Messor barbarus, problem z królową?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Robert123
Posty: 3
Rejestracja: czw 14 mar, 2019

czw 14 mar, 2019

Mniej więcej w połowie stycznia zakupiłem upragnioną kolonię barbarusów, 25 robotnic + królowa.
Niestety pomimo błyskawicznej przesyłki, transport przeżyła tylko niecała połowa robotnic, doszło do częściowego zamrożenia wody w próbówce. Po powolnym ogrzaniu koloni przełożyłem probówkę do przygotowanej areny (duże pudełko po ferrero rocher) wraz z wydrukowanym gniazdem 3D wyposażonym w wężyk z wodą
zostawiłem koloni decyzję gdzie wolą zostać ( przeniosły się do 3D). https://drive.google.com/file/d/0B6Mtw5 ... sp=sharing
Jako pokarm mrówki dostały górę różnego ziarna oraz przez długi czas miód lecz nim się nie interesowały.
jako ogrzewanie korzystam z maty grzewczej.
Ze względu na błędy początkującego cała kolonia skurczyła się o kolejne cztery robotnice (ucieczka i utonięcie)
I tu zaczyna się mój problem, gdyż od samego początku do dnia dzisiejszego królowa nie złożyła ani jednego jaja.
Czy to normalne? Jest możliwe, iż królowa przez niską tęp. straciła możliwość reprodukcji? Czy problem leży gdzie indziej.
Czy to nie problem, że mrówki całkowicie zablokowały wejście do gniazda?
Dzięki za pomoc

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

czw 14 mar, 2019

Czy podajesz im jakieś owady karmowe? Czy te robotnice należą do królowej czy zostały podrzucone? Jaką masz temperaturę?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 14 mar, 2019

Ja podaję wodę z miodem + nasiona + duża ilość robaków
Robert123
Posty: 3
Rejestracja: czw 14 mar, 2019

czw 14 mar, 2019

Owadów nie podaje, jeśli chodzi o robotnice to nie mam takich informacji a odnośnie temperatury to puki co nie mam czym tego sprawdzić.
Czy można podawać żółtko jaja jako zamiennik owadów?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 15 mar, 2019

Robale i źródła białka musi być - bez tego kolonia nie będzie się rozwijała.

Królowa potrzebuje białka żeby móc składać kolejne jaja. A larwy potrzebują jego aby rosnąć.

Bez stałych dostaw białka do kolonii nie będzie się ona rozwijała prawidłowo
Robert123
Posty: 3
Rejestracja: czw 14 mar, 2019

sob 16 mar, 2019

Załatwię więc jakoś te owady i wymyślę coś z tą temperaturą,( jaka temp. jest idealna?)
A z dobrych wieści, dziś zaobserwowałem upragniony pierwszy pakiet jaj, być może to po żółtku które kolonia dostała jednorazowo w ubiegłym tygodniu, oczywiście dziś też je podałem.
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

pn 18 mar, 2019

Najlepiej zapewnij im gradient temperatur, nie podgrzewaj całego gniazda a jego część, mrówki wybiorą optymalną wg. swoich potrzeb.
ODPOWIEDZ