Rójka 2008

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 28 maja, 2008

kartonówka to mrówka na początku (i raczej później też) bardzo wymagająca. Potrzebna jest adopcja spooorej grupy robotnic, ciągłe dokarmianie itp. I jak na razie, ani jedna z moich paru złapanych nie złożyła żadnych jaj, przez co wszystkie uzyskały wolność ;)

UWAGA! jeśli kiedyś padnie komuś fuliginosuska, robo czy królowa, w życiu! ale to w życiu! nie potraktujcie jej jako pokarm.. Są to mrówki strasznie śmierdzące; żywe w obronie naznaczają atakujące robo innych kolonii/gatunków, przez co nie są one później akceptowane w swoim własnym gnieździe (te atakujące). Trupki śmierdzą rónież i mrówki podobnie dziwnie reagują.
Niedawno po jednej (1!) takiej musiałam wietrzyć formi przez 2 dni ;/
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

śr 28 maja, 2008

Ja tam niedawno zebrałem ze ścieżki całą garść trupków kartonówek i dałem je jako pokarm moim nigerom, nic nie śmierdziało... Ale to może dlatego, że były już martwe, żywe rzeczywiście wydzielają lekki odór, moim zdaniem podobny do smrodku martwych owadów. Można poczuć, jeśli się powącha gniazdo. Ale jak dla mnie nie jest to zbyt silny zapach, może masz jakiś nadwrażliwy węch :?

Ciekawe, nie wiedziałem o takiej taktyce. Być może dzięki temu zapachowi innym mrówkom wydają się nieżywe? To musi być trochę makabryczne, spotkać taką armię żywych trupów. Naznaczenie obcych robotnic oznaką "trup" też może pomóc w wywołaniu chwilowego zamieszania w nieprzyjacielskiej kolonii :)
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 28 maja, 2008

U mnie tak było w starciu z kolonią Myrmicy rubry. Nigerki nieżywej nie tknęły, ale była... "świeżą" nieżywą ;p
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

czw 29 maja, 2008

Łap ich jak najwiecej!

a potem porozsyłaj ^^
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

czw 29 maja, 2008

miniu993 popieram pomysł:D :wink:
Lasius Niger
Lasius Flavus
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pt 30 maja, 2008

ja dzisiaj jak wracałem ze sklepu(ręce pełne greenbagów:D) to jakaś spora , czarno błyszcząca królowa uciekła spod nóg, ...szkoda że nie miałem wolnych rąk ;) Aha. dziś rano 8:00 przed szkołą(właściwie w lesie) spotkałem na drodze dwóch samców.mrówczych oczywiście :D niestety na samcach się za bardzo nie zanam zwłaszcza dużych gat mrówek. Samce były wielkoście królowej niger, z tym że miały chudszy a dłuższy odwłok no i skrzydełka.

To tyle z dzisiejszych wrażeń. A jutro jadę na działkę nad Liwiec, przywiozę zdjęcia wnętrza gniazda olbrzymiej koloni kartonówki :D
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 30 maja, 2008

no a ja żem sobie wczoraj królówkę fuliginosus widziała ;) tuż nad brzegiem Wisły na 'Na Skarpie' przed ćwiczeniami terenowymi. :)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
dzioobas
Posty: 2
Rejestracja: sob 31 maja, 2008
Lokalizacja: Zawiercie/Kraków

sob 31 maja, 2008

Witam wszystkich, czy ktos moze wie jak sie przedstawia sytuacja rójkowa w Krakowie i ewentualnie polecic miejsce gdzie moznaby jakas nietrudna w <b>h</b>odowli krolowa mrowczana porwac:) pozdroofki
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 31 maja, 2008

Miejsce - wszędzie, na chodniku, trzeba tylko patrzeć uważnie. Jest jeszcze szansa na Manica i Myrmica, ale trzeba mieć szczęście, ale w końcu czerwca zaczną się masowe rójki Lasius niger i trochę mniej masowe Formica cinerea, więc pewnie nawet szukać nie będziesz musiał.
dzioobas
Posty: 2
Rejestracja: sob 31 maja, 2008
Lokalizacja: Zawiercie/Kraków

sob 31 maja, 2008

dzieki bardzo:) byłes moze na dniach owada? na ogrodniczym na 29 listopada? myslisz ze warto sie tam wybrac?
baczek77
Posty: 28
Rejestracja: wt 19 cze, 2007
Lokalizacja: Szprotawa

ndz 01 cze, 2008

Witam.
Jakie gatunki mrówek oprócz gmachówki roją się teraz?
Ghosd
Posty: 96
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Otwock

ndz 01 cze, 2008

L. fuligniosus, L. brunneus, jeszcze można spotkać M. rubida. Oprócz tego to jeszcze Formice: polyctena, rufa, pratensis, saguinea. Dalej nie jestem pewien.
Myrmica scabrinodis,Manica rubida, Camponotus ligniperda, Lasius brunneus, Lasius niger, Tetramorium caespitum.
tomeczek4444
Posty: 4
Rejestracja: sob 07 cze, 2008
Lokalizacja: Płock

