[Polyergus rufescens] - Pytania do dziennika Mrówkolwa

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

czw 24 wrz, 2009

Tu jest miejsce na wszelkie pytania, sugestie, uwagi i dyskusje dotyczące mojego dziennika
Ostatnio zmieniony pt 25 wrz, 2009 przez Mrówkolew, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

czw 24 wrz, 2009

Jakiś temat z pytaniami by się przydał;) Co do aktywności twierdzę że to nic nadzwyczajnego. Robotnice F. fusca gdy nie ma roboty to po prostu nie pracują. Siedzą nieruchomo, reagują dopiero jak poświecisz na nie ostrym światłem, wstrząśniesz gniazdem lub jeśli wypatrzą intruza. Królowa siedzi między nimi też nieruchomo - takie zachowanie widać u F. fusca z S. sanguinea i F. rufibarbis - wszystkie czynności odbywają się poza naszymi obserwacjami.
Masz rację. Po za tym przypuszczam, ze robotnice przygotowują się już do zimowania. Później im się pewnie ten rytm rozreguluje. Moje Messor capitatus, które mam już ponad 3 lata mają obniżoną aktywność w marcu i kwietniu, a w zimę czerwią i są aktywne na maxa, dlatego w tym roku hibernowałem je właśnie na początku wiosny.
Jeśli amazonka nie złoży jaj w ciągu 2 tygodni, to wrzucę formi na 2 tyg. do lodówki. Co Wy na to?
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

czw 24 wrz, 2009

Gratuluję hodowli.

Rozumiesz, że skoro zostałeś "tatą" tej hodowli na Tobie ciąży obowiązek dostarczania nam wrażeń?

Mam nadzieję, że posiadasz kolonie różnych servifomik, bo będziesz musiał zapewnić swoim amazonkom możliwość rajdów. Owszem, możesz dodawać poczwarki, ale co to za radocha trzymać mrówki, które DOKŁADNIE nic nie robią? Przed Tobą wiele odkryć, wiele godzin obserwacji, których Ci zazdrościmy. :)

Oto moja propozycja eksperymentu: gdy już Twoja kolonia amazonek rozrośnie się do, powiedzmy, 200 osobników, połącz je areną z jakimś terytorialnym gatunkiem, np. F. sanguinea, L. fuliginosus lub F. polyctena. Najlepiej pierwszą i trzecią. Odpowiesz wtedy na jedno z ważniejszych pytań myrmekologii - czy napadnięte gniazdo amazonek używa swoich siepaczy do obrony gniazda (wykazano, że amazonka nie atakuje gniazd Formica sp.). Bać się nie musisz - amazonka powinna ściupać lekko majora F. sanguinea. W razie czego, służę kolonią liczącą sobie kilkaset zbójnic. :)
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

pt 25 wrz, 2009

Ja również gratuluję hodowli... Zaledwie dwa razy obserwowałem polyergusy w czasie rajdu, widok oszałamia.
Życzę sukcesów i cierpliwości.

Pozdrawiam.
M. rubra - L. niger - T. caespitum
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 25 wrz, 2009

Masz błąd w nazwie tematu pisze się Polyergus rufescens.
No i życzę powodzenia w hodowli i miłych obserwacji. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pt 25 wrz, 2009

BartTP pisze:Mam nadzieję, że posiadasz kolonie różnych servifomik, bo będziesz musiał zapewnić swoim amazonkom możliwość rajdów. Owszem, możesz dodawać poczwarki, ale co to za radocha trzymać mrówki, które DOKŁADNIE nic nie robią? Przed Tobą wiele odkryć, wiele godzin obserwacji, których Ci zazdrościmy. :)
W tej chwili nie hoduję żadnych Servioformic, jednak jeśli kolonia amazonek się rozrośnie, spokojnie takowe skołuję ;)
Sam jestem podekscytowany na samą myśl o obserwacji rajdów amazonek we własnym domu :D
Jest nieograniczona ilość eksperymentów z łączeniem gatunków z amazonką, i w każdym przypadku będą one ciekawe.
Póki co dołożę wszelkich starań żeby królowa złożyła jajka i wychowała pierwsze robotnice. Potem będzie z górki :)
Masz błąd w nazwie tematu pisze się Polyergus rufescens.
Fakt, nie wiem skąd się to ,,n" wzięło. Może dlatego, że zmieniłem niedawno satelitę, z Cyfry+, na ,,n" właśnie i jakoś tak zostało mi w podświadomości ;)
W każdym razie proszę moda o zmianę błędu w tytule.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

sob 26 wrz, 2009

Dbaj o tą moją (byłą) amazonkę. Mam nadzieję, że Ci uda się dochować robotnic. Przydało by się jej jeszcze dołożyć trochę poczwarek, ale nie wiem czy teraz jeszcze coś znajdziesz.
pzdr.
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 26 wrz, 2009

francuz pisze:Przydało by się jej jeszcze dołożyć trochę poczwarek, ale nie wiem czy teraz jeszcze coś znajdziesz.
pzdr.
Znajdzie, znajdzie :)
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 04 paź, 2009

Prześliczna, femme fatale.
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

ndz 04 paź, 2009

Ciekawy orszak, o ile to nie jest przypadek - mrówki tworzą jakby okrąg wokół królowej. Z tego by wynikało, że ma daleko silniejsze feromony od królowych F. fusca, które wokół własnych królowych takich nie tworzą.

