Wiosna

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 20 lut, 2007

Witam :)
W dniu dzisiejszym miałem sposobność pogmerać w zasobach Śremu i Kórnika - wiosna jest tam dla nas już w pełni - Formica polyctena oraz F.rufa wyległy na kopce i grzeją się w promieniach wiosennego słońca - 14naście gatunków poza nimi również. Gdy tyklko uda mi się zagospodarować "łupy" opiszę całość ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
DAAMOOK
Posty: 179
Rejestracja: wt 11 paź, 2005
Lokalizacja: Białystok

śr 21 lut, 2007

Acha u Was wiosna a u mnie dzis w dzien bylo -5 stopni a jutro ma byc -9.

I co ja mam robic? :wink:

Dwa dni temu bylem w lesie i powiem ze lezy tam jeszcze dobre 20-40 cm sniegu. A bylem na kuligu ;]
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

śr 21 lut, 2007

U mnie w tej chwili jest -8 na liczniku :P
sokolceltic
Posty: 81
Rejestracja: pt 18 sie, 2006
Lokalizacja: Leicester, UK

pt 23 lut, 2007

u mnie temperatury wachaja sie w ciagu tygodnia od 2 do 15 stopni wiec nie sadze zeby jakies mrowy mogly wyjsc na wiosenny spacer, jednak jesli cos sie ruszy napewno sie tym zainteresuje a tak z innej beczki pamietam w zeszlym roku na terenie fabryki w ktorej pracuje (mamy tam troche terenow trawiatych - takie zboczenie angolii) podczas rojki l. niger byly setki krolowych biegajacych po chodniku, ulicy poprostu byly wszedzie, pamietam ze szefostwo chialo podjac jakies dzialania z tym zwiazane ale na cale szczescie okazaly sie za drogie...mam nadzieje ze to sie powtorzy w tym roku i cos sobie zlapie :)
Ulti
Posty: 23
Rejestracja: ndz 15 paź, 2006

pn 26 lut, 2007

Taaak :) Może, żeby nabić więcej postów uaktualniajcie codziennie dane z regionu. :lol: Wszyscy by wiedzieli jakie temperatury u Was są, nie chcemy żeby takie ważne informacje umknęły :)
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

pn 26 lut, 2007

Ulti,

Napisałaś post tylko po to, żeby zwrócić innym uwagę, że wg Ciebie (ja mam inne zdanie) tylko nabijają posty, a sama co w takim przypadku robisz?

Wg mnie Twoja wypowiedź jest ciut nadgorliwa i zbyt złośliwa.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Ulti
Posty: 23
Rejestracja: ndz 15 paź, 2006

pn 26 lut, 2007

Dobrze Panie moderatorze :P wytnij sobie tego i poprzedniego posta mojego żebym nie miała ich za dużo :P Bo przecież tylko nabijam i nabijam :P Chociaż jak wchodzę na forum po jakimś czasie i jak czytam w postach takie rzeczy "U mnie w tej chwili jest -8 na liczniku" albo "Acha u Was wiosna a u mnie dzis w dzien bylo -5 stopni a jutro ma byc -9" to mnie irytuje bo jakoś nie wnosi to nic nowego do mojej wiedzy o mrówkach, a jest w każdym dziale jakiś nowy post, nowy temat człowiek zagląda a tam "prognoza pogody".
Ile ja bym miała "nabitych" postów jakbym przy każdym poście "nie na temat" dokładała te moje "nadgorliwe i złośliwe" wypowiedzi :P :roll:
I chyba można mieć swoje zdanie? Nawet jak jest inne niż moderatora?
Żeby było w temacie to u mnie jest 6 stopni na plusie, śnieg z deszczem. :P:P :twisted:
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pn 26 lut, 2007

Ulti...
Prawda jest taka, że my w przeciwnieństwie do Ciebie nawiżaliśmy do tematu, a Ty zaśmiecasz wątek. Temat brzmi: ,,Wiosna", dlatego też postanowiliśmy tak jak Piotr podzielić się informacjami o pogodzie w naszych rejonach. O pogodzie powiedziały raptem 2 osoby i temat na 3 dni zamarł - żeby odrodzić się kiedy userzy uzyskają przydatne informacje. Specjalnie, żeby - jak mówisz - wyrazić swoje zdanie odświerzyłaś go, a co za tym idzie wszczełaś niepotrzebną dyskusję.
Idąc tym tropem mógłbym powiedzieć:
Ulti pisze:to mnie irytuje bo jakoś nie wnosi to nic nowego do mojej wiedzy o mrówkach
Pozdrawiam!

