Jaką wodę użyć

Jak karmić i zapewnić właściwe warunki mrówkom w formikarium.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

czw 07 lut, 2019

Zdecydowałem się na formikarium "z grzybkiem", czyli takie, które ma pod spodem duży pojemnik z wodą i wodę transportuje do gniazda przez "grzybek" z twardego gipsu.
Mam nadzieję, że to działa właściwie i, poza uzupełnianiem wody co kilka tygodni, nie potrzebuje więcej obsługi.
Czy są wskazania, jakiej wody używać? Kranówki (mam bardzo twardą), destylowanej (żeby nie zapychała porów), mineralnej (żeby dostarczała mrówkom mikroelementów), przegotowanej czy wszystko jedno?
Czy ktoś ma doświadczenie z takim nawadnianiem?
Czy, na przykład, woda nie zaczyna śmierdzieć po jakimś czasie?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 11 lut, 2019

Mrowiec32 pisze: czw 07 lut, 2019 Zdecydowałem się na formikarium "z grzybkiem", czyli takie, które ma pod spodem duży pojemnik z wodą i wodę transportuje do gniazda przez "grzybek" z twardego gipsu.
Mam nadzieję, że to działa właściwie i, poza uzupełnianiem wody co kilka tygodni, nie potrzebuje więcej obsługi.
Czy są wskazania, jakiej wody używać? Kranówki (mam bardzo twardą), destylowanej (żeby nie zapychała porów), mineralnej (żeby dostarczała mrówkom mikroelementów), przegotowanej czy wszystko jedno?
Czy ktoś ma doświadczenie z takim nawadnianiem?
Czy, na przykład, woda nie zaczyna śmierdzieć po jakimś czasie?
Pokaż zdjęcie - ja wiem że jak miałem z grzybkiem to wody dolewałem co kilka dni - nawadnianie co kilka tygodni dokładnie co 2 :) miałem w moim gipsowym gnieździe z pojemnikiem na wodę ~ 2l ;)

Ja używam odstanej kranówki - takiej jakiej używam do kwiatków i działa normalnie.

Woda raczej nie zacznie śmierdzieć - ja przynajmniej nie zaobserwowałem czegoś takiego
Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

pn 11 lut, 2019

Mrowkoyad sprzedaje takie "formikaria akrylowe" (tamże gniazda, podobne, lecz bez areny).
Pojemnik może mieć ze 100 ml (a można podłożyć i większy), przy gnieździe 10x10 cm to chyba wystarczy na długo.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 11 lut, 2019

Mrowiec32 pisze: pn 11 lut, 2019 Mrowkoyad sprzedaje takie "formikaria akrylowe" (tamże gniazda, podobne, lecz bez areny).
Pojemnik może mieć ze 100 ml (a można podłożyć i większy), przy gnieździe 10x10 cm to chyba wystarczy na długo.
Musisz uważać jaki gatunek tam trzymasz bo ten grzybek swojego czasu nie był zabezpieczony i komuś mrówki przegryzały sie do pojemnika z wodą
ŻABA
Posty: 31
Rejestracja: czw 25 paź, 2018

ndz 24 lut, 2019

Jeśli chodzi o wodę to ja nawadniam zwyczajną kranówą, ale pewnie bezpieczniej byłoby przegotowaną.
Moje mrówki:
Pheidole flaveria i ich dziennik
Może kiedyś:
Messor barbarus, Tetramorium caespitum
Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

wt 26 lut, 2019

srebrny pisze: pn 11 lut, 2019

Musisz uważać jaki gatunek tam trzymasz bo ten grzybek swojego czasu nie był zabezpieczony i komuś mrówki przegryzały sie do pojemnika z wodą
L. niger. I jest odwrotnie właśnie, bo nanosiły piasku i zalepiły ten grzybek prawie na całej powierzchni pod sam sufit. A na podłodze też mają sporo nasypane. Chyba za mokro się robiło, jak się woda na suficie skraplała (bo podgrzewałem gniazdo).
ODPOWIEDZ