Formica pratensis

Obserwacje mrówek w naturalnym środowisku

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

czw 01 kwie, 2010

Właśnie znalazłem czwarte mrowiska tejże mrówki i proponuję aby tutaj kontynuować dyskusję o Formicy pratensis z tematu "wiosna".

Zaobserwowałem dziwne zjawisko. Mianowicie robotnice Formicy pratensis ciągnęły po mrowisku, może głupio to zabrzmi, ale ciągnęły sarnie odchody :wtf: Zaraz wrzucę dokumentację.

Edit:
Obrazek

A tu większe zgromadzenie niż ostatnio:
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony czw 01 kwie, 2010 przez dexter688, łącznie zmieniany 2 razy.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 01 kwie, 2010

O w mordę.. sporo ich ;) Może się do rójki przygotowują, albo tylko wygrzewają.
A te odchody ciągnęły pewnie po to żeby sobie gniazdo uszczelnić, widocznie nie robi im różnicy czy to źdźbło trawy czy odchody ;p

Też ostatnio w lesie widziałem jak F.rufa nosiła mrówki (pozycja embrionalna) z/do mrowiska ;)
Ostatnio zmieniony czw 01 kwie, 2010 przez pawelllQwE, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 01 kwie, 2010

Rozkładające się odchody wydzielają ciepło. Po zgromadzeniu widać że mrówki mają jego deficyt więc może tak próbują podnieść temperaturę w mrowisku? Samo zgromadzenie zaiste imponujace
główny maruda
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

czw 01 kwie, 2010

Pierwszy raz w życiu widziałem coś takiego.
A pratensis jest rzeczywiście tak rzadka?

Bo jak patrzę po okolicy to wydaje mi się że jest ich sporo. :lol:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 01 kwie, 2010

Jest rzadka. U mnie na ten przykład w lasach nie znalazłam ani jednego siedliska mrówek z grupy rufa
główny maruda
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 01 kwie, 2010

W niektórych miejscowościach jest ich mnóstwo a gdzie indziej w ogóle ;)
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

czw 01 kwie, 2010

A czy to na pewno jest czarniawka ? I po czym się ją odróżnia od innych mrówek grupy rufa?
Obrazek
Ostatnio zmieniony czw 01 kwie, 2010 przez dexter688, łącznie zmieniany 3 razy.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 01 kwie, 2010

Ma wyraźną, dużą plamę na grzbiecie.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

czw 01 kwie, 2010

Dzięki. :wink:
Drwal pisze:Po zgromadzeniu widać że mrówki mają jego deficyt
Hmm... :? No dobra zapomniałem dopisać: zbiorowisko było na innym mrowisku a sprawa z odchodami na innym :)
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

czw 01 kwie, 2010

dexter688 pisze:I po czym się ją odróżnia od innych mrówek grupy rufa?
i dużo włosków na odwłoku.
Sekiel97
Posty: 23
Rejestracja: wt 16 mar, 2010
Lokalizacja: W-wa

czw 01 kwie, 2010

We wsi Kamieńczyk(okolice Wyszkowa) znalazłem duże gniazdo.
[img]http://download1.klimacik.pl/e-gify.com/1597.gif[/img] [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c3/Flag_of_Ethiopia_%281975-1987,_1991-1996%29.svg/200px-Flag_of_Ethiopia_%281975-1987,_1991-1996%29.svg.png[/img]
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

pt 02 kwie, 2010

Poświeciłem lampką na arenę u osieroconych rufi, i zauważyłem to samo zachowanie co u pratensis, robotnice wynoszą się w nagrzane miejsce. Na arenę zawsze wychodziło od 2, do 6 roboli odpowiedzialne za pokarm,reszta ok 30 zawsze zostawała w gnieździe zbite w kulke w okół kilku jajek, po dłuższej obserwacji: 3 konkretne robotnice wynoszą inne z gniazda w nagrzane miejsce, żadna samodzielnie nie wraca.
Ostatnio zmieniony pt 02 kwie, 2010 przez Umbramen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

sob 03 kwie, 2010

Włoski na odwłokach widać nawet gołym okiem - to prawda.

Umbramen, bardzo ciekawe spostrzeżenie. Jaka część robotnic została wyniesiona z gniazda? I czy wynoszą się w pozycji embrionalnej?

PS: Dziś u mnie 4*C. Spodziewałem się, że nie zastanę żadnych robotnic na wierzchu mrowiska, a tu zonk. Wejścia do mrowiska obstawione przez kilkudziesięciu strażników, kilkanaście robo biega po kopcu, ledwo nachyliłem się nad mrowiskiem, a zbiegło się pełno mrów. Podnosiły przednią część ciała nad ziemię i rozwierały żuwaczki.
Ostatnio zmieniony sob 03 kwie, 2010 przez dexter688, łącznie zmieniany 1 raz.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

sob 03 kwie, 2010

Robotnice pratensis nie różnią się od siebie wielkością tak diametralnie jak rufa czy polyctena, sa zdecydowanie okazalsze. Budują mniejsze kopce i są ogólnie fajniejsze :P
dexter688 pisze:Jaka część robotnic została wyniesiona z gniazda? I czy wynoszą się w pozycji embrionalnej?
Wszystkie wyniosły, wszystkie w pozycji embrionalnej, fajnie to wyglądało jak trofalaksja, a nagle jedna sie zwija i zostaje wyniesiona. Jak zgasiłem lampkę to zbiły się w kupkę w koncie, a dziś rano wszystkie były z powrotem w probówce.

