camponotus herculeanus kilka pytan

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

MichaS093
Posty: 5
Rejestracja: pt 13 cze, 2014

pt 13 mar, 2015

Witam :)
Dzisiaj zamowilem C.Herculeanus i w zwiazku z czym mam pare pytań :)

1. W jakiej temperaturze powinny znajdowac sie mrowki?
2. Powinny lezec w zaciemnionym czy jasnym miejscu ?
3. Pokarm miód i owady, czy próbowac czegos wiecej ?

Jesli macie ciekawe porady chętnie poczytam :)
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pt 13 mar, 2015

Po pierwsze jeśli chodzi o rady, to proponuję użyć Internetu, bo jest tego od groma :P Wstawię też w ciągu tego weekendu swój opis tego gatunku, który będzie najbardziej kompletny i zbierze wszystko co jest już w sieci napisane i własne doświadczenia.
Ale odpowiadając na poszczególne pytania:
Ad.1 Im cieplej tym lepiej w gruncie rzeczy, ten gatunek rozwija się powoli i fajnie byłoby to przyspieszyć jeśli jest możliwość. Od 20 do 30* to bezpieczne temperatury. Optymalne będzie 25-28 *C.
Ad. 2 Nie mogą być na słońcu bo się usmażą, nie muszą żyć w ciemności, przyzwyczają się do światła. W zaciemnionym będą czuć się bezpieczniej, a to wpływa na rozwój koloni.. Najważniejszy jest jednak spokój, więc jeśli miałyby być w ciemności często oświetlane i denerwowane, to dużo lepiej ciągle trzymać je w świetle.
Ad.3 Nic więcej nie jest potrzebne. Miód powinien być prawdziwy, a owady zdrowe i jak najlepszej jakości. Sam wyczujesz jaka karmówka jest najchętniej zjadana.
Widać, że coś wiesz, doczytasz/dopytasz niejasności i kolonia będzie na pewno cieszyć oko. Pozdrawiam :)
MichaS093
Posty: 5
Rejestracja: pt 13 cze, 2014

sob 14 mar, 2015

Uzywalem internetu :p Przez pol roku gromadzilem wiedze o naszych malych podopiecznych.

Dzieki za odpowiedz :)

Jesli cos wyjdzie w praniu to bede pytal :p
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 14 mar, 2015

Tu znajdziesz mój blog na temat tych mrówek. Jest rzadko aktualizowany, bo też i one rzadko się aktualizują na razie ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
MichaS093
Posty: 5
Rejestracja: pt 13 cze, 2014

pt 20 mar, 2015

Świetnie znam Twój blog :P

mam jednak pytanie czy mogę przeprowadzić sama królowa do Formikarium korkowego Woodant 1, czy raczej powinna ona przebywac w probówce, gdy kolonia osiągnie liczebność np 10 robotnic ?
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

pt 20 mar, 2015

Zdecydowanie probówka.
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 21 mar, 2015

Potwierdzam - probówka. Gdy cokolwiek się stanie, łatwiej jest reagować. By zareagować w gnieździe, będziesz zmuszony je całe rozebrać strasząc przy okazji królową i siebie.

W probówce łatwo i szybko wszystko zrobisz - przeniesiesz, wyczyścisz, nakarmisz i przezimujesz :)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