Rójka 2014

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pn 31 mar, 2014

Dzisiaj znalazłem pierwszą tegoroczną królową - F. cf. rufa
Centrum Kalisza, około 16:30. Ciepły słoneczny dzień.
=czarny=
Posty: 89
Rejestracja: wt 10 sie, 2010

śr 07 maja, 2014

Witam jest to moj pierwszy post chyba po 2 latach.
widzę ze nikt tu jakos specjalnie nie pisze wiem ja troszke od siebie dam.
Otoż jak wracalem ze szkoly na plecach kolegi usiadla skrzydlata królowa prawdopodobnie Formica Rufa lub formica pratensis (Nie jestem specem od identyfikacji mrówek).
Byla to godzina ok 13.00. Zdziwila mnie ta królowa bo chwile potem zaczelo padac i byla burza wiec i tak pewnie zginela.Normalne zeby w taka pogode sie roiły ?
Jaka inna mrowka jest do nich podobna ?
I czy warto isc teraz na poszukiwanie krolwej skoro jest mokro ?
(Sory za pytania bo to nie ten dzial).
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

śr 07 maja, 2014

=czarny= pisze:Witam jest to moj pierwszy post chyba po 2 latach.
widzę ze nikt tu jakos specjalnie nie pisze wiem ja troszke od siebie dam.
Otoż jak wracalem ze szkoly na plecach kolegi usiadla skrzydlata królowa prawdopodobnie Formica Rufa lub formica pratensis (Nie jestem specem od identyfikacji mrówek).
Byla to godzina ok 13.00. Zdziwila mnie ta królowa bo chwile potem zaczelo padac i byla burza wiec i tak pewnie zginela.Normalne zeby w taka pogode sie roiły ?
Jaka inna mrowka jest do nich podobna ?
I czy warto isc teraz na poszukiwanie krolwej skoro jest mokro ?
(Sory za pytania bo to nie ten dzial).
Tak, to dobra pogoda do rójek mrówek, po tylu latach powinieneś już to wiedzieć.
Mogła to być F. rufa lub F. polyctena inne gatunki są bardzo mało prawdopodobne.
Iść możesz, tylko że tej mrówki się nie hoduje.

P.S. Zacznij pisać bardziej jak człowiek ;)
=czarny=
Posty: 89
Rejestracja: wt 10 sie, 2010

śr 07 maja, 2014

Tak tylko że przez dwa lata nie intersowalem sie tak mrówkami :D
A to że Rufy sie nie hoduje to akurat wiem :)
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

sob 10 maja, 2014

Ja znalazłem jakieś 5 dni temu skrzydlatą królową Manica rubida
oraz skrzydlatą rufa/polyctena.
Niedawno, ok. 3 dni temu znalazłem 2-3 rufa/polyctena.
Ok. 2 dni temu znalazłem też królową Lasius ( Chtonolasius ) sp.,
jakiś pasożyt.


Tak poza tym to znalazłem 5-6 zeszłorocznych Myrmic, z których zatrzymałem sobie 3.
GG: 51713465
kristofel
Posty: 86
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Poznań / Zielona Góra

ndz 25 maja, 2014

Od paru dni szukam tegorocznych rójkowych damek, i dziś się udało, jest to Myrmica. Ostatnio nastały ciepłe, wilgotne dni, czy ktoś również ostatnio coś znalazł?
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pn 26 maja, 2014

kristofel pisze:Od paru dni szukam tegorocznych rójkowych damek, i dziś się udało, jest to Myrmica. Ostatnio nastały ciepłe, wilgotne dni, czy ktoś również ostatnio coś znalazł?
To nie jest rójkowa królowa.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 15 cze, 2014

Wtorek skwar niemiłosierny Rzeszów brunka na balkonie.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 17 cze, 2014

ok. 7.06 - L. brunneus. W między czasie pełzało trochę L. fuliginosus (łącznie z niezbyt ciepłym dzisiejszym porankiem).
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

czw 26 cze, 2014

25. 06. Gorlice i Okolice. 2 skrzydlate królewny kartonówki. Pogoda chłodnawo, choć do 14 pogodnie, później deszcz.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 28 cze, 2014

