BigBrother - Formica Edition!

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Co sądzisz o tym projekcie

Świetne! Też takie chce!
9
35%
Podoba mi się.
13
50%
Nie mam zdania.
2
8%
Nie podoba mi się.
0
Brak głosów
Szkoda czasu i pieniędzy!
2
8%
 
Liczba głosów: 26
Bushman
Posty: 17
Rejestracja: śr 25 sie, 2010

śr 22 wrz, 2010

Cześć. Chciałem wam zaprezentować moją konstrukcje do zdalnej obserwacji małej koloni w probówce.

W skład konstrukcji wchodzi:
- kamera USB Creative Live! Cam (zmodyfikowana),
- świecące diody czerwone (LED),
- potencjometr,
- kilka przewodów,
- termometr,
- probówka "formikarium"
- kartka papieru.

Kamerę zmodyfikowałem w taki sposób aby miała gniazdko z napięciem 5V z portu USB i wyjściem diody z kamerki (na potem). Aktualnie diody czerwone są podpięte tylko przez potencjometr ale docelowo zamierzam podłączyć je w taki sposób aby załączały się razem z lampką kamery (trochę wyższa szkoła jazdy).

Obrazek

"Formikarium" jest zrobione z plastikowej probówki, korka, plastikowej zatyczki, waty i odrobiny kleju (do przyklejenia nóżek). Zatyczkę przewierciłem i wewnątrz umieściłem zwitek waty tak aby ułatwić sobie otwieranie i zamykanie probówki a jednocześnie zapewnić mikro-wentylacje dla koloni.

Obrazek

Całość ustawiłem na pustej półce nad komputerem przodem kamery w kierunku okna tak aby światło dzienne oświetlało kawałek papieru ustawiony zaraz za probówką. Za przesłoną z papieru umieściłem diody świecące w taki sposób aby w nocy oświetlały przesłonę i pozwalały na dalszą obserwację po zmroku/zgaszeniu światła. Dodatkowo umieściłem tam zwykły termometr przyklejony kawałkiem taśmy dwustronnej aby się nie przemieszczał.

Obrazek

Całość podłączyłem do komputera, na którym uruchomiony jest webcam-server. W przyszłości zamierzam uruchomić to na sprzęcie dedykowanym. Do tego celu zamierzam użyć routera Edimax BR-6104KP z zainstalowanym systemem openWRT tak aby kamerka mogła pracować 24/7 co w obecnej konfiguracji jest nie możliwe (czasem wyłączam komputer :P )

Efekt całej tej dłubaniny możecie zobaczyć tutaj:
http://w.nycz.bytom.pl/formica/ i pod nowym adresem http://www.bushman.pl/formica/

Mam nadzieje że podoba wam się pomysł zdalnego podglądania mrówek bez niepokojenia ich.

Pozdrawiam,
Bushman
Ostatnio zmieniony ndz 26 wrz, 2010 przez Bushman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 22 wrz, 2010

Fajnie, że Ci się chciało dłubać, podoba się Obrazek
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

śr 22 wrz, 2010

Super pomysł! Jeszcze fajniej by było gdyby ta kolonia była bardziej rozwinięta. Ciekawiej by się oglądało :) Z drugiej strony - użytkownicy mogą regularnie śledzić rozwój kolonii, od rójkowej królowej, aż do ogromnej kolonii z tysiącami robotnic :)

Powodzenia! :)
Bushman
Posty: 17
Rejestracja: śr 25 sie, 2010

śr 22 wrz, 2010

Mrówkolew pisze:Jeszcze fajniej by było gdyby ta kolonia była bardziej rozwinięta
Pamiętaj że to jest moja pierwsza mrówka. Jak się coś wylęgnie to będzie bardziej rozwinięta. :wink:
Może inni się dołączą i zrobią stream do swoich, już rozwiniętych koloni. Któż to wie? :)

Bushman
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 23 wrz, 2010

świetne :naglowie:
mam kamerkę muszę o tym pomyśleć :-D
główny maruda
lukatus
Posty: 71
Rejestracja: pt 30 kwie, 2010
Lokalizacja: międzyrzecz

ndz 26 wrz, 2010

Gratuluję pomysłu. Możesz podczepić to pod swój dziennik (jeśli jeszcze tego nie zrobiłes).
L. niger
Bushman
Posty: 17
Rejestracja: śr 25 sie, 2010

ndz 26 wrz, 2010

Nie mam dziennika :P A kamerka jest teraz dostępna również pod adresem http://www.bushman.pl/formica/.

Pozdro,
Bushman
Mike
Posty: 95
Rejestracja: śr 15 wrz, 2010
Lokalizacja: Iwonicz

pt 01 paź, 2010

Bardzo fajny patent :D . Jeszcze by tak zamontować kamerki z różnych stron i całkowity monitoring :wink:
Bushman
Posty: 17
Rejestracja: śr 25 sie, 2010

ndz 03 paź, 2010

Jak będzie tak daleko że się przestrzeń zwiększy to się o lepszym zapleczu technicznym pomyśli :P
Może jak postawie server dedykowany i wybuduje formikarium to dodam kamerę na arenę. Może jeszcze założę konto na PayPal'u i zacznę zbierać donacje na zakup lepszych/więcej kamer.

Ahh... te marzenia :wink:
ODPOWIEDZ