PS: Milczeniem nigdy sobie kobieta sprawy nie popsuła.
Przysłowie chińskie ;)
Ulti
Posty: 23
Rejestracja: ndz 15 paź, 2006

pn 26 lut, 2007

Ale dlaczego mnie cytujesz?? Przecież wbiłam się w temat podając temperaturę w moich okolicach?? To w temacie "Wiosna" sami ujęliście, więc dlaczego ja nie mogłam?? To ile tekstu jest w poście nie zmienia mi ilości postów samych w sobie. A swoją drogą takie przymrozki nie wpłyną na rójki?

PS. Jakaś awersja do kobiet?? Kompleksy? :D W Chinach to równouprawnienie na maksa stąd pewnie takie przysłowie :)
Awatar użytkownika
stoprocent
Posty: 55
Rejestracja: sob 24 lut, 2007

pn 26 lut, 2007

Od ilu stopni wychdozą mrówy?
Moje pająki: http://www.arachnea.delfnet.com/forum/viewtopic.php?t=6611&highlight=
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pn 26 lut, 2007

Na prośbę Ulti, dla równowagi i świętego spokoju usuwam również cześć wypowiedzi Mrówkolwa dot. wspomnianego dalej „generalizowania” itd.
Dominik (02.03.2007)
stoprocent pisze:Od ilu stopni wychdozą mrówy?
Rudnice wychodzą nawet kiedy przygrzeje troche słońce. Zazwyczaj mrówki wychodzą już na dobre wtedy - kiedy jest powyżej 15 C. Chociaż myślę, że nie można tego tak dokładnie stwierdzić.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
stoprocent
Posty: 55
Rejestracja: sob 24 lut, 2007

wt 27 lut, 2007

Toteż będę czaił się i chodził na obserwacje a nóż parę fotek wrzucę. Póki co u mnie coś w okolicach 10 stopni więc trzeba będzie poczekać, ale wiosna(nie kalendarzowa) tuż tuż.

Ja chce swoją kolonię :oops:
Moje pająki: http://www.arachnea.delfnet.com/forum/viewtopic.php?t=6611&highlight=
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

wt 27 lut, 2007

stoprocent pisze:Ja chce swoją kolonię
Nawet jeśli będzie już wiosna to trudni będzie Ci złapać pełna kolonię - wraz z królową. Do rójek musisz poczekać do lata. Nie polecam niewprawionym łapom szukać królowej w mrowisku - i tak nic nie złapiesz, a tylko mrowisko rozwalisz ;)

Pozdrawiam!
deZOO
Posty: 135
Rejestracja: pt 14 paź, 2005
Lokalizacja: Wrocław

wt 27 lut, 2007

Mrówkolew pisze:... Mam na Twój temat pewną intuicję.

...
Mrówkolew, to zdanie jest bez sensu :lol: niby wiadomo o co chodzi ale jakoś razi w oczy. A może masz kobiecą intuicję? :twisted:
U mnie wiosna już od dość dawna, lecz z małymi przerwami. Dziś było 11*C i lata już trochę rozmaitych muszek, mrów jednak nie widziałem.

Ulti. Nie martw się o rójki :) Odbędą sie. Teoretycznie duże wahania temperatur mogą minimalnie je opóźnić. W praktyce jednak nie ma to żadnego znaczenia.
Ostatnio zmieniony sob 03 mar, 2007 przez deZOO, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
stoprocent
Posty: 55
Rejestracja: sob 24 lut, 2007

wt 27 lut, 2007

Mrówkolew pisze:
stoprocent pisze:Ja chce swoją kolonię
Nawet jeśli będzie już wiosna to trudni będzie Ci złapać pełna kolonię - wraz z królową. Do rójek musisz poczekać do lata. Nie polecam niewprawionym łapom szukać królowej w mrowisku - i tak nic nie złapiesz, a tylko mrowisko rozwalisz ;)

Pozdrawiam!
Oczywiście nawet takiego zamiaru nie miałem! Po prostu to mój jęk z wytęsknienia do kupna. Nigdy bym nie rozkopał mrówiska przecież to żywe stworzenia.
Ulti
Posty: 23
Rejestracja: ndz 15 paź, 2006

wt 27 lut, 2007

[CIACH]
deZOO pisze: Ulti. Nie martw się o rójki Smile Odbędą sie. Teoretycznie duże wahania temperatur mogą minimalnie je opużnić. W praktyce jednak nie ma to żadnego znaczenia.
Martwię się martwie, ja już chora jestem heheh, a co dopiero one tak bez ubranek śmigają. :P A ja chce Campo złapać tego lata :)
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

wt 27 lut, 2007

Usunąłem część postu Ulti, bo wystarczy już tych jałowych dyskusji na temat "intuicji", "generalizowania" itd.