Dziś późna brunka, albo wczesna nigerka. Jak na razie z welonem.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 05 lip, 2014

Truteń Formica i królowa F. pratensis szukająca odpowiedniego gniazda do wniknięcia.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 25 lip, 2014

25.07 widziałem kukającego trutnia czterokropka z gniazda.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
niko
Posty: 154
Rejestracja: ndz 22 gru, 2013

pt 25 lip, 2014

Dziś o 18:30 odbyła się regularna masówka: (po przejściu po ogrodzie naliczyłem)
L. niger (ok 30)
L. flavus (ok 60)


Chthonolasius (ok 35!) :mrgreen: :naglowie: :ojezu: :o
były wszędzie! kolorystycznie pomarańczowych do czarnych :3

20km od tarnowa
Wielki powrót...
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 02 sie, 2014

Kolejna królowa F. pratensis szukająca gniazda do wniknięcia.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

sob 09 sie, 2014

13 królowych Tetramorium caespitum jakieś 3-4 tygodnie temu, na Kaszubach,
Dużo Lasius niger, wszystkie widziałem jak biegały cały dzień, od ok. 12:00 do 17:00 - 18:00, Nowy Dwór Maz.
1 Lasius flavus, ok. godziny 12, dość wcześnie wg. mnie, Dubielno koło Torunia.
Leptothorax sp., prawdopodobnie rójkowa, bo chyba ich czas jest - złapana wczoraj, ok. 14 godziny na korze ( szukałem zaleszczotków i znalazłem ją - jestem o niebo bardziej zadowolony niż bym złapał zaleszczotka :) ), złapana w Nowym Dworze Maz., Koło Warszawy.
Formica cf. fusca ( ale raczej fusca, bo koło Warszawy bym się lemani nie spodziewał :) ). Nowy Dwór Maz.
Lasius fuligonosus, Nowy Dwór Maz.
Lasius umbratus, Nowy Dwór Maz.



Wszystkie powyższe, z wyjątkiem nigerki i flavusa złapałem/widziałem ok. południa, godzina 15:00-16:00.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 23 sie, 2014

Po pięciu latach kolejna królowa tym razem już bez skrzydeł :D Przyłapana na kopaniu norki w kawałku klocka z gruszy przeznaczonym na spalenie. Leptothorax prawda?
Obrazek
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 23 sie, 2014

Pewno tak; ja złapałam 2 świeże L. cf. acervorum w zeszły weekend (jedna w patyku, jedne wędrująca); niestety lunęło jak z cebra i na tym się skończyło tego dnia.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
WALEC
Posty: 21
Rejestracja: czw 13 cze, 2013

ndz 24 sie, 2014

U mnie wczoraj rójka Myrmica sp., a w gniazdach złodziejki już poczwarki królewskie widziałem. Może coś w tym roku złapie...
niko
Posty: 154
Rejestracja: ndz 22 gru, 2013

ndz 24 sie, 2014

wczoraj masówka flavusa i złapana złodziejka :)
Wielki powrót...
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 30 sie, 2014

Masowa rójka wścieklic później będę próbował oznaczać.
Edit: F fusca/ lemani

Edit2: Pierwomrówka to F. lemani bo naliczyłem przeszło 10 włosków na grzbiecie. Wścieklice to prawdopodobnie M. sabuleti.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pn 01 wrz, 2014

Kartonówka i F. lemani która ma fotę z alienem .... Ale nie on najważniejszy, ale łuska pomostka, która ma być tak wykrojona? http://images67.fotosik.pl/138/81ec942e3a530576.jpg + sobotnie wścieklice pętające się co krok
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

pn 01 wrz, 2014

Dużo chtonolasius, ok. godziny 15-16 w Kunkowej.
GG: 51713465
niko
Posty: 154
Rejestracja: ndz 22 gru, 2013

pn 01 wrz, 2014

Chthonolasius Myrmica Formica fusca/lemani
Tarnów
Wielki powrót...
Slayer
Posty: 35
Rejestracja: śr 30 lip, 2014
Lokalizacja: Wołomin

wt 02 wrz, 2014

Myrmica rubra
14.30
okolice warszawy (Wołomin)
sztuk : 1
ODPOWIEDZ