Jaki gatunek.

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

daavd13
Posty: 30
Rejestracja: wt 08 sty, 2019

wt 08 sty, 2019

Witam. Jestem Dawid to moj pierwszy wpis na tym forum a zarazem pytanie. Posiadam akwarium przerobione na formikarium o wymiarach 37cm wysokie, 47cm długie i 25cm szerokie. 3/4 tego formikarium będzie zajęte przez mieszanke gliny i piasku dla formikarium typu ziemnego. Tutaj nasuwa się moje pytanie odnośnie gatunku. Jako iż będzie to formikarium ziemne to mrówki będą miały pole do popisu odnośnie komór, korytarzy itp i będą robiły wszystko tak jak będą potrzebowały. Chciałbym żeby to ponad 30l akwarium wystarczylo dla jakiejś dorosłej kolonii. Moje typy to:

Formica fusca - wyczytałem że liczebność dorosłej kolonii to od 500 do 2tys szt.
Lasius niger - tutaj liczebność to ok 10tys szt ale są one o wiele mniejsze od Formica.
Tetramorium sp. - tutaj liczenosc to grubo ponad 10tys ale są one jeszcze mniejsze od Lasius.

Śmiało piszcze również gatunki spoza tej listy których liczebność dorosłej kolonii zmieściła by się w tym formikarium.
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

wt 08 sty, 2019

Nie sugerowałbym się tym za bardzo, trochę czasu zajmie zanim kolonia osiągnie większy rozmiar. Tetramorium są bardzo małe, w ziemi będą słabo widoczne. Myślę że lepszy wyborem będzie Formica. Jaką masz grubość złoża?
daavd13
Posty: 30
Rejestracja: wt 08 sty, 2019

wt 08 sty, 2019

AntKeeper.pl pisze: wt 08 sty, 2019 Nie sugerowałbym się tym za bardzo, trochę czasu zajmie zanim kolonia osiągnie większy rozmiar. Tetramorium są bardzo małe, w ziemi będą słabo widoczne. Myślę że lepszy wyborem będzie Formica. Jaką masz grubość złoża?
Grubość złoża tzn? Gratulacje piasku czy czego ?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 08 sty, 2019

AntKeeper.pl pisze: wt 08 sty, 2019 Jaką masz grubość złoża?
daavd13 pisze: wt 08 sty, 2019 (...) Posiadam akwarium przerobione na formikarium o wymiarach 37 cm wysokie, 47 cm długie i 25 cm szerokie. 3/4 tego formikarium będzie zajęte przez mieszankę gliny i piasku dla formikarium typu ziemnego.
daavd13 pisze: wt 08 sty, 2019 Grubość złoża tzn? Gratulacje piasku czy czego ?
Grubość warstwy piasku etc żeby mrówki się mogły zakopywać

PS. Pilnuj ortografii - darmowy google docs robi robotę :)

Wg mnie bardzo źle podchodzisz to tego tematu.

Czy zaplanowałeś:
- jak akwarium będzie wentylowane?
- jak będziesz zimował mrówki?
- że nie będziesz widział swoich mrówek? Bo zakopią się w ziemi?
- Jak będziesz zwalczał pleśń ?
- Jak będzie nawadniane to gniazdo?
daavd13
Posty: 30
Rejestracja: wt 08 sty, 2019

wt 08 sty, 2019

srebrny pisze: wt 08 sty, 2019
AntKeeper.pl pisze: wt 08 sty, 2019 Jaką masz grubość złoża?
daavd13 pisze: wt 08 sty, 2019 (...) Posiadam akwarium przerobione na formikarium o wymiarach 37 cm wysokie, 47 cm długie i 25 cm szerokie. 3/4 tego formikarium będzie zajęte przez mieszankę gliny i piasku dla formikarium typu ziemnego.
daavd13 pisze: wt 08 sty, 2019 Grubość złoża tzn? Gratulacje piasku czy czego ?
Grubość warstwy piasku etc żeby mrówki się mogły zakopywać

PS. Pilnuj ortografii - darmowy google docs robi robotę :)

Wg mnie bardzo źle podchodzisz to tego tematu.

Czy zaplanowałeś:
- jak akwarium będzie wentylowane?
- jak będziesz zimował mrówki?
- że nie będziesz widział swoich mrówek? Bo zakopią się w ziemi?
- Jak będziesz zwalczał pleśń ?
- Jak będzie nawadniane to gniazdo?

E tam o jedno ę nie chodzi haha. Nie no zwrócę na to uwagę. A co do Pana pytań to:

Wentylowane będzie przez dwa małe otwory po bokach + podczas karmienia i nawadniania.
Zimowanie będzie przebiegać przez wsadzenie całości do przygotowanej lodówki w garażu.
To że nie będę ich widział to nie problem niech sobie żyją pod powierzchnią frajdę będę miał podczas karmienia i ich zwiedzania powierzchni.
Pleśń może powstać w piasku ? Nie posiadając żadnej pożywki? Nawadnianie będzie polegać na skraplaniu powierzchni lub umieszczę słomkę w którą będę nalewał wodę i będzie ona w połowie długości i na dnie. Formikarium ma wysokość 37cm więc mieszanka będzie stanowiła jakieś 25cm wysokości.
ODPOWIEDZ