Wstałem dzisiaj wyjątkowo wcześnie o 10,40 :roll: , i poszedłem do lasu, przed chwilą wróciłem bogatszy o wiele nowych stanowisk F. polyctena i kilkanaście zdechłych starych debów, z krótych jeden jest zamieszkany przez ogromna kolonię kartonówki. Pod dębami było pełno trocin, cholira wie co w nich siedzi … ja chce jakieś campo … :D
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

sob 03 kwie, 2010

Hmm... Takie pytanie: jeśli kolonia jest polikaliczna to w jakiej odległości od siebie mogą znajdować się poszczególne gniazda?
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 03 kwie, 2010

Zależ czy chodzi Ci o oddalone od siebie najbardziej czy średnio między każdym ;]
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

ndz 04 kwie, 2010

Średnio. Mam kilka gniazd pratensis, wiem które jest najstarsze a w promieniu jakichś 10-20 metrów kolejne dwa. I zastanawiam się czy to nie jest jedna polikaliczna kolonia.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 04 kwie, 2010

Raczej polikaliczne ;)
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

sob 17 kwie, 2010

http://picasaweb.google.pl/116312454262 ... tensisRufa#
Trochę zdjęć kiepskie ale widać co nieco ...
1-11- pratensis
11-17 rufa

Jak odróżnić te dwie ślicznotki:
F. pratensis:
- większe robotnice niźli rufy;
- mniejsze (brak) dysproporcje pomiędzy robotnicami;
- kopce niskie o malej powierzchni zbudowane z patyków-malej ilości igliwia, na skraju lasów, na dużych polanach, na polach o małym zakrzewieniu;
- mają gorszy wzrok, palec zbliżony na 5 cm do kopca zostaje niezauważony, a jak go zauważą to szczerzą żuwaczki i uciekają;
- wyraźna duża czarna kropka na ciemnym tułowiu;
- mocno owłosiony odwłok tułów oraz głowa;
- pokroju ogólny wygląd "pakerka"
- stylik na zakończeniu ciemniejszy

F.rufa
- robotnice mniejsze i dysproporcjonalnej wielkości wobec siebie;
- kopce bardzo wysokie i o dużej powierzchni, aczkolwiek (wyższe niż szersze) umiejscowione w głąb lasu w oświetlonych miejscach przy dużych drzewach.
- doskonały wzrok wystarczy się zbliżyć do kopca żeby mrówy zaczęły strzelać w nas kwasem,
-mała rozmazana kropka na tułowiu, owłosiony odwłok, na jasnym tułowiu i głowie włosków brak.
- bardziej smukła
- jasny stylik

Starsi ludzie mówili że rufa to szepczące(szeleszczące) mrówki, bo przy kopcu było słychać cichy szept, szelest. Robotnice wcierane w bolące miejsca łagodziły bóle (nie wiem czy to działało ale pamiętam jak starsza kobieta wsadzała rękę do mrowiska i nacierała sobie nimi nogę). :szczena:

U mnie jest 5 gniazd pratensis i kilkadziesiąt gniazd rufy, dzisiaj byłem w lesie i robiłem każdemu napotkanemu gniazdu zdjęcie, niestety szybko mi padła bateria. :zenada:

Te informacje nie mają żadnego naukowego potwierdzenia to tylko moje wnioski głównie z dzisiejszych obserwacji. Jak coś źle to mówić poprawie.

A tu zdjęcia z dzisiejszej wycieczki w las :

http://picasaweb.google.pl/116312454262 ... uBluetooth#
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

sob 17 kwie, 2010

Umbramen pisze:mniejsze (brak) dysproporcje pomiędzy robotnicami;
Z tym że "brak" się nie zgodzę, z "mniejsze" tak. Mają polimorfizm, może mniejszy niż u rufy ale mają.
Umbramen pisze:Starsi ludzie mówili że rufa to szepczące(szeleszczące) mrówki
Przy mrowiskch pratensis słychać to samo :) . Zwłaszcza podczas agregacji (tak się nazywa zgromadzenie robotnic na powierzchni kopca) kiedy wychodzi ich kilka tysięcy. :wink:
Umbramen pisze:Robotnice wcierane w bolące miejsca łagodziły bóle
Moi dziadkowie też mi to opowiadali. :wink:

Kto na ochotnika spróbuje?

PS: Trzy mrowiska koło mnie zajmuje jedna kolonia, czwarte jest samodzielne.

Edit: U mnie pratensis ma kopce z suchej trawy :wink:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 17 kwie, 2010

Umbramen pisze:na jasnym tułowiu i głowie włosków brak.
A ja myślałem, że polyctena nie ma włosków na tułowiu (lub mniej niż 6) ;)
wronek
Posty: 11
Rejestracja: czw 15 kwie, 2010
Lokalizacja: Morawica

sob 17 kwie, 2010

http://formicopedia.org/mrowki/Porównan ... ju_formica

Dokładne porównanie pospolitych mrówek rodzaju Formica.
ODPOWIEDZ