Mrówki Chorwacji ( Wyspa Brać )

Odwiedziłeś ciekawą okolicę, napotkałeś ciekawe gatunki - napisz o tym ;)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

ndz 10 mar, 2013

Witam! :D
Ze względu na to, że byłem na wakacje w Chorwacji :plaza: ( Wyspa Brać ), opowiem o mrówkach jakie tam spotkałem i jak się na nie natknąłem.
Rano - z racji tego że przyjechaliśmy w nocy-wyszedłem sprawdzić jak jest na polu. Na polu było ciepło, upał 40 *C.
Wyszedłem na boso na dwór i od razu, jeszcze na tarasie przystanąłem: niby nic ciekawego, ale na tarasie chodziła mrówka do złudzenia przypominająca nigera, może i niger.
Poszedłem 3 kroki dalej, ale tu już przystanąłem, jak wryty: szlak małych, czerwonych mrówek ciągnął się wzdłuż murku. Po dwóch sekundach zorientowałem się, że to Pheidole pallidula: na szlaku wędrowało kilku pilnujących porządku xD majorów. Ledwie poszedłem 2 kroki na przód, a już zauważyłem Aphaenogaster sp. i Messor cf. structor.
I to wszystko na przestrzeni 5m2!!! Jak się zorientowałem po kilku dniach, obok kolonii Pheidole mieszkała mała, okupowana przez Pheidole kolonia termitów. Byli też żołnierze. Powtarzam: nie wyszedłem jeszcze poza teren hotelu!
Później koło plaży spotkałem Crematogaster sp.
Na plaży, na kamieniach łaziły małe smukłe mrówki ( mała głowa, mały, smukły odwłok i tułów ), bardzo podobne do Formica. To tyle, jeśli chodzi o mrówki Wyspy Brać!
Dodam jeszcze, że pewien stary major Messor structor szedł sobie samotnie przez żwirek, gdy nagle taka stara pani pokazała go małemu dziecku, uśmiechnęła się do niego, po czym majora po prostu rozdeptała i zgniotła na papkę :evil: . Miałem ochotę jej przywalić, ale zachowałem rozum i tego nie zrobiłem :evil: .
To tyle, jeśli chodzi o mrówki Chorwacji, które zidentyfikowałem od razujak je zobaczyłem :wink: .
GG: 51713465
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

ndz 10 mar, 2013

Musisz mieć dobre nerwy bo ja bym nie zakończył na ominięciu mrówczego zabójcy,ale żeby przywalić to też nie bo szkoda wakacji na policji :D
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

ndz 10 mar, 2013

:D
No masz rację...Szkoda wakacji :D . Ale ta pani jest taka wkuuuuuuuuuu.........rzająca :D .
W te wakacje chyba też tam będziemy, więc przywiozę trochę robo ( i żołnierzy ), termity też przywiozę ;).
Żołnierz termit był wielkości majora Pheidole, ale słabszy, gdysz* mają delikatne ciało, które w większości składa się z wody.

*To Ci się udało :pstryk: /patry
GG: 51713465
Tarty
Posty: 62
Rejestracja: sob 02 mar, 2013

ndz 10 mar, 2013

barciu pisze:gdysz mają delikatne ciało, które w większości składa się z wody.
Sam chyba musiałeś rozgnieść takiego termita, by to stwierdzić :pstryk:
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

ndz 10 mar, 2013

No raz przez przypadek, ale staram się nie robić krzywdy żadnym stworzeniom.
GG: 51713465
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

wt 02 lip, 2013

W tym roku jadę też, w sierpniu.
Czy wstępnie powiedzieli byście jakie gat się roją w sierpniu, na wyspie Hvar?
GG: 51713465
ODPOWIEDZ