Dlaczego włażą

Obserwacje mrówek w naturalnym środowisku

Moderator: Moderatorzy

Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

wt 07 maja, 2019

Położyłem kawałek drewna na środku podjazdu. Ziemia dość twarda, porośnięta trawą (wówczas jeszcze niekoszoną). Po kilku dniach podniosłem, pod drewnem sporo mrówek (Obstawiam L. niger).
I zadumałem się: Dlaczego i skąd? Miejsce gdzie dość często przejeżdża samochód, więc korytarze zasypuje. Owszem, wszędzie naokoło są kolonie, ale w miejscach nieuczęszczanych, pod drzewami, kamieniami.
I co je do takiego kawałka drewna przyciąga? Cieplej tam, czy też nie trzeba się obawiać, że sklepienie na grzbiet spadnie? Czy też na powietrzu chcą pobyć dla odpoczynku od zaduchu korytarzy? Czy myślą, że przeniosą larwy/poczwarki?
Nawet mi ich trochę szkoda, bo poryły kanały, a ja to drewno zabrałem i co....
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 08 maja, 2019

Mrowiec32 pisze: wt 07 maja, 2019 Położyłem kawałek drewna na środku podjazdu. Ziemia dość twarda, porośnięta trawą (wówczas jeszcze niekoszoną). Po kilku dniach podniosłem, pod drewnem sporo mrówek (Obstawiam L. niger).
I zadumałem się: Dlaczego i skąd? Miejsce gdzie dość często przejeżdża samochód, więc korytarze zasypuje. Owszem, wszędzie naokoło są kolonie, ale w miejscach nieuczęszczanych, pod drzewami, kamieniami.
I co je do takiego kawałka drewna przyciąga? Cieplej tam, czy też nie trzeba się obawiać, że sklepienie na grzbiet spadnie? Czy też na powietrzu chcą pobyć dla odpoczynku od zaduchu korytarzy? Czy myślą, że przeniosą larwy/poczwarki?
Nawet mi ich trochę szkoda, bo poryły kanały, a ja to drewno zabrałem i co....
jest osłonięte i pewnie temperatura jest wyższa niż w gnieździe - ew jest duże zagęszczenie mrówek w okolicy i szukają czegoś swojego na gniazdo
ODPOWIEDZ