowym kryterium kwalifikowania gatunków był fakt, czy po wydostaniu się zwierzęcia z pomieszczenia może ono spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W związku z tym w projekcie rozporządzenia nie zostały uwzględnione gatunki ryb i bezkręgowców wodnych.
http://www.terrarium.com.pl/forum/viewt ... &p=1469028

Szczerze powiedziawszy to wątpię w to, że ta ustawa wejdzie w życie i będzie przestrzegana. Nic nowego ona nie wprowadza prócz bezsensownych zakazów. :?
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pt 24 gru, 2010

czy ja przeoczyłem czy tam niema słowa o owadach?
główny maruda
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 24 gru, 2010

Z tego co tu jest napisane wynika, że nie dotyczy to owadów. Moim zdaniem taka Myrmecia pavida może być o wiele bardziej niebezpieczna niż niektóre gatunki zawarte w ustawie. W ogóle to jest paranoja z tym, że hodowcy mają oddać swoje zwierzęta tak ot. :?
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

pt 24 gru, 2010

a jakie są kary za niestosowanie się do tego polecenia? A ciekawe jak się dowiedzą co hoduje w domu, no chyba że ktoś sprzeda.. Na szczęście to rozporządzenie mnie nie dotyczy, ale szkoda mi innych hodowców, którzy nie będą wiedzieć co zrobić z tymi gatunkami..
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
ARTUR83M
Posty: 217
Rejestracja: ndz 06 cze, 2010
Lokalizacja: Sanok

wt 28 gru, 2010

Harnaś pisze:Z tego co tu jest napisane wynika, że nie dotyczy to owadów. Moim zdaniem taka Myrmecia pavida może być o wiele bardziej niebezpieczna niż niektóre gatunki zawarte w ustawie. W ogóle to jest paranoja z tym, że hodowcy mają oddać swoje zwierzęta tak ot. :?
Jimmy nie ładnie tak podpowiadać i wkopywać kolegów... . :D
Obecnie Polska:
Formica sanguinea

Obecnie świat:
Pachycondyla apicalis

W zainteresowaniu:
Myrmecia pavida
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 28 gru, 2010

Oj tam, oj tam. Nazwiskami przecież nie sypnąłem. Poza tym minister środowiska chyba się tu nie loguje. :D To był czysty przykład na to, że ludzie zajmujący się takimi ustawami mają tyle wiedzy o terrarystyce co przeciętny zjadacz chleba. Ustawa ma za zadanie odciągnąć uwagę od większych problemów jak nielegalny handel zwierzętami, niehumanitarny transport itp.. No i z drugiej strony pokazuje, że ministerstwo jednak "coś" robi w tej dziedzinie. Ot taki "chłyt materkindody".
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
ODPOWIEDZ