śr 11 cze, 2008

Płock- znalazłem 1 królową Lasius niger temperatura 20 celcjuszów.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 19 cze, 2008

Tetramorca! - 10 z rańca, dość ciepło, słonecznie. chmury z leksza zanoszą się na padanie(stwierdzam jedynie po kolorze nieba,tv i pogody ni mom :P)
Toruń
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Faflun
Posty: 81
Rejestracja: śr 18 cze, 2008
Lokalizacja: Kartuzy / Pomorskie
Kontakt:

śr 25 cze, 2008

F. Cinerea w Końskich (Świętokrzyskie) temperatura ok. 27. Byłem tam dwa dni temu przejazdem (mieszkam nieopodal Gdańska) i widziałem je w parku. Jedną jak wylazła z gniazda i wzbiła się do lotu, potem wypatrzyłem drugą nieśmiało wyglądającą z wyjścia. Nie wyglądało to jeszcze na rójkę, to raczej nieśmiałe "wcześniaki". Żadnych samców.

Biorąc pod uwagę różnice w okresach wegetacyjnych północ/południe na pomorzu zaczną się pojawiać za ok 2 tygodnie. Jutro chyba skoczę na wycieczkę mrówkoznawczą i zobaczymy co znajdę.
sony54
Posty: 9
Rejestracja: sob 24 maja, 2008
Lokalizacja: Poznan

czw 26 cze, 2008

Faflun masz racje coś podobnego wczoraj złapałem.
Dzisiaj tez złapałem królowe lecz nie jestem pewien co to za gatunek wszystkie zdjęcia umieszczę w dziale detektywistycznym
Awatar użytkownika
Faflun
Posty: 81
Rejestracja: śr 18 cze, 2008
Lokalizacja: Kartuzy / Pomorskie
Kontakt:

czw 26 cze, 2008

F. sanguinea i F. Fusca na Kaszubach - w gniazdach pojawiają się pierwsze formy płciowe, choć nadal najwięcej królewskich poczwarek.
L. Niger - formy płciowe już się powylęgały - dojrzewają w gniazdach.
Sadownik
Posty: 72
Rejestracja: wt 19 cze, 2007

czw 26 cze, 2008

a ja w wtorek nie wziełem pojemnika na mrówki i akurat była rójka F cinerea
w środę już wziełem to złapałem tylko królową kartonówki
dziś zapomniałem zabrać i ok 20 królowych cinerea widziałem
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

czw 26 cze, 2008

w skarpetki trzeba bylo zbierac
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

pt 27 cze, 2008

Sadownik...jak pech to pech :P
Ale kartonówke masz
SzymaneK
Posty: 22
Rejestracja: czw 26 cze, 2008
Lokalizacja: Wrocław

pt 27 cze, 2008

Witam

czy ktoś z szanownych grypowiczów z okolic Wrocławia widział lub wie gdzie akurat roją się jakieś mrówy????
W sumie gatunek nie jest ważny chciałbym się wybrać na mały wypad z aparatem i może próbówkami :)

obiecuję za info podzielę się ewentualną zdobyczą ;-)

pozdrawiam SzymaneK
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

pt 27 cze, 2008

SzymaneK, wszedzie sie roja :D przejdz sie w sloneczne, cieple popoludnie do lasu, parku lub np. nad rzeke... polecam tez pozwiedzac cmentarze :D
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

pt 27 cze, 2008

Czasem wystarczy mieć otwarte okno, a mrówki same przylecą. :-)
SzymaneK
Posty: 22
Rejestracja: czw 26 cze, 2008
Lokalizacja: Wrocław

sob 28 cze, 2008

Ale problem w tym, że jutro (o to już dzisiaj) mnie nie będzie w domu ;-)
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

sob 28 cze, 2008

W Warszawie była kilka dni temu rójka Tetramorium caespitum ;)
Zablokowany