Ach, jakże chętnie bym wpuścił na wiosnę na arenę królowe pasożytów, jak F. sanguinea i F. rufa!!!!!!! :D

Oczywiście, nie rób tego lepiej - a jeśli zrobisz, to pilnuj królowej P. rufescens jak oka w głowie.

Zaznaczam, że F. polyctena pewnie by jej krzywdy nie zrobiła, bo one nie zabijają matek serviformica (za to robotnice wręcz odwrotnie) - ale ciekawy jestem, czy królowa P. rufescens widziałaby w takiej królowej zagrożenie.

Jezu, jak Ci zazdroszczę!!!!!!!! Tyle ciekawych obserwacji, tyle możliwości łączenia różnych pasożytów... Orgazm do kwadratu!
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

pn 05 paź, 2009

No poprostu cos pieknego! Tylko pozazdroscic :D
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pn 05 paź, 2009

Ciekawy orszak, o ile to nie jest przypadek - mrówki tworzą jakby okrąg wokół królowej. Z tego by wynikało, że ma daleko silniejsze feromony od królowych F. fusca, które wokół własnych królowych takich nie tworzą.
To nie przypadek. Formiki cały czas tak się grupują przy królowej. Ciekawa sprawa.

Na razie nie zamierzam eksperymentować, gdyż kolonia jest jeszcze słaba. Dzisiaj zauważyłem, że padły 3 robotnice formiki... Co mogło być tego przyczyną?
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

pn 05 paź, 2009

Starość.
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

wt 06 paź, 2009

Starość na pewno nie, zbyt młode są wszystkie robo wykluwały się przy królowej. A królowa złapana była coś tak około połowy sierpnia. Zrobiłeś adopcję?
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

wt 06 paź, 2009

francuz pisze:Zrobiłeś adopcję?
Nie dodawałem ani poczwarek (bo ich już nie ma), ani robotnic.
Chyba nie będę czekał i zahibernuję kolonię na 2 tygodnie. Amazonka przed hibernacją raczej już nie złoży jajek.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 06 paź, 2009

Mrówkolew pisze:Chyba nie będę czekał i zahibernuję kolonię na 2 tygodnie. Amazonka przed hibernacją raczej już nie złoży jajek.
A czy nie lepiej będzie im sprawić prawdziwe zimowisko. Chodzi mi o takie na miesiąc. Jakoś nie mam przekonania do takiego chwilowego schładzania mrówek.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

śr 07 paź, 2009

Też bym dłużej potrzymał.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 21 lis, 2009

Jak tam mrówki się mają? :)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 22 lis, 2009

No to fajnie, teraz nie czekamy na jajka tylko na robo ;D
Awatar użytkownika
MrSnowwood
Posty: 150
Rejestracja: ndz 29 lis, 2009

sob 02 sty, 2010

Jestem ciekawy co z tymi twoimi mrówkami się dzieje urwany ten twój dziennik. Amazonka taka fajna mrówa pisz dalej :)
Nie mam zamiaru spełniać czyichś oczekiwań,
W życiu nie chodzi o to by sympatię zdobywać.
Awatar użytkownika
Cuful
Posty: 93
Rejestracja: sob 13 cze, 2009
Lokalizacja: Siemiatycze

ndz 03 sty, 2010

Właśnie, kontynuuj :) Ładnie prosimy. No chyba, że siedzą w lodówie, to wtedy usprawiedliwiony jesteś. Jestem tym bardziej ciekawy zachowań, wymagań itp., bo zamierzam kupić może za pół roku. Ale jak na razie ma kandydatkę do przebicia :)
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

śr 06 sty, 2010

Nic się nie dzieje. Ale luz, trzeba pamiętać, że w hodowli mrówek cierpliwość jest największą cnotą. Kiedy tylko wydarzy się coś nowego i fascynującego (a przy hodowli tego gatunku każda nowość taka jest) od razu o tym napiszę. :)
Awatar użytkownika
MrSnowwood
Posty: 150
Rejestracja: ndz 29 lis, 2009

czw 07 sty, 2010

Jak hoduje się taki gatunek to przyjście na świat każdej robotnicy jest niezwykle ekscytujące ^^ Pisz o wszystkich nowościach nawet tych z pozoru błahych. No i off cors więcej zdjęć :)



Pozdrawiam
Nie mam zamiaru spełniać czyichś oczekiwań,
W życiu nie chodzi o to by sympatię zdobywać.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 06 lut, 2010

No to gratuluję :) Nic tylko czekać na pierwsze robo ;) Czym je karmisz, dalej drewnojadami?
ODPOWIEDZ