Jeśli ktoś ma jeszcze coś do dodania, to bardzo proszę na priva.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

śr 07 mar, 2007

Dzisiaj w całej Polsce była wspaniała temperatura. Mrówki się poprzebudzały.
Wyszedłem na spacer poobserwować przebudzenie. Niesamowicie wyglądało przebudzenie F. rufa. Tysiące robotnic wyszło powygrzewać się na słońcu. Niemal wszystkie w jednym miejscu, a przez to stworzyła się z nich wielka kula. Żałowałem, że nie wziąłem aparatu. Czarno-rude wysypisko głów, tułowiów i odłoków!
To co mnie zdziwiło to królowa Formica cinerea, której o mało co bym nie zdeptał. Niemrawa młoda królowa ,,odhibernowywała" się wygrzewając się na słońcu. Stała jak jaszczurka, nieruchomo na chodniku i wygrzewała się na słońcu. Wziąłem ją na ręce, a ona nawet się nie ruszyła. Nie miałem przy sobie probówki, gdyż nie spodziewałem się jakichś królowych. Wybrałem więc fajne i bezpieczne miejsce, gdzie zrobiłem dziurkę. Włożyłem do niej królową i zasłoniłem kamieniem. Teraz mam mrowisko do obserwacji w terenie :D

A u Was jak wygląda przebudzenie?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Rads0n
Posty: 30
Rejestracja: pt 22 gru, 2006

śr 07 mar, 2007

W lesie niestety nie byłem ale na ogrodzie obserwowałem już całkowicie wybudzone jedno z największych gniazd Lasius niger mam nadzieje że jutro uda mi się wyruszyć w teren
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

śr 07 mar, 2007

U mnie za oknem temperatura w cieniu osiągnęła 15C :) i do roboty zabrały się Lasiusy, niestety nawet czułka z mrowisk nie wyciągnęły ani Myrmice ani Tetramorium.

Na zdjęciach słabo to widać ale tułów był nieco jaśniejszy niż odwłok - Lasius brunneus?
Obrazek

Obrazek

Lasius flavus?
Obrazek
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

śr 07 mar, 2007

Mrówkę z pierwszego zdjęcia widziałem dzisiaj w moim domu
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

czw 08 mar, 2007

Mi się wydaje, że ta mrówka na pierwszym zdjęciu to Lasius niger. Jeśli uważnie się przyjżeć to nigerki wcale nie są całe czarne. Tułów mają lekko brązowawy.

Pozdrawiam

Ps: Asak jak zwykle błyskotliwy :D
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

czw 08 mar, 2007

Mrówkolew pisze:Mi się wydaje, że ta mrówka na pierwszym zdjęciu to Lasius niger. Jeśli uważnie się przyjżeć to nigerki wcale nie są całe czarne. Tułów mają lekko brązowawy.
no dobra to czym jest mrówka, którą do tej pory uważałem za L. niger? :P postaram się obu przedstawicielkom zrobić w najbliższym czasie małą sesję porównawczą - zamieszczę tu zdjęcia
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

czw 08 mar, 2007

No jasne, że to nie jest Lasius niger! Nie bez powodu Lasius niger ma dwie nazwy hurtnica czarna i hurtnica pospolita. :-)

Wskazanie na te dwie pierwsze, że to Lasius brunneus czyli Hurtnica wstydliwa jest dużo dużo bardziej trafne. Nie jestem dobry w rozpoznawaniu (więcej mrówek nie znam niż znam) ale: kolorystyka się zgadza, włoski są takie jak powinny być. Brakuje mi jedynie obserwacji sposobu poruszania się do pewności, że to Lasius brunneus. Na żywo to trochę inaczej niż na zdjęciu.
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

czw 08 mar, 2007

To może byc L. brunneus poniewaz moje pierwsze robotnice tak wygladają. Kolejne pokolenie jest już w pełni wybarwione.
rzepa żepa ziepa ziepa
ODPOWIEDZ