Kiedy łapać królowe

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Sael
Posty: 32
Rejestracja: wt 19 lip, 2011

wt 19 lip, 2011

Witam !

Jestem nowy w tym temacie i chciałbym zacząć od L.niger. I tu się zaczyna problem. Nigdzie nie moge dojrzeć żadnej królowej. Nie wiem czy to przed ten deszcz (kilka dni temu lało jak z cebra) czy może jest za zimno, chociaż to akurat wykluczam (bo jest nawet nawet). Mieszkam na wsi okolice (dalekie :)) Łodzi
I teraz:
chciałbym wiedzieć w jakie dni szukać L.niger (tylko tyle wiem że w lipcu i sierpniu)
gdzie je szukać (czy w lesie czy gdzieś indziej).

PS
Widziałem tylko królową (bo to duże cholerstwo było) tylko nigdzie nie mogłem znaleść tego gatunku (cała czarna z kawałkiem żółtawego odwłoka).
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

wt 19 lip, 2011

Cześć, najprawdopodobniej widziałeś Lasius flavus - równie dobrze nadaje się na pierwszą mrówkę.
Nigery teraz dośc intensywnie się roją, więc nie znasz dnia ani godziny kiedy napotkasz grubą ;)
Szukaj na chodnikach, parkingach, boiskach... Na otwartych przestrzeniach najłatwiej coś znaleść. Najlepiej w duszne, upalne dni.
Awatar użytkownika
Sael
Posty: 32
Rejestracja: wt 19 lip, 2011

wt 19 lip, 2011

Niestety zapomniałem dodać że tamta królowa miała jeszcze skrzydła, więc ja wypuściłem (ale przynajmniej wiem co siedzi w moim warzywniku :)). Łaziłem troch tu, trochę tam i jak narazie nic nie złapałem. Może coś jutro się uda (a może nawet jeszcze dziś :))
Awatar użytkownika
Sael
Posty: 32
Rejestracja: wt 19 lip, 2011

wt 19 lip, 2011

No dobra, cuś złowiłem, tylko nie wiem czy to nie zamałe jest
http://imageshack.us/photo/my-images/71 ... 0612n.jpg/
ma jakieś 7-8mm (mniej więcej :))
Królowa czy nie ?
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 19 lip, 2011

Królowa tylko nie powiem Ci jakiego gatunku. Wygląda na klasztorną. Przydały by się lepsze foty ;)
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Sael
Posty: 32
Rejestracja: wt 19 lip, 2011

wt 19 lip, 2011

Nie da rady lepszych fot :( i tak się ciesze że takie wyszły (telefon swoje lata ma :))
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 19 lip, 2011

Zrób zdjęcie z dalsza, z takiej fotki nikt nie oznaczy.
Awatar użytkownika
Sael
Posty: 32
Rejestracja: wt 19 lip, 2011

wt 19 lip, 2011

Znaczy chodziło mi o to że ten telefon swoje lata ma wiec aparat zawsze nie działa. A pro po: to normalne że królowa wogóle się prawie nie rusza ?
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 19 lip, 2011

Jak to w ogóle? Jeśli stoi i od czasu do czasu się poruszy, a najczęściej tylko czółkami to wszystko jest ok.
A jeśli leży na plecach to nie jest ok :P
Awatar użytkownika
Sael
Posty: 32
Rejestracja: wt 19 lip, 2011

wt 19 lip, 2011

Myślałem że królowe są bardziej ruchliwe :) A kiedy mniej więcej mogę się spodziewać jaj ?
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 19 lip, 2011

Dziś , jutro, że tydzień nikt nie jest w stanie określić, ale jak królowa będzie miała spokój to zniesie szybciej ;)
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Sael
Posty: 32
Rejestracja: wt 19 lip, 2011

wt 19 lip, 2011

Królowa została umieszczona w strzykawce i włożona do mało otwieranej szuflady (mam nadzieję że brak światła jej nie zaszkodzi). Gdy uzbiera się troche robotnic wprowadzę ją to formi za 3 złote :)

EDIT:

Ta królowa, sądząc po kolorze, to L.niger (chyba :wink: )
Zapomniałem się zapytać: od kiedy należy zacząć dokarmianie ?
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

śr 20 lip, 2011

Raczej to L.niger. Maleńka krople miodu możesz dać, powinna się skusić.
Awatar użytkownika
Sael
Posty: 32
Rejestracja: wt 19 lip, 2011

śr 20 lip, 2011

Teraz, czy po wychowaniu pierwszych robotnic ? A czy muszę jakoś dogrzewać królową ? (w pokoju mam mniej - więcej 23 stopnie)
karol223
Posty: 98
Rejestracja: sob 04 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce / Ujrzanów

śr 20 lip, 2011

Możesz już teraz. Jak sie skusi to dobrze jak nie to tez zle nie jest.
23 stopnie jak dasz jej spokój to wystarcza :wink:
Awatar użytkownika
Sael
Posty: 32
Rejestracja: wt 19 lip, 2011

śr 20 lip, 2011

Przekopałem szafki - miód niestety brat wyżarł (który nawiasem mówiąc łakomy jest), a do sklepu nie uśmiechami się gnać, bo dopiero burza była. Czy ten miód może być zastąpiony sokiem z truskawek (bardzo słodki, własnoręcznie robiony 8) , chyba nawet tegoroczny)
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 lip, 2011

A po co w ogóle dokarmiać, skoro to klasztorka...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pt 22 lip, 2011

Możesz dać, ale malutką kropelkę, najlepiej końcówką igły. Bo rozpaćka po całej strzykawce.
Awatar użytkownika
Sael
Posty: 32
Rejestracja: wt 19 lip, 2011

pn 25 lip, 2011

Kapkę miódu jej dam. I teraz trzeba czekać na pierwsze jajka :)
gojlad
Posty: 4
Rejestracja: pt 22 lip, 2011

wt 26 lip, 2011

A ja może podłączę się pod temat-po co kolejny zakładać. Mam pytanie, czy jak dam robotnice(z jakiegoś tam gniazda) do królowej(której owe robotnice nigdy nie spotkały) to jest szansa, że robotnice ją zaadoptują? Dodam jeszcze, że królowa złożyłą już jaja a mi za bardzo nie chce się czekać, aż pojawią się pierwsze robo.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 26 lip, 2011

Cierpliwość to podstawa.

Lepiej podrzucić poczwarki niż robotnice.
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

wt 26 lip, 2011

Dokładnie. Obce robotnice najprawdopodobniej utłuką Ci królową.
Awatar użytkownika
Sael
Posty: 32
Rejestracja: wt 19 lip, 2011

czw 28 lip, 2011

Pryz okazji: formi można zbudować z suporeks ? (to odmiana betonu komórkowego, taki biały)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 28 lip, 2011

Tak.

ssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
Awatar użytkownika
Sael
Posty: 32
Rejestracja: wt 19 lip, 2011

czw 28 lip, 2011

Hmm.. Chyba pojawiły się jajeczka :!: Ale by się upewnić pytam: czy te jajeczka są troszkę mniejsze od głowy królowej ? (L.Niger) Bo na początku to myślałem że to kawałeki waty :D , ale dzisiaj pojawiło się tego więcej i jakby poukładane w kupce. Po jakim (mniej-więcej) czasie wyklują się larwy ?
ODPOWIEDZ