l. Niger - czy coś robie zle?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Felia
Posty: 2
Rejestracja: ndz 25 sie, 2019

ndz 25 sie, 2019

Jakieś 2-3 miesiące temu kupiłam pierwsza kolonie. Zaaklimatyzowaly sie w formikarium i z początku były całkiem aktywne. Teraz jednak prawie wcale sie nie ruszają. Nie widzę żeby wychodziły na arenę nawet po pokarm. Bardzo niewiele sie ich też do tej pory wykluło i nie wiem czy kolonia ma więcej niż 20 osobników. To normalne?

W międzyczasie złapałam tez trzy inne królowe, które szczęśliwie rozwijają swoje kolonie w probówkach. Jednej z nich, na wacie, zaczął sie robić brzydki ciemny nalot wiec dostała tez swoje formikarium juz i miałam nadzieje ze przejdzie w jajkami do niego a ja będę mogła wyciągnąć probówkę z zagrzybiałą (?) watą. Ona tymczasem zaczęła znosić tam piasek i kamienie z nowymi robotnicami i sie w probówce zabudowuje zamiast przejść do gniazda.

Ktoś pomoże?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 25 sie, 2019

Witam.
Jakie duże formikarium? Nie wpuszczaj ich do formikarium póki nie będziesz miała ich ze 200-300, chyba że same gniazdo jest wielkości pudełka po tic-tac'ach. Trzymaj w probówce, ewentualnie probówka na arenie bez dostępu do gniazda.
Problem wiele razy pojawiał się na forum:
viewtopic.php?f=33&t=6482
viewtopic.php?f=33&t=6493
viewtopic.php?f=3&t=6508
Podawaj białko i miodek w małych kroplach.
Felia pisze: ndz 25 sie, 2019 Ona tymczasem zaczęła znosić tam piasek i kamienie z nowymi robotnicami i się w probówce zabudowuje zamiast przejść do gniazda.
Albo zabudowują sobie probówkę próbując zmniejszyć przestrzeń albo regulują wilgotność.
Pozdrawiam
Felia
Posty: 2
Rejestracja: ndz 25 sie, 2019

ndz 25 sie, 2019

Dobra, to jutro zrobię jakieś probówkowe machlojki w takim razie. Spróbuje zagonić je do probówki jak kolega to zrobił i podobnie podmienić probówki u tej królowej z brudną watą.

Dzięki wielkie!
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 25 sie, 2019

Tym co masz na arenie zatkaj otwór do gniazda np. watą, jeszcze dziś, żeby się nie przeniosły przypadkiem przez noc...
ODPOWIEDZ