Skakunowate

Masz inne zwierzęta, rośliny? Pochwal się - chętnie poczytamy. ;)

Moderator: Moderatorzy

deZOO
Posty: 135
Rejestracja: pt 14 paź, 2005
Lokalizacja: Wrocław

śr 06 gru, 2006

Czy próbowaliście hodować skakuny? Wg mnie to najsympatyczniejsze i najinteligentniejsze pajączki, szkoda tylko, że takie małe.
W każdym razie mam zamiar pobawić się troche w ich hodowle i obserwacje polowań i ciekawych rytuałów godowych. Może ktoś hoduje gatunki egzotyczne?? albo wie gdzie je zdobyć?
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka
Kontakt:

czw 07 gru, 2006

Hodowałem kiedyś Kilka arlekinowych i kilka Evarcha spp. :) Bardzo ciekawe pająki :)

Z egzotycznych od bardzo downa marze o Portia sp. ale mogę sobię tylko pomarzyć ;)
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

czw 07 gru, 2006

Portia sp. :D – fantastyczne pajączki. Polują praktycznie tylko na inne pająki stosując dwie metody: wywołują drgania sieci i zwabiają ofiarę lub też wchodzą nad pajęczynę i spuszczają się po nici tuż nad ofiarę. Widziałem również program, w którym Portia zauważywszy ofiarę skierowaną do niej przodem zeszła z własnej roślinki, obeszła pająka i ulokowała się za i nad ofiarą, po czym zaatakowała – mistrzowski plan ułożony w mózgu o wielkości główki od szpilki :roll: . Charakterystyczny sposób poruszania się tego pająka w połączeniu z jego wyglądem daje niesamowity widok.

Poniżej dwie fotki Portia Fimbriata (występuje na płn. Australii, dlatego jest nieosiągalny).
Obrazek
Obrazek
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka
Kontakt:

czw 07 gru, 2006

Dominik pisze:Widziałem również program, w którym Portia zauważywszy ofiarę skierowaną do niej przodem zeszła z własnej roślinki, obeszła pająka i ulokowała się za i nad ofiarą, po czym zaatakowała – mistrzowski plan ułożony w mózgu o wielkości główki od szpilki
Też to widziałem :)
Szkoda, że tak ciężko dostać tego pająka...
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW
Kontakt:

czw 07 gru, 2006

Witam!
W tegorocznym lecie na swojej działce zauważyłem dość licznie wystepujący gatunek: Pląs zebra, a także gatunek o czerwonej i/lub niebieskiej głowie (przypuszczam że to dymorfizm płciowy) a ponadto woele innych gatunków. Zainteresowanych zapraszam na polowanie :D
rzepa żepa ziepa ziepa
deZOO
Posty: 135
Rejestracja: pt 14 paź, 2005
Lokalizacja: Wrocław

czw 07 gru, 2006

Pare dni temu upolowałem w moim domu arlekina. Zdaje się młodego samca. Karmie go owocówkami,na które chętnie poluje:). Robi to jak wytrawny łowca. podchodzi ofiarę od tyłu i skacze na niąz odległości około 1- 2 cm. Fajnie to wygląda jak wodzi wzrokiem za palcem ktrórym przed nim macham. :mrgreen:
marc_el
Posty: 6
Rejestracja: śr 02 sie, 2006

pt 08 cze, 2007

Sorry, że bawię się w archeologa, ale nie chcę bez potrzeby tworzyć nowego tematu :)

Kiedyś bawiłem się w hodowlę skakunów. Hodowałem bliżej nie zidentyfikowanego, czarnego skakuna (prawdopodobnie jakiś Siticus), jak na przedstawiciela tej rodziny całkiem sporych rozmiarów (ok. 7mm). Był to pająk bardzo płochliwy. Polował jedynie na muszki owocówki.
Za to kilkukrotnie mniejszy skakun arlekinowy (Salticus scenicus) polował na wszystko co zdołał pochwycić. Ogólnie Salticusy to pająki bardzo aktywne, szybkie i odważne. Są najłatwiejsze i najbardziej wdzięczne w hodowli ze wszystkich polskich skakunów wg mnie.
Chciałbym kiedyś spróbować rozmnożyć w warunkach hodowlanych tego skakuna, gdyż mają one bardzo ciekawe rytuały godowe.

Co do innych ciekawych polskich gatunków.
Przedstawiciele Myrmarachne upodabniają się do mrówek i pasożytują na mrowiskach (często jednak preferują komensalizm). Zaobserwowano u nich spożywanie spadzi.

Istnieją też gatunki tworzące swego rodzaju "społeczności", podobnie jak ma to miejsce u mrówek. Zamieszkują wspólnie jedną sieć, której bronią przed zagrożeniem. Należą tu bodajże, aczkolwiek pewności nie mam przedstawiciel Pseudicius. A oto zdjęcie jednego z przedstawicieli: http://www.miiz.waw.pl/salticid/diagnos ... sp-jph.jpg
Musi polować na naprawdę potężne owady z takimi odnóżami przednimi, a może służą mu one do zalotów?


Co do Portii. Występuje kilka gatunków z czego wiem, że jeden napewno zamieszkuje Afrykę (Portia africana), a w handlu bodajże dostępna jest Portia labiata z Indonezji, ale nie uświadczysz w Polsce :?

Z hodowlą Portii wiązałoby się jednak sporo utrudnień.
Przede wszystkim należałoby prowadzić odrębną hodowlę pająków sieciowych np. krzyżaków, w związku jej specjalnymi preferencjami pokarmowymi oraz z samą przyjemnością obserwacji podchodów zwierzaka (nie mam pojęcia czy możnaby było karmić jakimiś pająkami nie tworzącymi sieci, czy tworzącymi sieci nieregularne np. kątniki).

Aaaa i Portie tylko tak fajnie na zdjęciach wyglądają. W rzeczywistości osiągają maksymalnie 1 cm długości, czyli trochę więcej niż przeciętny polski skakun :wink:

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

sob 16 cze, 2007

Polecam obejrzeć to miejsce na temat pająków. Niezła baza danych!
http://www.miiz.waw.pl/research/spiders ... rmicar.htm

Do tego zapraszają do obserwacji i uzupełniania bazy.
http://www.miiz.waw.pl/research/spiders ... szenie.htm
http://www.miiz.waw.pl/salticid/main.htm

Marc el - mógłbyś napisać conieco więcej o mrówkopodobnych pająkach itp. - Na <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a> zrobiłem kategorię na ten temat: http://formicopedia.pl/index.php/Katego ... wkopodobne
http://formicopedia.org
marc_el
Posty: 6
Rejestracja: śr 02 sie, 2006

ndz 17 cze, 2007

Bardzo bym chciał się jakoś zasłużyć dla forum i <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a> ale niestety nie mam teraz czasu, żeby napisać coś treściwie i zrozumiale :?

W wakacje może coś skrobnę, ale teraz pod koniec roku mam niezły sajgon. Zmiana szkoły i inne przykre rzeczy :roll:

Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